Закарпатський правник прокоментував рішення КС про відміну кримінальної статті про незаконне збагачення

Закарпатський правник прокоментував рішення КС про відміну кримінальної статті про незаконне збагачення

Професор УжНУ, доктор юридичних наук  Михайло Савчин дав оцінку рішенню Конституційного Суду України, яким було скасовано статтю Кримінального Кодексу про незаконне збагачення.

Рішення КС по незаконному збагаченню є набором доволі часто недоречних цитувань рішень ЄСПЛ і soft law деяких міжнародних установ.

Але декілька ключових моментів.

1. КС піддає сумніву склад злочину за те, що його санкція зокрема передбачає обмеження свободи. Тут це є недоречним, бо Суду тут слід було застосовувати трискладовий тест.

2. КС не враховує деонтологічні речі, що випливають із природи статусу посадовців: вони є свідомими щодо обмежень, що поширюються на них, зокрема декларувати свої доходи – і у разі істотних розбіжностей між статками і задекларованими доходами, має наставати відповідальність посадовців.

3. У світлі цього застереження КС про конституційну заборону самообмови не доречні, оскільки тут йде мова про обов’язок посадовців декларувати свої доходи і пояснити їх джерела.

4. Юридична конструкція складу злочину дещо невалоувшна у частині згадки слова ‘докази’, але вона не складає проблеми, оскільки досудове слідство має навести переконливі докази щодо вини посадовця, який не може навести законність джерел походження своїх доходів і статків.

Рішення вкрай невдале з точки зору аргументації та розуміння окремих аспектів деонтології діяльності посадовців.

Адже якщо посадовець не може пояснити істотну різницю між своїми статками і джерелами свого походження, то він має йти з посади.

Я вже не говорю про інший аспект їх доброчесності, який полягає у здатності ухвалювати чесні, справедливі і правильні рішення незважаючи на будь-який зовнішній тиск, – зазначив Михайло Савчин.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ
Новини партнерів

Comments:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *