Юні закарпатці дебютували на чемпіонаті України зі спортивної радіопеленгації

Юні закарпатці дебютували на чемпіонаті України зі спортивної радіопеленгації

У Мирогощі – селі на Дубенщині, що у Рівненській області, відбувся чемпіонат України зі спортивної радіопеленгації серед юнаків і дівчат.

Що таке спортивна радіопеленгація? “Полювання на лисиць” є надзвичайно цікавим видом радіоспорту. У ході змагань учаснику необхідно за найменший час виявити встановлені на місцевості портативні радіопередавачі (“лисиці”), які  послідовно один за одним передають азбукою Морзе свій позивний сигнал. На старті  спортсмен отримує спортивну карту місцевості та радіоприймач, і по команді починає пеленгувати передавачі: по силі і напрямку сигналу намагається визначити напрямок на них і віддаленість. У спортивній радіопеленгації існують чотири дисципліни: класичні забіги в діапазонах 144 і 3,5 МГц (мегагерц), спринт та радіоорієнтування. Залежно від діапазону у приймачів-пеленгаторів використовують різні типи антени. На діапазоні 3,5 МГц використовується комбінація штирьової і рамкової антен, а в діапазоні 144 МГц – антена типу “хвильовий канал”. Пеленгування на кожному з діапазонів має свої особливості. Так, для прикладу, радіохвилі діапазону 144 МГц дуже добре відбиваються від різних об’єктів, наприклад, від мокрих дерев, гір, водної поверхні, що призводить до спотворення виміряного напрямку на контрольний пункт, а також до появи помилкових КП і, як наслідок, – ускладнює їх пошук.

В Україні перші змагання зі спортивної радіопеленгації відбулися у 1957 році. Як військово-технічний вид спорту, що поєднує розумову і фізичну підготовку, його розвивають у Товаристві сприяння обороні. На сьогодні українські спортсмени входять до числа лідерів у світовій радіопеленгації.

Цього року гуртки з радіопеленгації відроджено й на Закарпатті: у Мукачівському центрі позашкільної освіти, де директором є  Олександр Талабішка та в обласному центрі науково-технічної творчості учнівської молоді, яким керує Валерій Корсак.

Що дають заняття спортивною радіопеленгацією учням? Дитина, яка долає дистанцію, фіксує радіосигнал, креслить пеленги, аналізує рівень і розворот сигналу, визначає своє місце знаходження на карті, розташування передавачів – тобто отримує додаткові знання з радіотехніки і фізики поширення радіохвиль. У цьому виді спорту необхідна хороша фізична підготовка, розвинені навички орієнтування, оперативного аналізу, логічного мислення, висока концентрація уваги і цілеспрямованість, відповідальність за прийняття рішень, які і виховуються в учнів на заняттях. Можна додати до цього регулярні пробіжки у лісі, походи в гори, участь у змаганнях зі спортивного орієнтування, спілкування у дружньому колективі однодумців, хорошу успішність в школі. Тож вийде чималий перелік переваг.

У Мирогощі багатокілометрові дистанції було прокладено стрімкими і розчленованими глибокими ярами схилам Мізоцького кряжу. Додатковим випробуванням для юних спортсменів стала негода: короткі сонячні хвилини змінювалися дощем із залпами снігу і граду. Та навіть за таких умов більшість юних спортсменів успішно справилися з завданням. Командну перемогу вибороли юні “полювальники” Сумщини, на другому та третьому місцях – збірні Вінницької і Хмельницької областей. Збірна Закарпаття у своєму дебютному старті на всеукраїнській арені зайняла восьме місце. В особистій першості кращі результати в нашій команді показали мукачівці Олександр Ткачук (ЗОШ №1 – 6 місце), гімназисти Катерина, Ніна та Владислав Цепурдеї і Яна Брунцвик, учні ЗОШ №10 Людмила Калчева і Олексій Шорін.

Вже на травневі свята у Львові проходитимуть чемпіонат України з радіоспорту на подовжених дистанціях та Всеукраїнські відкриті змагання учнівської молоді, серед учасників яких будуть і представники збірних команд Польщі та Чеської Республіки.

Олександр Цепурдей

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.