В Ужгороді відкрили виставку про Голодомор (ФОТО)

23 листопада 2013 року Закарпатська обласна організація Всеукраїнського об’єднання “Свобода” провела меморіальні заходи до 80-х роковин Голодомору 1932-33 років в Україні. В приміщенні обласного академічного театру ляльок в Ужгороді відбулося урочисте відкриття Всеукраїнської науково-документальної виставки “Вбивство голодом — Геноцид”, яку презентувала заступник з питань націнальної пам’яті голови Закарпатскої обласної організації ВО “Свобода” Ірина Гармасій. Після огляду виставки та перегляду фільму “Особливий погляд” свободівці, науковці та інтелігенція міста провели мітинг-реквієм біля пам’ятникам політв’язням і репресованим, а Владика Кирило, єпископ Ужгородський і Закарпатський УПЦ КП, відправив паннахиду за душі убитих голодом.

виставка

На відкритті Всеукраїнської виставки-документу “Вбивство голодом — Геноцид” Ірина Гармасій зазначила : Такого формату виставка вперше здійснена в Україні з ініціативи ВО “Свобода”. 21 листопада 2013 року виставка почала діяти у Верховній Раді України, де її представила парламенська фракція ВО “Свобода” на чолі з Олегом Тягнибоком. З 22 листопада пресувна виставка розгорнула роботу по всіх обласних центрах, і поступово з нею ознайомляться в усіх містах і селах Закарпаття. Пам’ять — наша зб роя. В сучасних умовах — найголовніша зброя, якою розвінчуємо злодіяння і терор Московської імперії проти українців задля існування держави з людиноневисницькою ідеологією. Якщо ми, українці, будемо пам’ятати нашу історію, то про це буде знати увесь світ і долучатися до нашої національної скорботи з пошаною”.

Ірина Гармасій подякувала директору театру Мирославу Петію за надану можливість презентувати для ужгородців науково-документальний матеріал, розповіла учасникам виставки — науковцям, журналістам, громадськості та інтелігенції міста, яких прийшло різного віку, — про структуру встваки, її основні акценти — причини та сплановані три етапи Голодомору 1932-33 рр. проти українського селянства. Зокрема, про висвітлення трагедії у 18 областях України, які були уражені голодом, та про значення Західного регіону України в розголошені трагедії та організації допомоги голодуючим, у тому числі й закарпатські сторінки, які знайшли відображення на стендах.

В рамках урочистого відкриття науково-документальної виставки відбулася демонстація телефільму “Особливий погляд”, який розповів про етапи утвердження національної пам’яті про Голодомор української нації 1932-33 років. Також про законодавчі ініціативи та вимоги сучасності щодо заборони комуністичної ідеології в Україні та кримінальну відповідальність за заперечення Голодомору-геноциду. “Зверніиь увагу. – зазначила Ірина Гармасій, – Штучний голод здійснили 40 відсотків росіян та 28 відсотків євреїв, які належали до більшовицької партії. Тому таким складним є шлях до висвої державної пам’яті про Голодомори 1921, 1932-33 та 1946-47 років в Україні. Адже вони здійснювалися під покровом одного й того ж вождя – Сталіна та встановленого ним антилюдського режиму”.

У вдкритті виставки “Вбивство голодом — Геноцид. До 80-х роковин Голодомору 1932-1933 років в Україні” взяли участь директор Державного архіву Закарпатської області Михайло Місюк та голова редколегії Обласної книги “Реабілітовані історією” Олексій Корсун, які поділилися архівними джерелами та спогадами про ті події відповідно. Олексій Кррсун розповів учасникам виставки про своїх батьків, які дивом вижили 1933-го, та про велику родину, більшість з якої зазнала терору і гонінь тоталітарним режимом на Харківщині, звідки він родом.

Також Всеукраїнській виставці-документу передувала пересувна виставка “Голодомор 1932-1933 років в Україні та Закарпаття”, яка працювала з 20 по 23 листопада 2013 року на пл. Театтральній в Ужгороді у супроводі наметової роботи Ужгородської “Свободи”. Виставку підготували журналісти-свободівці Ірина Гармасій та Федір Савчур, голова Берегівської районної організації ВО “Свобода” на основні архівної періодики Підкарпастької Русі 20-30-х рр. XX століття, яка знаходиться в Державному архіві Закарпатської області. Підготовлені матеріали розповідають про період Чехословаччини, до складу якої тоді входило Закарпаття, коли про штучний голод, який здійснював комуністичний тоталітарний режим в СРСР та Радянській Україні на великій Україні, сповіщали всі газети — чеською, російською, українською мовами та на місцевому діалекті. З публікаціями газет свободівці ознайомили всіх громадян Закарпаття, бо вистаки демострувалися в усіх районних центрах.

Люди з цікавістю читали матеріали нашої виставки, більшість з них довідувалися про таку інформацію вперше”. – Розповів голова Ужгородської “Свооди” Томаш Лелекач.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.