В Україні проведуть антикорупційну люстрацію

Новий керівник Національного агентства з питань державної служби Єгор Соболєв розповів про те, коли почнеться люстрація і кого будуть люструвати

соболєв

Єгор Соболєв розповів Еспресо.TV , що зараз ще не визначені критерії люстрації, адже, щодо цього існують абсолютно полярні думки.

– За якими принципами буде працювати люстрація?

–  Я думаю, що  має бути три принципи. По-перше, реально ми маємо це все показувати, щоб кожен намір, кожна ідея, кожна ініціатива спочатку пропонувалися людьми, обговорювалися, а потім вже все це затверджувалося. Щоб всі розуміли, що відбувається. Я намагаюся, щоб кожну нашу дискусію, навіть, показували он-лайн задля цієї прозорості. Другий принцип — люстрація має бути за законами. Не за рішенням люстраційного комітету, не за моїм бажанням, не за бажанням інших посадовців, а за законами. Ми маємо готувати закони, вони мають затверджуватися Верховною Радою, а на їх підставі має відбуватися люстрація. І третє — вона має бути одна для всіх. Якщо ми приймемо рішення, що ті люди, які не можуть пояснити своїх статків, не мають права займати державні посади, значить так і має бути, не важливо, в яких партіях зараз ці люди, в яких вони були раніше, закон насправді має бути один для всіх. І закон про люстрацію насамперед.

– Які терміни ви собі поставили для розробки і прийняття закону про люстрацію?

– Чим швидше, тим краще.

Скільки людей може підпасти під люстрацію?

– Це запитання як до Лаврентія Берії. Це вони доводили до регіонів скільки людей розстріляти. Я зараз думаю про критерії. Тобто важлива не кількість людей, а за що, і для чого. Я можу сказати з кого, на мою думку, треба почати і зробити це якомога швидше. Насамперед це Віктор Янукович і його оточення. Те що ми називали «сім’єю», і людей, які обслуговували цю «сім’ю». Друга група — це судді, які кидали людей за грати, допомагали робити з них заручників під час протестів, щоб потім торгуватися за барикади і будівлі. І так само судді, які забирали права за поїздку в Межигір’я. Всім зрозуміло, що це абсолютно не правосуддя, всім зрозуміло, що це намагання залякати людей. І судді це розуміли. Я, навіть, думаю, що їх не варто суддями називати – це люди в мантіях. І треба з них ці мантії зняти і заборонити знову вдягати. Що стосується усіх інших державних службовців, працівників правоохоронних органів — отут треба дуже серйозно радитися. Зараз навіть в Києві серед невеличкої групи ініціаторів люстрації — правозахисників, громадських активістів — дуже полярні думки. Хтось вважає, що треба люструвати всіх, хто був на державних посадах з 2000 року; хтось каже, що треба робити антикомуністичну люстрацію; хтось пропонує заборонити Партію регіонів; хтось каже, що акцент треба робити на неправильних статках. І для того, щоб ми прийняли закон, який би схвалила більшість країни, нам треба дуже довго радитися, чим я зараз і займаюся.

– Ще в лютому на Майдані почали складати люстраційний список. Скажіть, чи буде він використаний в роботі люстраційного комітету, чи буде складений якийсь інший?

– Я  схиляюся до думки, що треба скласти список оточення Віктора Януковича включно з ним самим. Тому що це люди, які поза сумнівом є авторами і терору, і системи мародерства, за якою вони жили, і розвалу держави, який ми зараз спостерігаємо. Що стосується інших людей — я думаю, що складання списку дуже ризикована ідея. Як його складати? Щодо організаторів — тут все ясно. І ще в часи Майдану всі знали, що є Янукович, є Янукович-молодший, міністр внутрішніх справ, є голова СБУ, є Генеральний прокурор, є голова Адміністрації президента, і є два заступника, і ті, хто супроводжував — Лукаш і Портнов. Що стосується іншого кола людей, то якщо ми підемо шляхом списку, то це може призвести до викривлення, несправедливості, політичних вподобань. Треба дочекатися слідства, і потрібно це робити на підставі критеріїв.

– Які це критерії?

– Наприклад, всі голови судів мають бути люстровані, або всі керівники обласних управлінь прокуратури, включно з районними, мають бути люстровані. Це я кажу, як приклад. Бо інакше це може бути несправедливо, і ми самі перетворимося на таку систему, з якою боролися. Як я сказав, безумовні критерії — це арешти людей під час протестів і входження в вузьку банду Януковича. І треба прийняти рішення щодо люстрації цих людей. Я це збираюсь обговорювати з керівництвом країни. Щодо великої люстрації — тут багато думок. Я можу висловити свою. На мій погляд, люстрація має бути насамперед антикорупційною, тобто вона має переслідувати службовців за те, що вони нажили на своїй роботі бабло. Вона має забороняти їм далі працювати на держслужбі. Плюс, очевидно треба люструвати агентів іноземних держав. Ми побачили під час цього вторгнення військ Путіна, як багато насправді в нас цих агентів, і як вони могутні, як ми не готові в перші дні навіть уявити масштаб їхньої інтеграції у владу. Але повторюся, це моя думка. Тому що, погодьтеся, критерії люстрації мають затверджуватися в ідеалі всією країною. Треба, щоб люди подумали про це, посперечалися.

– Має бути громадське обговорення?

– І не одне. Ми почали це робити в Києві. Власне кажучи в п’ятницю минулого тижня. В прес-центрі Майдану ми зібрали всіх людей, в яких були якісь ініціативи щодо люстрації, щоб почути їхні думки. Почули дуже різні. Сьогодні вночі я їду до Львова. Там утворилася дуже авторитетна ініціативна група, яка хоче допомагати люстрації. Я хочу, щоб з ними відбулася відкрита дискусія, якою має бути люстрація. Наступного тижня я пообіцяв приїхати до Донецька.

– Ви казали, що Люстраційний комітет може буде сформований на базі Нацагентства з питань державної служби. Як це буде виглядати?

– Я запропонував міністру Кабінету Міністрів Остапу Семераку три варіанти. Найпростіший з них — це створення комітету на базі Національного агентства з питань державної служби. Це просто державний орган з бюджетом, з приміщеннями, з працівниками. Не треба витрачати ані час, ані гроші платників податків на створення нового органу. Я хочу запропонувати це уряду і сьогодні я хочу обговорити це з Турчиновим. Якщо буде згода, то треба дискутувати, якого розміру буде люстраційна роль в держслужбі, і що має бути з іншими ролями. Ці функції прописати легко. Адже, що таке держслужба — це місце де мають підбирати, тренувати, заохочувати, контролювати, підвищувати, або звільняти посадовців.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ
Новини партнерів

Comments:

Одна відповідь до “В Україні проведуть антикорупційну люстрацію”

  1. Шось в того Єгора Соболєва хитруватий вираз обличчя… Немов той Єгор “об’єгорить” хоче всіх…. Ніби хоче захопити всіх люстрованих у заручники і передати їх у Росію…

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *