В Україну не впустили лідера Демократичного союзу угорців Румунії

В Україну не впустили лідера Демократичного союзу угорців Румунії

Лідера Демократичного союзу угорців Румунії (RMDSZ) Хунора Келемена у суботу не впустили до України.

Про це Келемен написав на своїй сторінці у Facebook.

За його словами, він прямував до Ужгорода на святкування 30-річчя місцевої угорської організації “Товариство угорської культури Закарпаття” (КМКС/KMKSZ).

“Я міг би зробити це, якби українська влада після однієї години безглуздого очікування і прикордонного контролю дозволила б мені в’їхати в країну. Вони позбавили мене права в’їжджати в країну без будь-яких пояснень. Вони просто повідомили, що я не можу перетнути кордон”, – написав Келемен.

Він зазначив, що повідомив про інцидент міністра закордонних справ Румунії, і в понеділок проситиме роз’яснень від українського посольства в Бухаресті.

У коментарі румунському виданю Mediafax Келемен заявив, що отримав заборону на в’їзд до України до 13 жовтня 2020 року.

Дмитро Тужанський, автор “Європейської правди”, який спеціалізується на угорській тематиці, вважає, що  цей випадок може стати не просто скандалом у ЗМІ, а й дипломатичною проблемою.

Він зазначив, що Келемен є депутатом парламенту Румунії, а також був міністром культури, балотувався у президенти.

“Саме Хунор Келемен є політичним лідером угорської громади Румунії, який постійно зустрічається з Віктором Орбаном і не тільки. Це не пішак, не маргінал на кшталт представників угорського Йоббік, яких не впускали до України раніше”, – написав він на своїй сторінці у Facebook.

Він також припустив, що причиною заборони могла стати політична позиція “Демократичного союзу угорців Румунії”, у центрі якої стоїть вимога надати угорцям Румунії право на автономію, включно з адміністративно-територіальною. Це питання неодноразово виносилося на розгляд у румунському парламенті, але щоразу відхилялося.

Політичний експерт Дмитро Тужанський повідомив розширену інформацію з цього приводу:

Румунського політика та одного з лідерів угорської громади Румунії не впустили через пункт пропуску «Загонь – Тиса», що на українсько-угорському кордоні. За словами Хунора Келемена, його протримали на українській стороні близько години, а тоді склали протокол та поставили штамп у паспорт про заборону в’їзду в Україну до 13 жовтня 2020 року. Хунор Келемен прямував в Україну з 2 колегами, і їм в’їхати до нашої країни дозволили.

Мої джерела підтвердили цю інформацію, зауваживши, що все сталося між 8 та 9 ранку за київським часом у згаданому пункті пропуску. Що саме стало точною причиною заборони в’їзду – важко сказати, але в українській базі поряд з ім’я та прізвищем Хунора Келемена значиться певний «індекс». Келемен повідомив журналістам, що йому причину заборони в’їзду не озвучили.

Насправді, це не вперше, коли Україна (нагадаю, країна в стані війни) забороняє в’їзд офіційним особам іншої держави, особливо за останні кілька років. Але ось кілька нюансів, чому цей випадок може стати не просто скандалом у ЗМІ, а й дипломатичною проблемою.

Перше: відносини Києва з Будапештом та Бухарестом сьогодні – більше ніж прохолодні.

Друге, хоч румунський естеблішмент має специфічне ставлення до понад мільйонної угорської громади, але Хунор Келемен прямував до України з румунським дипломатичним паспортом, куди й поставили штамп про заборону в’їзду. За словами румунського політика, він вже повідомив МЗС Румунії про інцидент, і планує в понеділок звернутися до українського посольства у Бухаресті.

Третє: Хунор Келемен є членом Палати депутатів Румунії – нижньої палати румунського парламенту, а також був міністром культури, балотувався у президенти Румунії.

Четверте: Саме Хунор Келемен є політичним лідером угорської громади Румунії, який постійно зустрічається з Orbán Viktor і не тільки. Це не пішак, не маргінал на кшталт представників угорського Йоббік, яких не впускали до України раніше.

П’яте: Партія «Демократичного союзу угорців Румунії» (RMDSZ), яку він очолює, є парламентською партією в Румунії, активно співпрацює з правлячою коаліцією та є членом Європейської народної партії.

Шосте: Саме RMDSZ ініціювала збір підписів за Minority SafePack, щоб на рівні ЄС було затверджено певний перелік гарантій для нацменшин.

Сьоме: Що могло би стати причиною заборони в’їзду в Україну для лідера угорської громади Румунії? Припускаю, що це політична позиція «Демократичного союзу угорців Румунії», у центрі якої стоїть вимога надати угорцям Румунії право на автономію, включно з адміністративно-територіальною. Це питання неодноразово виносилося на розгляд у румунському парламенті, але щоразу відхилялося. Колись я писав про це ось тут https://www.eurointegration.com.ua/articles/…/01/24/7076511/

UPD: посол України в Румунії Oleksandr Bankov дав оперативні уточнення з приводу інциденту: пану Келемену заборонили в’їзд ще у листопаді 2017-го. Деталі тут https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=281238249433095&id=100026407668146

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ
Новини партнерів

Comments:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *