В Перечині варять крафтовий сир (відео)

В Перечині варять крафтовий сир (відео)

Ось із цієї 20-літрової портативної сироварні 2,5 роки тому закарпатець Олексій Синельніков вдома розпочав свою історію варіння сиру. Спочатку продукцію куштувала родина і друзі, втім рік тому захоплення переросло у крафтове підприємство. Перечинський сир із закарпатських еко-продуктів – ось фішка тутешньої мануфактури.

Олексій СИНЕЛЬНИКОВ

сировар

Фішка  одна – ми варимо справжній сир із справжнього молока. Все решта – це просто творчий підхід. Тут ми варимо голландську групу сирів (перечинський однойменний), італійську групу сирів (турянський, м’який сир, полонинський), камамбер іноді виварюємо. Є швейцарська група сирів, наприклад «Діаманти Карпат» і дуже смачна рікотта у нас є. Нейтральний десертний сир, який дуже корисний.  

Приміщення для крафтової сироварні допомогла знайти влада, відкрили потужності після утворення Перечинської об’єднаної територіальної громади близько року тому. У колишній закинутій будівлі угорської воєнної казарми тепер виробничі приміщення сироварні. Склад готової продукції — у бункероподібній будові, де колись розташовувався запасний командний пункт: нині ж тут зріють закарпатські сири.

Олексій СИНЕЛЬНИКОВ

сировар

Міська влада пішла нам назустріч, допомогли знайти приміщення для майбутньої сироварні. І віддали нам його в аренду за 1 грн у рік, терміном на 3 роки. Аби будівля не розпалась, і ми почали працювати. Ми своїми силами зробили ремонт, привели усе до ладу. Сприяють нам в усьому, запрошують на ярмарки усілякі та заходи.

Разове варіння – 500 літрів, із яких виходить до 50 кг готового продукту. Ретельно стежать за дотриманням температурного режиму та умов зберігання. У залежності від різновиду сиру період дозрівання – різний: щонайменше місяць.

Олексій СИНЕЛЬНИКОВ

сировар

У нас пішов процес. Перші рази ми виварювали 500 літрів молока раз на тиждень, а тепер три рази уже. Молоко на даному етапі закуповуємо у фермерів у Берегівському районі. Працюємо тут учотирьох, але реально і трьом справитися, але є багато ручної роботи. Ми ще молоді, усе попереду, впевнений – все буде добре.

Перечинські сировари багато експериментують зі смаками і технологіями. Тут є сир із червоним гострим перцем, із горіхами та турянським часником та навіть настояні на закарпатських каві та вині. Фішкою є так звані «Діаманти Карпат» — продукт швейцарської групи із часником та у скоринці із чорного перцю. Особливу увагу привертає «кольоровий сир», як от Перечинський де негро.

Олексій СИНЕЛЬНИКОВ

сировар

І в розрізі він теж чорний, бо ми його пофарбували чорнилом каракатиці. А оскільки каракатиці не дуже у нас водяться, то він доровартісний. Валентин Штефаньо, коли був тут у нас, порадив використовувати наш барвник місцевий – еперки (шовковиця). Як тільки вона з’явиться, ми спробуємо.

Цінова політика – від 250 до 450 грн за кілограм. Є й найдорожчий сир – із козячого молока.

Олексій СИНЕЛЬНИКОВ

сировар

Цей сир я називаю золотим. У цьому шматку тільки козиного молока на 350 грн, без доставки, без нічого.

Варто зазначити, що обладнання на мануфактурі – українського виробництва (м. Суми), яке відповідає усім світовим стандартам. Сировари вивчали досвід європейських колег, роблячи ставку на екологічну складову продукції, яка б підходила на будь-який смак. Уся сировина – закарпатська, ферменти – рослинного походження. Тому перечинський сир полюбляють вживати також вегани та вегетаріанці.

Олексій СИНЕЛЬНИКОВ

сировар

Дивився усякі ролики передивився, перечитав літературу. Зараз почав вивчати мікробіологію молока, бо зрозумів: без цього далеко не підеш. Скажу впевнено: більш ніж упевнений, що наші українські (закарпатські зокрема) сировари можуть варити навіть кращий сир, ніж у Європі чи світі. У них історія сироваріння тривала, велика, а ми тільки на старті. Історія нараховуємо 5-6 тисяч років, у нас початок. Впевнений – можемо робити краще.

У рамках програми, організованої Закарпатським центром розвитку місцевого самоврядування у рамках «U-LEAD з Європою», сировари розповіли про зростання інтересу до  їхньої продукції. Підприємці із усієї області беруть «на озброєння» перечинський сир, закуповуючи для продажів та дегустацій. Виробництво ж у Перечині відвідують групи туристів не тільки із України, а й з ближнього зарубіжжя. Сировари переконують: є ще вдосталь ідей, аби дивувати смаками та якістю.

Відео — Олександр Купер, Микола Войцуцький

Uzh Inform

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.