У Виноградові презентували книгу споминів відомого діяча українського руху в США Йосипа Данка (фото)

У Виноградові презентували книгу споминів відомого діяча українського руху в США Йосипа Данка (фото)
У Виноградівській публічній бібліотеці (директор Вашкеба К.Г.) презентували книгу споминів «Із стежок життя» відомого діяча українського руху в США , члена-кореспондента Україської Вільної Академії Наук в США , почесного члена крайової «Просвіти» Йосипа Данка (1922-2022), який народився на Севлющині у селі Тросник.
Учасник підпілля ОУН, в‘язень Ковнер-Каштелю (1942), амністований і відправлений на Східний Фронт де отримав поранення.
В 1946 році перебрався до Німеччини, а звідти до США.
Потяг до знань та активного громадського життя стали необхідною умовою утвердження себе в далеких світах.
У 1950 році Й.Данко здобув ступінь доктора права в Українському Вільному Університеті в Мюнхені (Баварія).1954 році емігрував до США ,у 1957 році здобув ступінь Магістра бібліотекознавство в Колумбійському університеті Нью-Йорка, де і працював до 1962 року, потім перейшов до Єльського університету в Нью-Гейвені в якому став головою славістичного відділу ,а згодом ще й заступником голови каталогового відділу бібліотеки університету.
У 1993-95 рр. був головою управи Українського музею в Нью-Йорку, на розвиток якого вносив поважні пожертви. Був співорганізатором і учасником численних патріотичних заходів з нагоди пам’ятних дат історії України, Карпатської України видатних постатей України. До його заслуг належить і активна участь у налагоджені зв’язків української діаспори-вихідців із Закарпаття- з земляками матірної землі.
Він був співзасновником та заступником голови Комісії зв’язку й інформації закарпатських українців, яка регулярно видавала свій друкований орган- Бюлетень, частина якого передавалася і в Україну, в т.ч. на Закарпаття.
Свою вдячність за громадську і наукову діяльність йому висловлювали президент Обама, президент Клінтон і тоді ще майбутній президент США Джозеф Байден І цікавий факт – Йосиф Данко був крім усього професіним фахівцем бібліотечної справи.
Помер Йосиф Данко 9 січня 2021 року на 100 –му році життя.
Захід, який організував голова просвітян Севлющини Володимир Щур пройшов на високому рівні. До обговорення книги долучилася місцева культурна еліта, рідні Йосипа Данка.
Представив книгу “Із стежок життя” її редактор, доктор історичних наук Павло Федака.
Племінник Йосипа Данка Юлій Естінко оприлюднив надзвичайно важливі і раніше невідомі широкому загалу факти із біографії славетного вуйка.
Серед учасників презентації також були – Вікторія Яким, Василь Івашко, Марія Конкіна, Іван Біланчук, Катерина Вашкеба, Василь Горват, Михайло Лісіцкі.
Власні вірші декламувала учениця Королівської ЗОШ Вікторія Яким. Бібліотекар центральної публічної бібліотеки Катерина Ромушко підготувала чудову презентацію «Останній з могиканів-закарпатців у США» – https://en.calameo.com/read/0062429103269d9e7e8a9
Тут же учасники змогли переглянути розгорнуту книжково- ілюстративну виставку «Краєзнавчий вимір історії» .
Відрадно, що жителі с. Тросник виступили з ініціативою про перейменування однією з вулиць у с. Тросник на вулицю Йосипа Данка . Славне ім’я великого патріота України через сторічча повертається на свою “малу Батьківщину”.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *