СВЯТИЙ МАРТИН ХОЧЕ СВЯТИХ ПРАВИЛ… НАРАЗІ В МУКАЧЕВІ!..

СВЯТИЙ МАРТИН ХОЧЕ СВЯТИХ ПРАВИЛ… НАРАЗІ В МУКАЧЕВІ!..

КОНКУРС МАРТИНПо тілу всієї планети пішло дрижання — в самому Мукачеві, славному своїми естетичними традиціями, почалися великі  збочення. Неподалік міської ради, що наполегливо функціонує в Ратуші, вирішили поставити пам’ятник Святому Мартіну перед… рестораном. Інші святі на небесах голосно шмаркали, ронили сльози (через те постійно дотепер ідуть дощі) і не мали від такого «карамбою» в безсмертних душах елементарного спокою.

—Що робити? — запитали ми в дусі Чернишевського в широко відомого скульптора з міста над Латорицею Івана Бровді.

—Святих шкода, — підтримав він своїм вагомим словом небесні сили. — В тому числі й бідолаху Мартина. І бідний він не через свою жертовну святість, а через те, що наша художня рада при міській владі почала відсахуватися від своїх безпосередніх функціональних обов’язків. Святого Мартина хочуть поставити в нашому історичному місті за безальтернативним проектом одного ужгородського скульптора.  А от, скажімо, на пам’ятник Кирилу і Мефодію, що зараз у центрі,  було свого часу подано двадцять проектів. Міг би виграти кожен, але переміг я. І тепер був би готовий подати свій проект монумента Святому Мартину, хоча й не претендував би на якісь преференції при визначенні лідерства в творчих перегонах. Тут не в моєму «его» справа. Просто все має бути справедливо. Переможець і місце встановлення пам’ятника має визначатися після широкого не лиш обласного, але, можливо, й усеукраїнського обговорення. Взагалі-то конкурс навіть можна було б зробити й міжнародним через географічне розміщення Мукачева на перехресті європейських шляхів і вітрів. Потрібен не поспішний крок у цій митецькій справі, а принаймні добрий місяць часу  для визрівання загальної думки народу й фахівців. Роль останніх не має опускатися, через хуліганський натиск волюнтаристів, до рівня, нижчого за плінтус у якомусь кабінеті міської ради.

…Дійсно, в усьому світі проводяться такі творчі конкурси на різні, навіть незначні, пам’ятники. І в Мукачеві — це не примха Івана Бровді. Тож хай оговтається художня рада цього міста, «залишить сон глибокий» і заспокоїть всіх святих на небесах. Бо вже набридло, що через те Мукачево і його знущання над Святим Мартином ніяк не наступить в Закарпатті традиційна сонячна весна.

Василь ЗУБАЧ.

На знімку: Іван Бровді просить творчої справедливості. Хоча б у святих!..

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *