Початок виборчої кампанії на Закарпатті: новації законодавства та активність потенційних кандидатів

Початок виборчої кампанії на Закарпатті: новації законодавства та активність потенційних кандидатів

На Закарпатті розпочалася активна підготовка до місцевих виборів, які відбудуться 25 жовтня 2020 року. Зокрема, в області у вересні запрацювали територіальні виборчі комісії, які утворили округи для голосування щодо трьох рад – місцевої, районної, обласної. Окремі потенційні учасники виборчих перегонів ще у серпні помітно активізувалися, проявляли ознаки так званої передчасної агітації. Про це все під час пресконференції 9 вересня розповів координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Закарпатській області Ярослав Гулан. 

Згідно з новим Виборчим кодексом України, місцеві вибори відбудуться за двома виборчими системами, основним критерієм є кількість виборців. У громадах Закарпатської області, де налічується понад 10 тисяч виборців, обиратимуть депутатів за пропорційною виборчою системою, тобто – кандидатів від партій (всього у краї – 30 таких громад). В інших 34 громадах вибори депутатів місцевих рад відбудуться у багатомандатних мажоритарних округах,  в яких будуть обраними до ради по кілька кандидатів (тобто – не лише кандидати, що посіли перше місце). Тут до ради можна балотуватися не лише від партії, а й шляхом самовисування. 

Щодо балотування на посаду голови громади, себто – мера міста чи голови сільради, – то тут, незалежно від кількості виборців, бажаючі можуть висуватися як від партій, так і шляхом самовисування. 

 

«На виборах Закарпатської обласної, а також шести районних рад, буде застосована пропорційна система, тобто кандидатів висуватимуть суто політичні партії. Таким чином кожен закарпатець 25 жовтня отримає чотири бюлетені: щодо депутатів місцевої ради, щодо голови громади, щодо депутатів районної ради, щодо депутатів обласної ради.  Ще одна новація – у містах Ужгород та Мукачево – можливі вибори мера у два тури (офіційно – повторне голосування): у випадку, якщо кандидат-переможець не набере більше половини голосів виборців, що взяли участь у голосуванні», – розповів Ярослав Гулан. 

Повторне голосування гіпотетично можливе й у інших громадах, якщо кандидати на посаду голови громади наберуть рівно однакову кількість голосів. Також у громадах до 10 000 виборців можливе повторне голосування щодо депутатського мандату, якщо певні кандидати в окрузі наберуть однакову кількість голосів. 

У вересні міські, районні та обласна територіальні виборчі комісії на Закарпатті вже утворили округи для місцевих виборів 2020 року, межі яких залишаться і на наступні місцеві вибори. Зокрема, депутатів Закарпатської обласної обиратимуть у шести виборчих округах, межі яких – існуючі кордони шести районів.

 

Депутатів Ужгородської районної ради обиратимуть у шести виборчих округах, Хустської районної – у чотирьох, Берегівської –  у п’яти, Тячівської – у шести, Рахівської – у чотирьох, Мукачівської – чотири. За депутатів до обласної ради жителі Закарпаття голосуватимуть у шести округах. До Ужгородської міської ради депутатів обиратимуть у п’яти округах, до Мукачівської – чотири. 

У період із 15 по 24 вересня партійні команди – обласні, чи районні, чи міські, чи інші регіональні осередки партій – повинні провести з’їзди щодо висування кандидатів. Про ці з’їзди партія повинна повідомити відповідну виборчу комісію, а також анонсувати захід у ЗМІ або ж на своєму сайті. Ці заходи повинні бути відкритими як для журналістів, так і для офіційних спостерігачів. На з’їзді партії мають сформувати один загальний список кандидатів до конкретної ради, а також окремі списки для кожного округу. Уже виборець може у своєму окрузі проголосувати не лише за партію в цілому, а й за одного конкретного кандидата чи кандидатку. У кожному окрузі від партії (залежно від кількості депутатських крісел ради) може бути від 5 до 12 кандидатів. Наприклад, якщо в Закарпатській обласній раді є 64 депутатських крісла, то партія у кожному із шести округів може найбільше виставити своїх десять претендентів, але може й лише п’ять. Також партія має дотримуватися гендерної квоти. Згідно з законом, у кожній п’ятірці партійного списку має бути представництво обох статей на рівні не менше двох у кожній п’ятірці списку. Гендерні квоти – приклад позитивних дій, які застосовують для того, аби врівноважити кількість жінок і чоловіків у політиці, управлінні на державному та місцевому рівнях.

«Щодо зміни виборчої адреси, то станом на ранок 09 вересня на Закарпатті уже 1066 виборців скористалися такою можливістю. Так, 267 виборців із Закарпаття вказали адресу в іншому регіоні, 208 людей з інших областей голосуватимуть у найзахідніший області, ще 591 виборців змінили виборчу адресу в межах Закарпаття. Нагадаємо, віднедавна спрощено процедуру зміни виборчої адреси – для цього потрібна тільки заява виборця та його посвідчення особи, і вже не треба надавати жодного документу, що підтверджує підставу для зміни виборчої адреси. Також заяву про зміну виборчої адреси можна подати онлайн за допомогою сервісу «Кабінет виборця» (за наявності електронного підпису). Кінцевий термін подачі заяви – 10 вересня включно», – зазначив Ярослав Гулан.  

У період серпня 2020 року та перший тиждень вересня у Закарпатській області (включаючи Ужгород) зафіксована так звана дочасна передвиборча активність, яка, головне, проявлялася так:

  • реклама на білбордах, інших носіях зовнішньої реклами (політичні партії та окремі люди без прив’язки до назв політичних сил); 
  • реклама у соціальних мережах;
  • розлоге інформування про свою діяльність та представлення команд у соціальних мережах, а також заклики приєднуватися до команди  (ФБ, Телеграм, Інстаграм, Ю-туб); створення у соцмережах, зокрема – ФБ – тематичних груп щодо підтримки чи непідтримки конкретних потенційних кандидатів;
  • вулична активність у контексті відзначення свят (наприклад, День Незалежності, день міста, день села) або ж долучення до організації чи підтримки спортивних або дозвільницьких заходів;
  • відкриття офісів партій, які виконуватимуть функцію приймалень і, ймовірно, виборчих штабів;
  • розповсюдження друкованої продукції (переважно – у вигляді газет), де містяться матеріали позитивного чи негативного вмісту щодо окремих потенційних кандидатів на посаду міського голови, потенційних кандидатів в депутати від команд політичних партій.

Щодо зовнішньої реклами, то у серпні та першому тижні вересня у тій чи іншій мірі інтенсивності на носіях зафіксовано назви партій: «Європейська Солідарність», «Слуга народу», «ОПЗЖ», «Батьківщина», «За майбутнє», «Перемога Пальчевського», «КМКС. Партія угорців України», «Рідне Закарпаття», «Команда Андрія Балоги». Поодинокі борди були із назвами партій «Альтернатива» (в Ужгороді), «Сила і Честь», «За конкретні справи» (у Хусті), «Європейська партія України», «Громада і Закон» (у Рахові). У перші дні вересня в Ужгороді з’явилися рекламні носії із назвами партій «Наш край», «Рідний дім», «Сила і Честь». 

В Ужгороді протягом серпня була найбільш помітна активність трьох потенційних кандидатів на посаду міського голови – чинного мера Богдана Андріїва, депутата Ужгородської міської ради Віктора Щадея, ексзама міського голови Олександра Білака. Дані діячі найбільше проявляли активність у контексті зовнішньої реклами та реклами у соцмережах. Втім на їх білбордах станом на серпень та на початок вересня не було назви політичних сил. Фіксуються й їх активності щодо участі у певних заходах чи зустрічей з мешканцями. 

В Ужгороді наприкінці серпня окремі білборди – «Слуга народу», «Європейська солідарність», «ОПЗЖ» та її потенційний кандидат Андрій Погорєлов та місцеві представники, «За майбутнє», «Команда Андрія Балоги» та її потенційний кандидат Віктор Петров, – були обмальовані нецензурними написами, а окремі сітілайти із символікою «ОПЗЖ» – розбиті вандалами.

В окремих регіонах краю зафіксовано розповсюдження друкованої продукції, в якій описується позитивно чи негативно діяльність потенційних учасників виборчого процесу. Як правило, така продукція доставлялася жителям краю безкоштовно у їх поштові скриньки. Зокрема, в Ужгороді у період серпня-початку вересня через поштові скриньки розповсюджували газети, співзвучні із назвами партій – «За життя-Унгвар», «Пропозиція», «Рідне Закарпаття». Також зафіксовано спецвипуски газети «Неділя» із іміджевою інформацією про потенційного кандидата в мери Олександра Білака, окремий спецвипуск – з позитивною інформацією про партію «Сила і Честь». Помічено розповсюдження безкоштовного спецвипуску газети «Ужгород» із позитивною інформацією про чинного мера міста Богдана Андріїва. Також містом розповсюджується листівка у вигляді газети «Уж-city», яка, на перший погляд, не є агітаційною, втім там чітко простежуються позитивні меседжі щодо потенційного кандидата в мери Віктора Щадея та різка негативна критика чинної міської влади та мера міста безпосередньо. В окремих районах області зафіксовано розповсюдження газет із назвами партій «Рідне Закарпаття» та «Слуга народу». 

Із 15 вересня починається період висунення кандидатів партійними командами, тож закарпатська команда ОПОРИ намагатиметься максимально відстежити за цим процесом, а також – за роботою виборчих комісій під час реєстрації кандидатів.

Також на місцевих виборах залишається загроза потенційного зловживання адмінресурсом. Це пов’язано із тим, що в українському законодавстві недостатньо врегульовані правила поведінки посадовців під час виборів, а також обмеження щодо використання адміністративних ресурсів. Виборчий кодекс забороняє посадовцям агітувати в робочий час, за умови, що вони не є кандидатами. Але питання використання публічних фінансів чи інших ресурсів в інтересах певних кандидатів та партій жодним чином не врегульовані. Тому Громадянська мережа ОПОРА розробла «Кодекс поведінки посадових осіб та державних службовців під час виборчого процесу», який найближчим часом буде запропонований до підписання, насамперед головам обласних центрів. Також підписати цей Кодекс зможуть підписати й керівники громад або ж держслужбовці. Представники ОПОРИ стежитимуть за дотриманням вимог Кодексу. 

 

За коментарями звертайтеся:

Ярослав Гулан, координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами в Закарпатській області

тел.: 0976446639; 09903198862

e-mail:zakarpattya@opora.org.ua

Ольга Беца, комунікаційниця Громадянської мережі ОПОРА у Закарпатській області
тел.: 0502309596

 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ
Новини партнерів

Comments:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *