На Закарпатті руйнується замок тамплієрів (відео)

замокАрхітектурна пам’ятка, з цікавою історією занепадає. Мова іде про замок в ужгородському селищі Середнє. Збудували його ще у 13 столітті для охорони торгових шляхів, якими возили  солотвинську сіль. Однак нині середньовічна  споруда, яку до речі охороняє держава, руйнується.

Збудований  у 13 столітті на яйцях та   молоці, тамплієрами,   – так розповідають про  замок – вежу в Середньому. Кажуть: збудували його  для охорони торгових шляхів, якими возили  солотвинську сіль. Так, від від солотвинських копалень до європейських базарів у середні віки вибудували мережу укріплень для оборони  шляху. Після заборони ордену тампілієрів замок переходив з рук в руки: до інших орденів та  знатних сімей.

Другокласник Степан, називає себе справжнім  екскурсоводом. Каже: знає найбільше секретів  замку. Хлопчик  навіть спеціально готувався для проведення екскурсій туристам.

Окрім  вежі, в замку існувала ще й  подвійна кругова захисна система валів та ровів із водою. Оточував його і кам’яний мур,  залишки якого  помітні ще й  сьогодні. Всередині споруду розділяли дерев’яні перегородки на три поверхи, із драбинами, сходами, розповідає юний екскурсовод. Наразі навколо архітектурної пам’ятки замість облагородженої зеленої зони.

Архітектурна пам’ятка, яка, до речі, охороняється державою, занепадає. Посеред замку пасуться кози та гуси. А сільська малеча перетворила історію на дитячий майданчик. Не переймаючись, що стінам уже близько 700 років, батьки  пускають сюди  дітей гратися.

Сміття, бур’ян, сліди  відпочинку не  тільки дітей  – купи  пляшок , етикеток, непотребу… Немає на території  замку і  інформаційного вказівника. Працівники сільської ради розповідають: уже не перший рік хочуть зайнятись замком, та  руки ніяк не доходять, а точніше, ніяк не назбирають коштів, держава, судячи з усього архітектурну спадщину,  не захищає.

У планах ради – облагородження пам’ятки. Перше,  чим збираються зайнятись працівники селищної ради,  – повернути вежі землю, яка нині у володінні селян,  далі відновити міст, ворота, облагородити територію навколо замку,  аби не соромитись  туристів,  котрих приводить малий Степан. Мріють і про те, що відкопають тунелі, які, за легендами, сполучають Ужгород, Невицький та Мукачівський замки.

м-студіо

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.