На Закарпатті міліція стоїть на кордоні між криміналом і дітьми

міліціяНапередодні Міжнародного дня захисту дітей, який відзначаємо 1 червня, з журналістами зустрівся начальник відділу кримінальної міліції у справах дітей УМВС підполковник Василь МАДЯР, який розповів про роботу міліції з розкриття й профілактики дитячої злочинності в краї. 

Як розповів Василь Васильович, на Закарпатті завдяки профілактичній роботі, яку проводить міліція, поменшало злочинів і правопорушень, скоєних неповнолітніми. У порівнянні з минулим роком діти скоїли на 6,5% менше злочинів (143 проти 153), а самих юних злочинців поменшало з 114 до 97. При цьому семеро з них скоїли злочини уже повторно, тобто на шлях виправлення не стали. За такими справді тюрма плаче…

Якщо проаналізувати самі злочини, то найчастіше наші діти скоюють крадіжки, пограбунки, хуліганства тощо. Рідше—більш тяжкі злочини: вбивства, тяжкі тілесні ушкодження, розбійні напади, згвалтування тощо.

Щодо причин, які штовхають дітей на злочинний шлях, то вони різні. Діти з неблагополучних сімей крадуть, бо голодні, або через те, що батьки не можуть придбати їм те (дорогий мобільний телефон, ноутбук тощо), що має однокласник чи сусід… Проте, як показує досвід, нерідко на злочинний шлях стають і підлітки із цілком забезпечених сімей, яким, як мовиться, хіба що пташиного молока бракувало… Одні в такий спосіб прагнуть «самоутвердитись» серед ровесників (мовляв, бачите, який я «крутий»!), інші ж реагують на відсутність належного виховання в сім′ї (особливо в таких, де батьки постійно на заробітках і діти полишені на родичів або на самих себе). Нерідко підлітки скоюють злочини  просто від нудьги, вештаючись в компаніях вулицями. Ну і, звісно, не можна заперечувати й генетичної схильності до скоєння злочинів: мовляв, крав дідо, батько й брат сиділи в тюрмі, і я туди ж, бо так мені на роду написано…

Проте й міліція без роботи не сидить. На міліцейському обліку нині перебувають 382 підлітки, що скоювали злочини або схильні до цього. Лідером за молодіжною злочинністю залишається Мукачівщина (саме місто та район). Втішає той факт, що в Ужгороді таких злочинів поменшало, натомість побільшало в Ужгородському районі. А загалом серед сучасної молодіпрослідковується позитивна тенденція не порушувати закони.

 

Аби зарадити біді, яка називається підлітковою злочинністю, працівники кримінальної міліції у справах дітей пішли в школи й інші навчальні заклади з профілактичними виступами перед учнями, бесідами з керівництвом, педагогами, аби утримати дітей від біди. І це дало позитивний результат. Для прикладу, чимало підлітків помилково вважають, що їх не «посадять», бо ще малі… При цьому кримінальна відповідальність за скоєння тяжких злочинів (крадіжки, пограбунки, згвалтування належать до їх числа), згідно з Кримінальним кодексом України, настає уже з досягнення зловмисником 14-річного віку. І хоча суд зазвичай обмежується стосовно цієї категорії підсудних умовними вироками, проте кримінальна пляма в біографії залишаться на все життя, навіть якщо юнак чи дівчина виправляться й стануть на шлях істинний. Тож краще не жартувати з Законом!

 

Як свідчить досвід, іноді з підлітком достатньо провести профілактичну бесіду за участі працівника міліції, педагога чи психолога, й це дає позитивний результат. Нестійка дитяча психіка схильна до сприйняття як позитивної, так і негативної інформації. Тому батькам слід уважно слідкувати за тим, в якому середовищі, під чиїм впливом перебуває їхня дитина, які у неї друзі, сфера інтересів тощо. А найкраще—подавати власний приклад, як поводитися. Адже дитина вчиться на прикладі батьків.

Прийшла пора шкільних канікул. Частина підлітків оздоровлюватиметься в літніх таборах відпочинку, хтось поїде до родичів на село, проте більшість вештатиметься у дворах і на вулиці, де виникають різноманітні спокуси. Аби вберегти дітей від криміналу,  міліція розпочала профілактичну спецоперацію «Літо-2013», в ході якої правоохоронці перевірятимуть, чим займаються наші діти, як вони відпочивають тощо.

Якщо ваша дитина відпочиватиме у літньому таборі відпочинку, то не варто давати їй туди велику суму грошей, золоті прикраси, дорогий мобільний телефон, ноутбук та інші цінності. Це все може зробити вашу дитину жертвою, викликати спокусу в тих дітей, батьки яких не можуть їм цього купити…

Міліція також застерігає продавців і власників торговельних закладів, аби вони не продавали неповнолітнім алкогольні й тютюнові вироби. Пам′ятайте, що за це правопорушення можна поплатитись штрафом на суму від 6800 гривень і позбавленням ліцензії на торгівлю! Так само і батькам не варто тримати вдома алкогольні напої в доступному для дітей місці, адже останнім часом в області почастішало випадків, коли діти помилково випивають горілку чи вино й опиняються потім в реанімації. А за свідоме споювання неповнолітніх законом передбачено відповідальність.

–Основне завдання міліції—якнайдалі віддалити неповнолітніх від Кримінального кодексу, вберегти дітей від біди,–наголошує начальник ВКМСД УМВС підполковник міліції Василь Мадяр, який бажає усім юним закарпатцям вдалого літнього відпочинку й оздоровлення, щастя й радості в житті, й стати достойними громадянами своєї країни!

 

Володимир ПАВЛЮХ,

СЗГ УМВС України в Закарпатській області

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *