Letyshops

Мільярдер із Закарпаття Алекс Ровт розповів про ностальгію за рідним краєм (ВІДЕО)

Мільярдер із Закарпаття Алекс Ровт розповів про ностальгію за рідним краєм (ВІДЕО)

Приводом для цієї розмови стало питання: Навіщо американський єврей-мільярдер Алекс Ровт поставив в Закарпатті пам’ятник імператору Австро-Угорщини Францу-Йосипу?

Навіщо взагалі ставлять пам’ятники? Якщо глибоко копнути, то латинський варіант слова «пам’ятник» (monumentum) походить від слова «monere» – «навіювати, нагадувати, надихати». Отже, основне завдання будь-якого пам’ятника – це навіювання, нагадування і надихання. Але що навіювати, про що нагадувати і кого надихати на Закарпатті має пам’ятник Францу-Йосипу?

ровтДо речі зауважу, що самі по собі пам’ятники із зображенням людей або тварин абсолютно не єврейська традиція. Спогади про себе або про когось іншого євреї намагаються зберігати не в монументах, а в книгах. І оскільки встановлення пам’ятників – заняття не з дешевих, напевно, успішний бізнесмен і відомий меценат Алекс Ровт усвідомлював, навіщо він це робить?

Слово «меценат» нічого не пояснює! Близький друг імператора Августа (фактично його права рука), дуже багатий і впливовий Гай Цільний Меценат, насправді був абсолютно не безкорисливий політик. Як людина розумна, він добре усвідомлював, що зможе увійти в історію, підтримуючи матеріально великих римських поетів.

Що ж стосується Франца-Йосипа, то євреям, як мені здається, варто було б ще при його житті поставити йому не бронзовий, а золотий пам’ятник. Тому, що саме за роки його правління іудеїв зрівняли в правах з християнами. Третьою частиною нового австро-угорського дворянства стали вихідці з єврейських сімей. А відсоток євреїв серед інженерів, журналістів, юристів та лікарів до цього дня доводить до сказу всіх антисемітів.

За сто років фашисти і комуністи зробили все, щоб стерти з пам’яті народів Закарпаття спогади про цього «невмирущого» імператора, який правив половиною Європи протягом 68 років. Але ж колись його портрети висіли в кожній русинській хаті. Звичайно, євреї – народ не простий. Але в чому нам не відмовиш, так це в історичній пам’яті. Історичний склероз нам не загрожує. Ми пам’ятаємо все. Як хороше, так і погане.

І хоча сам Алекс Ровт, відповідаючи на моє запитання, навіщо він встановив в Закарпатті пам’ятник австро-угорському імператору Францу-Йосипу, пояснює це інакше, я абсолютно впевнений, що крім усього іншого, цей пам’ятник буде виконувати і свою основну історичну функцію. Навівати, нагадувати і обов’язково надихати!

Алекс Штрай, спеціально для Голосу Карпат

Відео Василя Штефана, студія «EvKat»

Doc.ua запис до лікаря
НОВИНИ ПАРТНЕРІВ
Новини партнерів

Comments:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *