Київські закарпатці відзначили 75-річчя Карпатської України

19 березня в Музеї книги і друкарства у Києві, на території Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника члени товариства «Закарпатці у Києві», на виконання постанови Верховної ради України «Про відзначення 75-річчя проголошення Карпатської України», урочисто відзначили історичну подію, відкривши для українського загалу виставку «Карпатська Україна: на світанку свободи». Організатором урочистостей виступив член правлінь Закарпатської обласної і Національної спілки краєзнавців України, голова ради Асоціації українських банків, народний депутат України VVI скликань С. М. Аржевітін.

аржевітін

Відкрили урочистості короткими вітальними виступами президент товариства «Закарпатці у Києві», член – кореспондент Національної академії медичних наук України, лауреат Державної премії в галузі науки і техніки Василь Васильович Лазоришинець і заступник директора музею з науково-експозиційної та науково-просвітницької роботи Дмитро Олексійович Палій. Із словами-вітаннями виступили завідувач відділу Інституту історії України Національної академії наук України доктор історичних наук С. В. Віднянський, Д. Климпуш, М. Варваринець (від закарпатської сотні на майдані, яка й досі перебуває у Києві) та ін.

Станіслав Михайлович Аржевітін презентував учасникам зібрання книгу «Карпатська Україна: епоха в добі», що вийшла у світ минулого року.

На виставці експонуються копії архівних документів, фотографії події 1938 -1939 років, фотопортрети діячів Карпатської України, поштові листівки, а також монети, нагороди. Так, на стендах розміщено три медалі, якими нагороджували угорських солдатів за взяття Карпатської України. Представлені і нагороди карпатським січовикам, засновані українцями в екзилі.

Широко представлено численну літературу, видану в різні роки в Україні і за кордоном, зокрема, з особистого зібрання С. М. Аржевітіна, в тому числі є на стенді і «Крарпатська Україна: епоха в добі». Брати Климпуші принесли особисті речі їхнього батька, коменданта Карпатської Січі. Виставка буде тривати більше місяця – до 30 квітня нинішнього року.

Для організації виставки також використано документи, друковані видання і матеріали з фондів Музею книги друкарства України, бібліотеки ім. О. Ольжича, видавництва ім. О. Теліги та ін.

На вечорі прозвучав гімн земляцтва закарпатців у Києві, автором тексту якого є відомий телеведучий, артист Петро Мага, уродженець Ужгородського району Закарпатської області. Учасники зібрання переглянули історичний фільм-хроніку про незабутні події 75-річної давності.

Вперше товариство закарпатців нинішнього року заснувало нагороди у двох номінаціях – «Гордість Закарпаття» – за багаторічну сумлінну працю, видатні досягнення у професійній діяльності, за особливі заслуги перед Україною та Срібною Землею і «Людина року» – за вагомий внесок у розвиток Української державності та Закарпатського краю, активну громадську діяльність протягом року. В першій номінації нагороду присуджено Василю Васильовичу Дурдинцю, а в другій, за підсумками роботи у 2013 році – Станіславу Михайловичу Аржевітіну, голові комітету з питань культури товариства.

Учасники зібрання віддали почесті загиблим від угорських загарбників захисникам Карпатської України та героям Майдану – Небесній Сотні, висловилися за всіляку підтримку воїнам української армії в Криму.

лазоришинець

До речі, значну роботу щодо забезпечення прийняття постанови Верховної Ради України про загальнодержавне відзначення 75 – річчя Карпатської України провів саме С. М. Аржевітін. Ним, за участі голови ЗОО НСКУ, також вносилася пропозиція щодо прийняття Указу Президента з цієї нагоди. Він же виступив у ролі ведучого на відкритті виставки.

Голова Закарпатської обласної організації

Національної спілки краєзнавців України М. В. Делеган

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ
Новини партнерів

Comments:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *