Греко-католицька парафія в Ужгороді перейшла на Григоріанський календар

Греко-католицька парафія в Ужгороді перейшла на Григоріанський календар
Греко-католицька парафія в Ужгороді перейшла на Григоріанський календар і святкуватиме Святвечір 24 грудня а Різдво 25 грудня👼
Відповідне рішення Свято-Преображенська греко-католицька парафія м. Ужгород прийняла 11 грудня.
Як розповів священник о.Василь Бушко в соцмережі facebook, після недільного богослужіння були проведенні Загальні збори парафії стосовно переходу на Григоріанський календар та було написано листа-прохання, з підписами вірян, до Апостольского Адміністратора Мукачівської греко-католицької єпархії вл. Ніла.
“Дане прохання громади було аргументовано бажанням відзначати всі свята за астрономічним Григоріанським календарем, спільно зі Святішим престолом та Вселенською Католицькою Церквою, починаючи з Навечір’я Різдва Христового, 24 грудня 2022 року”, – зазначає Василь Бушко.
А вже 14 грудня владика Ніл благословив наше прохання та надав дозвіл нашій Свято-Преображенській парафії про перехід на Григоріанський календар.
***
***

Парафію Преображення Господнього згадують вже у 1575 році. У 1787 році Ужгородська мерія вирішила будувати церкву, а в 1802 році було закінчено будівництво нової парафіяльної церкви на вулиці Цегольнянській. У радянський період храм, згідно з актом від 17 лютого 1949 року, передали православним. Останнього греко-католицького пароха Цегольнянської церкви Данила Бачинського – молодшого було заарештовано 1949 року і засуджено на 10 років каторги.

На кінці 80-х років почався процес виходу з підпілля знедоленої Церкви, відродження Мукачівської греко-католицької єпархії, реєстрація її громад, у тому числі в Ужгороді.

28 квітня 1989 року у Велику п’ятницю Всечеснішим отцем Юрієм Федакою була відслужена перша публічна Служба Божа Вечірня з виносом плащаниці, біля однієї зі стацій на Кальварії. Греко-католики Ужгорода почали відправляти Богослужіння на Кальварії, а потім спустилися під стіни Преображенського храму на Цегольні. Була зареєстрована громада, настоятелем якої став отець Юрій Федака.

Понад 18 років вірники молилися на вулиці під дощем та на морозі. У 2007 році громаді була повернута каплиця отця Михайла Лучкая. У 2008 році влада передала греко-католицькій громаді колишню частину її парохіальної будівлі, після звільнення приміщення бухгалтерії Ужгородського управління освіти. Тут греко-католики влаштували первісну Преображенську церкву, настоятелем якої з 15 липня 2007 року і дотепер є отець Василь Бушко. У 2009 році громаді повернуто колишню фару – парохіальний будинок (збудований у 1935 р.), де була влаштована більша каплиця Преображення Господнього (богослужіння проводились до 27 грудня 2014 року), а у 2011 році повернута прилегла до неї територія, біля парафіяльного будинку. Через те, що нова каплиця не могла вмістити великої кількості вірників громади, особливо під час храмового свята, було вирішено будувати новий греко-католицький Преображенський храм. І от нарешті проблема зрушилася з мертвої точки – греко-католикам виділили ділянку біля старої церкви для будівництва нового храму.

30 березня 2008 року на Хрестопоклонну неділю тисячі вірників пройшли Хресним ходом вулицями Ужгорода. Хрест, котрий несли вірники протягом Хресної дороги, встановили і освятили на знак початку відновлення церковних мурів. Заклали також наріжний камінь будівлі, до котрого вклали каміння з Віфлеєму та гори Тавор. Серед присутніх високоповажних гостей був архієпископ Бамберзький Людвіг Шік, з Німеччини, який разом із владикою Міланом освятили наріжний камінь під будівництво храму. Автор проекту нової церкви – архітектор Петро Сарваші. Каплиця отця Михайла Лучкая знайшла своє місце у лівій частині майбутнього храму. 11 листопада 2012 року була проведена Служба Божа отцем Володимиром Ковтиком, Ужанським намісником, у співслужінні отців Василя Бушка, Владислава Завадського і отця Маріана-Макарія Медвідя. Був відправлений обряд освячення хреста головного купола нового храму. 19 серпня 2015 року на Свято Преображення Господнього, через сім років після закладення наріжного каменю серед величезної кількості вірників владика Мілан освятив новозбудований храм.

При парафії діє міжнародна спільнота Віра і Світло. Щосуботи проводяться заняття з катехизму для дітей та молоді і підготовка до Першої Святої Сповіді. Проводиться підготовка пар,які готуються до подружжя. Катехизмові заняття з хресними батьками, які готуються ними стати.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *