Директор музею в Пирогово нищить унікальну пам’ятку

зарубаУнікальна археологічна пам’ятка слов’янської доби, експонована в Національному музеї народної архітектури та побуту України, опинилася під загрозою знищення!

На сайті УНІАН від 25 червня ц. р. вміщено повідомлення про те, що в Національному музеї народної архітектури та побуту України 6-7 липня відбудеться свято Купала, на якому буде відкрита експозиція «Дуб Перуна». Про це заявив голова Опікунської ради Економічної палати торгівлі Ігор Дідковський: «Якщо ставити дуб, то на найближчі 2 тисячі років. Шпаклюватимуть його тріщини, а потім покриватимуть певним розчином. Він буде стояти під відкритим небом і збережеться для наступних поколінь як експонат і духовна святиня».

Генеральний директор Музею Дмитро Заруба так аргументував необхідність цього заходу:  «Нам потрібно відновити цю експозицію для того, щоб всі відвідувачі, кияни, іноземні туристи побачили, дійсно, святиню, яка залишилась і, на жаль, зберігалась не в тому стані, в якому повинна була б. Ми не кажемо про те, що експозиція — це буде якесь ритуальне місце. Це буде просто експозиція, до якої будуть запрошуватись відвідувачі, різноманітні громадські організації для того, щоб відтворювати ті традиції культури, духовності, історії, яку має Україна».

Про «високопрофесійний» підхід до унікальної пам’ятки:

«По словам директора музея, реставраторы обработают ствол дуба специальными растворами для лучшей сохранности дерева. Как отметил руководитель художественной группы «Ферма Писанка» Юрий Шостак, дуб будет закреплен четырьмя опорами, которые будут крепиться к бетонным подушкам, а сам столб будет окован нижним цилиндром, а также захвачен несколькими обручами из стали».

Нагадуємо «знавцям» і «уболівальникам» за археологічну пам`ятку — дуба 8 ст. н. е., який був знайдений в Дніпрі біля гирла Десни в 1975 році і досліджений Інститутом археології.

По-перше, понад 30 років дуб є в експозиції Музею, експонується і зберігається належним чином з відповідною супровідною інформацією (див. фото). Відомості про нього здавна публікуються в різних наукових виданнях. Працівники Музею в своїх екскурсіях повідомляють про цю пам’ятку.

По-друге, фахово розроблених і перевірених технологій збереження такої деревини ПІД ВІДКРИТИМ НЕБОМ на сьогодні немає. Законсервоване і накрите від опадів дерево добре збереглося протягом 38 років експонування в Музеї, але від такого втручання пам’ятка загине в лічені місяці.

По-третє, повідомляємо «авторам презентації» дуба, що прадавні масові ритуали відбувалися біля живого дерева, а не біля його мертвого стовбура! До того ж усе дійство велося в єдиному цілісному обрядовому культовому комплексі, який на сьогодні втрачений.

Дмитре Зарубо, «реформаторе» діяльності Музею, Ви вже довели, що гідні геростратової слави. Невже перед тим, як грюкнути дверима, Ви хочете знищити ще одну унікальну пам’ятку української культури, до того ж єдину в Європі? Вам заманулось відчути в Музеї дух Перуна, але за півтора роки директорства Ви так і не зрозуміли, що завдання Музею — ЗБЕРІГАТИ пам’ятки, а не знищувати їх задля дешевих видовищних ефектів.

Ветерани Музею

http://vuam.org.ua

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *