Берегівський Лувр – одна з найгарніших будівель Закарпаття

Берегівський Лувр – одна з найгарніших будівель Закарпаття
Берегівський Лувр – так називають помпезну і дуже гарну будівлю в центрі сучасного Берегова, в якій нині розміщається Закарпатський угорський інститут. Адже головний фасад нагадує одну з основних частин Лувру – королівського палацу на берегах річки Сена у Парижі. Це одна з найкрасивіших архітектурних пам’яток не лише міста, а й усього Закарпаття.
У шикарній триповерховій будівлі знаходиться 95 кімнат, є мармурові сходи, довгі та широкі коридори з прикрасами на стелі.
Палац побудований в стилі необароко з елементами архітектури ренесансу. Через перший і другий поверхи вздовж фасаду проходять великі подвійні тосканські колони, над колонами тимпани — трикутні ніші, оформлені скульптурними зображеннями. Між поверхами навколо всього будинку йде карниз, прикрашений скульптурним орнаментом. Вікна різної форми, на нижніх поверхах — прямокутні, на верхньому — овальні. Над кожним — архітектурні прикраси.
У 1907 році, коли Закарпаття входило до складу Австро-Угорської імперії, уряд оголосив конкурс на створення будівлі Королівського комітатського суду. Адже комітат Берег був найбільшим у регіоні. До нього входили сучасні Берегівський, Мукачівський, Воловецький райони, значна частина Свалявського та частина Іршавського районів. А також частина північно-східної Угорщини з містом Вашарошнамень.
В результаті конкурсу переміг проєкт архітектора Ференца Яблонського і вже через два роки Палац правосуддя в стилі французького необароко відчинив свої двері. Над ним працювали також королівський радник Арпад Горват, який контролював хід робіт, а також місцеві майстри-будівельники Іштван Копас та Янош Копас, за участі інженера Іштвана Ерделі.
Будинок суду став найвищим та найбільшим у місті. Також у задній частині розміщалася в’язниця (тепер – обласний архів). Під час Другої світової війни в будівлі розмістились комітатські та міські заклади, поліція та суд. З 1944 до 1971 роки у будівлі знаходилась військова казарма міста Берегова, з 1971 по 2001 роки — завод точної механіки. З 2002 року будівлю передано Закарпатському угорському інституту імені Ференца Ракоці II.
Цікаво, що Ференц Яблонський (1864-1945) був не лише архітектором, а й судово-медичним експертом. Народився у Пешті, закінчив Технологічний університет у 1889 році. В основному займався проектуванням громадських будівель, а особливо судів. У 1912 році, за його проектом, була побудована сувора неороманська будівля Будапештського центрального королівського окружного суду, а також Палац правосуддя (1913-1918). Відомі будівлі за проектом Яблонського прикрашають і сьогодні багато міст Угорщини.
На Закарпатті є ще один відомий його проект – це будівля Угорського королівського окружного суду в Мукачеві (нині тут розміщена міська поліція).
НОВИНИ ПАРТНЕРІВ
Новини партнерів

Comments:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *