Закарпатців попереджають, що чадний газ – підступний вбивця

Самовільне втручання в газову мережу, відсутність тяги в димових і вентиляційних каналах, встановлення газового обладнання в житлових приміщеннях або у ванній кімнаті, обігрів за допомогою газової плити та встановлення примусової електричної витяжки у вентиляційні канали найчастіше призводять до сумних наслідків . Ризики виникнення надзвичайних ситуацій, що можуть призвести навіть до летальних випадків, значно зростають при зниженні температури в холодну пору року та ігноруванні простих правил безпеки.

Запобігти надзвичайним ситуаціям дуже просто: завжди пам’ятайте про необхідність суворого дотримання правил безпеки при користуванні газовими приладами та своєчасне й систематичне обслуговування димових та вентиляційних каналів.

Найбільшу небезпеку несуть, здавалося б, дрібні порушення на кшталт недбалого ставлення до контролю за димовими та вентиляційними каналами. Саме вони найчастіше призводять до сумних наслідків, пов’язаних з отруєнням чадним газом.

Зимовий період поточного року відзначився сумними випадками отруєнь чадним газом майже в усіх регіонах. Наприкінці грудня минулого року в Івано-Франківську внаслідок отруєння саме цією небезпечною речовиною загинула родина з шести осіб – двох дорослих та чотирьох дітей. Майже аналогічні випадки з трагічними наслідками сталися й на початку березня на Житомирщині та Кіровоградщині. Восьмеро осіб, які були членами однієї родини загинули від отруєння чадним газом у Бердичеві. Ще троє постраждалих, двоє з яких смертельно – на Кіровоградщині. Сумна статистика доповнилась і нещодавнім трагічним випадком у Львові – у двоповерховому будинку троє людей отруїлися чадним газом. Їхні тіла знайшли без ознак життя у власній домівці.

Подібні сумні випадки не оминули й Закарпаття. Як повідомлялося раніше, 2 січня цього року у місті Перечин внаслідок отруєння  чадним газом загинуло двоє осіб 1946 р. н. та 1947 р. н. Зафіксовані також й випадки, за яких рідні встигли своєчасно розпізнати небезпеку й звернулися за допомогою. Так, 4 березня цього року до приймального відділення Мукачівської ОДЛ поступив мешканець с. В. Коропець, Мукачівського району 2005 р. н. з підозрою на отруєння чадним газом.  На щастя у цьому випадку вдалося уникнути трагічного розвитку подій.

Для того, щоб уберегти себе та свою родину в першу чергу необхідно усвідомлювати небезпеку отруєння чадним газом й розуміти звідки він береться і як впливає на організм людини.

Чадний газ не має ані кольору, ані запаху. Він утворюється при неповному згорянні природного газу внаслідок недостатнього повітрообміну. Окрім того чадний газ може концентруватися у приміщеннях не тільки при згорянні природного газу, а й при згорянні твердого палива, при пожежі тощо.

 Потрапляючи у кров, чадний газ сполучується з гемоглобіном та робить його нездатним розносити кисень організмом. Таким чином людина гине від отруєння. Після однієї години перебування в приміщенні, у повітрі якого міститься лише 0,1% СО – людина непритомніє. При концентрації чадного газу у приміщенні на рівні 0,5% – смертельно небезпечне отруєння наступає вже за 20 хвилин. При вмісті 1% його у повітрі – через хвилину. Втрата свідомості супроводжується таким знесиленням, що людина навіть помітивши небезпеку не спроможна врятуватись. За більшого вмісту у повітрі монооксиду вуглецю час, за який можна смертельно отруїтися, значно скорочується.

 Запам’ятайте декілька простих правил:

 –          Не користуйтеся газовою плитою для обігріву приміщення – при тривалій роботі газової плити повітря забруднюється шкідливими продуктами згорання газу, зокрема чадним газом – він дуже отруйний у будь-якій концентрації.

–          Пам’ятайте, що для безпечного використання газу і його повного згоряння необхідно забезпечити інтенсивне надходження повітря. Ось чому, при утепленні оселі важливо пам’ятати: закривати вентиляційні решітки і кватирки в приміщенні, де встановлені газові прилади – заборонено.

–          Відкривайте вікно (кватирку) на провітрювання, перевіряйте тягу до вмикання газових приладів та під час їхньої роботи. Не користуйтеся несправним газовим обладнанням, за відсутності тяги, при зруйнованих оголовках димоходів.

Як вберегти себе та свою родину від отруєння чадним газом:

 –          при користуванні газовими приладами з відводом продуктів згоряння у димохід для забезпечення доступу повітря в приміщення необхідно відкривати кватирку;

–          щоб уникнути обмерзання оголовків димоходів та скупчення чадного газу в приміщенні, мешканцям домоволодінь необхідно здійснювати огляд димових каналів не рідше одного разу на місяць у зимовий період;

–          за допомогою легкої смужки паперу до та під час користування газовими приладами перевіряти тягу в димових та вентиляційних каналах. Для цього прикласти смужку паперу до отвору димоходу. Якщо смужка залишиться нерухомою – тяга в димоході відсутня – газовими приладами користуватись заборонено;

–          звернутись в спеціалізовану організацію, яка має дозвіл на обслуговування та ремонт димових та вентиляційних каналів;

–          не рідше одного разу на рік, перед початком опалювального сезону організувати перевірку технічного стану ДВК Вашого домоволодіння;

–          категорично заборонено встановлювати ковпаки, зонти та інші насадки на димохід.

Ще один спосіб, що дозволяє запобігти отруєнню – встановлення сигналізаторів загазованості. Зокрема датчика, який зафіксовує високу концентрацію чадного газу та просигналізує про небезпеку. Використання такого технічного засобу вкупі з дотриманням правил та норм безпеки зведуть нанівець ймовірність виникнення небезпечних ситуацій.

ПАТ «Закарпатгаз» закликає споживачів бути максимально відповідальними й дотримуватися правил безпечного поводження з газовими приладами у побуті.

Пам’ятайте! При виявленні запаху газу треба негайно викликати аварійну газову службу за номером 104, закрити кран подачі газу та відкрити вікна та двері. Після виклику залишайтеся на зв’язку – диспетчер аварійної служби ПАТ «Закарпатгаз» надасть усі необхідні інструкції.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.