Категорії Новини

Закарпатці готові до втечі з України

паспорт угорський

 Сусідні країни масово роздають закарпатцям паспорти, надіючись у майбутньому переглянути існуючі кордони.

Скільки наших співгромадян паралельно мають паспорти інших країн?

Точної відповіді просто не існує. Але експерти, уважно вивчають зовнішню політику Румунії та Угорщини, вважають: ці країни настільки активно наділяють своїм громадянством жителів України, що офіційному Києву варто серйозно захвилюватися. В один прекрасний момент може з’ясуватися: на території Закарпаття українців за паспортом майже не залишилося. І тепер вони – піддані Будапешта і Бухареста з багатьма витікаючими звідси наслідками.

Алла Матюшок, кореспондент:

– Поки прості українці і чиновники пробивають шлях до Європи – багато наших громадян уже давно там. Більшість жителів Закарпаття отримали угорські та румунські паспорти. За новими документами люди намагаються виїхати за кордон, але не всі можуть пройти контроль.

Свій чи чужий. Розпізнати співвітчизника, у якого угорський документ, складно. У прикордонних районах живуть люди різних національностей. Але “недосвідчені” самі себе видають.

Павло Шварцман, заступник начальника штабу прикордонного контролю Чопського прикордонного загону:

– Новий паспорт, в нього немає жодного штампу, по нашим базам він також не проходить, що колись вїжджав. Ми проводим бесіду і виявляється що він громадянин України.

За останні півроку на пунктах пропуску так “попалися” близько 30 осіб. Але ні затримати новоспечених громадян країн ЄС, ні вилучити у них паспорти інших держав – тут не можуть. Заповнюють протокол про порушення кордону і передають документи до суду. Максимальний штраф – 1700 гривень. Все.

Сусідня країна, каже Віра Деметер, – більше про них піклується, ніж рідна. Підручники в школу купують, допомогу на дітей дають. І в обмін – нічого не просять. А майбутні мами туди народжувати їдуть безкоштовно!

Віра Деметер, жителька Мукачева:

– Йдуть пільги. Не треба за медицину платити. Паспорта такі мають, що навіть уявлення не мають про Угорщину і не вміють говорити.

Вартує оформлення не так уже й дорого – 300-500 євро, а переваг – не злічити.

Степан, житель Берегова:

– Візи не потрібно робити, хтось на роботу їздить, хтось машину купує, хто відпочивати. Там дешевше.

Мешканці Закарпаття масово отримують закордонні паспорти. Сусідні країни заінтересовані в цьому бо в перспективі надіються на перегляд існуючих кордонів.

Дізнатися скільки наших співвітчизників отримали угорське і румунське громадянство – ми спробували у консульствах. Угорці надіслали письмову відповідь.

Іштван Тот, генконсул:

– З 1 січня 2011 року 50 658 громадян України подали заяви на отримання угорського паспорта.

Про те, що багато закарпатці мають заборонене в Україні подвійне громадянство, – знають усі контролюючі органи.

Віктор Любенко, перший заступник начальника управління СБУ в Закарпатській обл.:

– Щоб з цим боротися в нас немає жодних законних підстав.

Ігор Михайлишин, начальник ГУ державної міграційної служби України в Закарпатській обл.:

– Повинна бути матеріальна база. Докази, що наш громадянин добровільно звернувся щодо набуття громадянства сусідньої держави.

Позбавити українського громадянства має право тільки президент. Але державі це не вигідно.

Віктор Таран, директор центру політичних студій та аналітики:

– Є реальна загроза. Якщо мешканці цих областей скористаються міжнародним правом про те що 30% громадян які є мешканцями іншої держави і мають право оголосити референдум про вихід зі складу України і приєднання до складу Угорщини чи Румунії. Це вже питання цілісності нашої держави.

Закарпатці запевняють – поки зі своєї рідної землі виїжджати не збираються. Але хочуть жити краще.

Інтер

/

Залиште відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *