Закарпатські ЗМІ піддали критиці за анонімність

ЛемакПроректор УжНУ, професор Василь Лемак дав декілька порад для журналістів закарпатських видань.

Зокрема, він зазначив, що свобода слова (і якість журналістики) істотно могли би виграти (не лише в Закарпатті), за дотримання таких умов:
1) менше анонімності. Якщо почитати деякі електронні чи друковані видання, то має місце “суцільна анонімщина”. Хочеться бачити особу журналіста, його імя. Так прийнято в цивілізованому суспільстві;
2) менше залежності журналістів від видавників (володільців) ЗМІ. Треба визнати, що інформаційне поле Закарпаття загалом проявляє ознаки керованості, коли позицію журналіста (або ж видання) можна просто вгадати, виходячи з назви ЗМІ (не хочу й говорити про джерела фінансування). Можна легко відстежити, як “запускається” матеріал в інформпростір і далі “просувається”. Хороших інформаційних приводів при цьому замало.
3) більше відповідальності (звісно, моральної, а не юридичної) журналістів за зміст поданої (або прихованої) інформації. Інформації, яка зацікавлює суспільство чи громаду. “Закон про наклеп” при цьому своєю чіткою антижурналістською спрямованістю означає іншу крайність і суспільством справедливо не був сприйнятий.  З іншого боку, до речі, електронні інформаційні сайти судовою практикою (в тому числі позицією Верховного суду) загалом прирівнюються до друкованих ЗМІ. Це означає, що розміщені на них матеріали мусять мати таку ж ознаку відповідальності, як і друковані. У державних ЗМІ (фінансованих бюджетом) прийнято не помічати жодної реальної проблеми – хіба владі потрібна така преса?! Одне вихваляння. Деякі матеріали в інших виданнях нагадують матеріали оперативно-розшукової справи, а не журналістського розслідування. Які тут конституційні норми про захист конфіденційної інформації чи презумпцію невинуватості?!Згоден, що ця проблема не лише закарпатська.
“У мене є мрія – у наступному році всього цього стане менше. Бо закарпатська преса має хороші дорадянські традиції культури і толерантності. Я бажаю цього всім журналістам” – підсумував науковець

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *