Закарпатські експерти говорили про майбутні вибори (ФОТО)

В Ужгородському прес-клубі у рамках інформаційного виборчого проекту відбулося засідання, головною темою якого стала «Передвиборча ситуація в Україні та на Закарпатті:  політичні та правові передумови проведення виборів Президента – 2014».
експерти
Своє бачення ситуації, а також аналіз процесів (зокрема, зовнішні загрози, політична нестабільність, соціальні та економічні проблеми, «соціальну температуру», зміни до Конституції, законодавчі новації), які впливають на цьогорічну виборчу кампанію прокоментують експерти: Василь Лемак, доктор юридичних наук,  професор, завідувач кафедри теорії держави і права УжНУ, член-кореспондент НАПрНУ; Володимир Феськов, координатор громадського спостереження за виборами Президента України у Закарпатській області ГМ ОПОРА та Федір Шандор, доктор філософських наук, соціолог, директор Карпатського центру полінгових досліджень;
Як розповів Федір Шандор, є великі сподівання, що відбудуться вибори. Вже відомо, що на Закарпатті проводитимуть екзит-пол три організації. «Соціальна температура» постійно коливається, каже Федір Шандор, – її підігрівають з усіх сторін. На щастя закарпатці не піддалися на сепаратистські провокації, які поширювалися окремими ЗМІ, але політики їх будуть і далі використовувати». За словами експерта, на Закарпатті зараз більший удар не по територіальній цілісності, а по туризму, логістиці.  «Весь негатив ми ще відчуємо у вересні та жовтні. Нас чекають зміни. Навіть якщо держава стане парламентсько-президентською, управлінські кадри все одно не зміняться. Вони будуть намагатися, наскільки це можливо, відтягнути вибори до Верховної Ради. Буде розкол Майдану. У прямому значенні. Ці процеси вже відбуваються і далі будуть загострюватися», – вважає Федір Шандор.
Володимир Феськов наголосив, що ГМ ОПОРА здійснює громадське спостереження за виборами, чим запобігає потенційним порушенням. «Кампанія наразі доволі млява, при тому, що залишився місяць до так званого першого туру, – прокоментував Володимир Феськов. –  Незважаючи на доволі нестабільну ситуацію, жодні вибори в Україні ще не відбувалися в таких умовах». За його словами, на Закарпатті у 6-ти ОВК тільки у деяких є зміни. Зокрема, в ОВК №69 змінено голову, ОВК №70- секретаря. На окрузі №73 є питання по 4 членах. «Порушення, які стосувалися біл-бордів Ляшка та газет Гриценка без вихідних даних після втручання ОПОРИ було виправлено. Є питання до ЗМІ, які розміщують іміджеві матеріали на користь тих чи інших кандидатів без відповідних позначок, що це політична реклама, – каже Володимир Феськов. – Також проблеми з деякими міськими радами, які чомусь не відповідають на запити. Це Іршавська, Воловецька, Хустська та Міжгірська. Якщо вони не відповідатимуть, будемо звертатися до органів прокуратури, щоб отримати цю інформацію». Також ОПОРа здійснює  довготермінові та короткотермінові спостереження за виборчою кампанією, проводитиме
спеціалізовані навчання від представників ОБСЄ.
Василь Лемак зауважив, що цьогорічні вибори унікальні з усіх точок зору. «Йдеться не просто про рядовий інститут політичної системи,  а про виживання  системи. Вибори за умови їх проведення істотно зміцнять українську державу і конституційний правопорядок, від них багато в чому залежить майбутнє нашої держави. Річ навіть не в тому, кого персонально оберуть, – вважає Василь Лемак. – Сьогодні передумови такі, яких ніколи не було: частина території окупована, інша – не тільки потерпає від проявів сепаратизму, мінімум у 2 регіонах відбувається незаконне захоплення влади, насильницькими методами повалення конституційного ладу, заколот. У ньому вже не приховано беруть участь представники сусідньої держави. Мова не йде про сепаратизм, а захоплення влади військовослужбовцями, які очевидно є військовими Росії, у цілих територіальних анклавах української держави. У цих умовах вибори мають значення. Щоб навести конституційний порядок, необхідно вводити окремі правові режими, це надзвичайний стан або воєнний стан. Але у цих умовах неможливі вибори. Тому ми всі бачимо неочікувані, десь нелогічні дії, коли силовики щось пробують робити, а потім відступають. Тому до цього часу тому ці правові режимі не вводять».
За словами Василя Лемака, нині виборча кампанія проходить за надзвичайно широкої політичної амплітуди, якої ніде не спостерігається в Європі. Надається можливість брати в голосуванні участь тим особам, які контактують, сприяють, або навіть допомагають тим силам, які захопили владу у деяким регіонам. Деякі кандидати у президенти прямо транслюють вимоги сусідньої держави.
Щодо конституційної реформи, яку хочуть провести паралельно з виборами, то за словами експерта,  вона може бути  використана, як інструмент розрядки ситуації. «Але держава, якщо вона суверенна, не може здійснювати реформу до конституції, під загрозою застосування до неї сили. Повноцінної реформи до самих виборів президента (дня голосування) не відбудеться, — вважає Василь Лемак. – Проте можуть бути перші кроки, зокрема, ВР може попередньо схвалити закон про внесення змін до конституції. Це є також ненормальна ситуація, але це можливо. Якщо ми не маємо на сьогодні проект, то за два тижні не може відбутися голосування. Повноцінна реформа може відбутися тільки після виборів президента.
Йшлося на засіданні і про те, якою буде явка виборців. Близько 50% виборців, які прийдуть проголосувати на президентських виборах. Такі дані прогнозують експерти щодо явки виборців на Закарпатті. «Стосовно Закарпаття  нічого не міняється 50+1. Якщо буде воля еліт, очікуємо явку 50% +1%. Я не готовий зараз робити точніші прогнози. Після  першого травня і Дня Побєди, – я навмисно так кажу, – буде ясніше, – каже Федір Шандор. – Залежить все від того, як це пройде.  Тоді можна буде поговорити конкретніше про явку. На Закарпатті вона завжди перевищувала 59%. Думаю, ці вибори не будуть винятком». Почався заробітчанський сезон почався. 35% працездатного населення перебуває за межами Закарпаття, але спільними зусиллями, 51% наберемо.
Щодо побоювань зриву виборів через неможливість, наприклад, голосування на деяких ДВК тощо, Володимир Феськов зауважив: «У цьому виборчому законі ОВК зобов’язані встановити підсумки голосування, не зважаючи на те, чи було голосування на тих чи інших ДВК. Також ЦВК зобов’язане встановити результати, незважаючи на те, чи були організовані вибори на ТВК. Важливо і те, що можуть бути певні скарги і цей закон досить сприятливо підійшов до цього факту. Адже вибори закінчуються не тоді, коли оприлюднені результати, а дається ще 15 днів на оскарження. Новий закон  передбачає, що скарги будуть розглядатися у пришвидшеній процедурі. Щодо Криму, то ЦВК офіційно заявило, що не може організувати там виборчий процес. Але у кожного виборця є можливість проголосувати , треба написати заяву» .
«Влада у нашій державі концентрована на особі президента. Це не просто президент, який є у Європі, людина, яка має величезні конституційні повноваження. Насправді Конституція не сильно обмежує Президента будь-яких проявах його влади, навіть незважаючи на редакцію конституції 2004 року. – пояснив Василь Лемак. – Це інститут,  що концентрує владу, інше питання, що ми будемо змінювати цю систему. Якщо вчора будь-яке порушення ми розглядали як порушення виборчого законодавства, зараз це дії, направлені проти держави».
За словами правника, проводитиметься зв’язок між кожним недоліком та спроможністю українського народу мати власну державу. Особливо підкуп виборців. «Переконаний. Що будуть організації, які роздаватимуть кошти і зйомки цього будуть. І російське телебачення всьому світові показуватиме картинку «от до чого демократія доводить». Вони самі будуть це організовувати, або їхні політичні сили», – каже Василь Лемак. Учасники засідання закликали виборців залишатися громадянами своєї країни і зробити все, щоб вибори відбулися, і без порушень.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ
Новини партнерів

Comments:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *