Categories Новини

Закарпатські бункери зберігають чимало таємниць (відео)

7о років тому на Закарпатті почали будувати оборонну лінію Арпада.

дот

Науковці називають її однією із помилок угорсько-німецької армії, бо під час бойових дій об’єкти не використовували. Тепер закарпатці вирішили відновити закинуті бункери і відкривають там музеї і готелі, повідомляє Марина Коваль, Юрій Ковальов, Новини, телеканал “Інтер”.

У цих дивних порослих мохом кам’яницях одразу й не пізнаєш військові споруди часів другої світової. У закарпатському лісі таких ДОТів (довготривалих вогневих точок) і бункерів – тисячі.

Ці бетонно-арматурні піраміди на річці – теж військовий об’єкт. Його мета – стримати танки та іншу військову техніку. Очевидець, дев’яносто трирічний Василь Іваниш пригадує, лінію Арпада зводили таємно, вона була потужною та оснащеною за останнім словом техніки.

Василь Іваниш, мешканець села Колочава:

– Вона  була непроходима. Не є тої сили, шоби лінію Арпада мож подолати. – А хто робив? – В основному мадяри.

Укріплення налічувало сотні кілометрів усіляких військових споруд, окопів і траншей. Однак, використати угорсько-німецькій армії усе це так і не вдалося.

Олександр Богданов, краєзнавець:

– Советская армия традиционную тактику суворовскую применила, она совершила обход, то есть они пришли разведчики, посмотрели – все закрыто, нашли, что можно через Свидовецкий перевал проскочить, и они через Свидовецкий хребет перешли и зашли в тыл.

Угорські війська відступили, а зведені споруди – підірвали. Їх руйнування продовжила радянська армія. Але місцевим мешканцям частину угорських “припасів” таки вдалося зберегти. Батько Василя Дербака розказував сину, що у селі Колочава, у бункерах залишилися харчі, медикаменти та зброя.

Василь Дербак, екскурсовод музею у селі Колочава:

дот2

– Тут було знайдено біля 60 процентів медичних інструментів, які могли бути використані. Мій дідусь привіз додому масивні двері масою біля 400 кілограм, самотужки привіз і встановив на підвальному приміщенні.

Тепер у селі вирішили відновити бункери і відкрили там інтерактивний музей. На вході – німецькі вояки, усередині – рушниці, гранати, передавачі тощо.

У бункерах винахідливі закарпатці навіть готелі відкривають. А дослідники намагаються дізнатися більше про лінію Арпада, аби розкопати невідомі підземні тунелі.

/

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *