Закарпатська влада підтримує проекти з розвитку альтернативної енергетики

сонячна2

Про це керівник краю розповів журналістам під час відвідин сонячної електростанції у селі Ратівці Ужгородського району.

 Майже 19 тисяч сонячних батарей на площі десять гектарів – Ратівська електростанція є першою на Закарпатті та найбільшою на Західній Україні. Електроенергії, що виробляється тут, цілком достатньо, аби забезпечити 2,5 тис. приватних будинків. Річна потужність цієї електростанції – 5,4 МВт. Схема роботи така: з’єднані між собою полікристалічні модулі (сонячні батареї) збирають сонячну енергію, за допомогою чотирьох інверторних підстанцій постійний струм перетворюється у перемінний; потім, з допомогою трансформаторної станції подається у загальну мережу.

 – Одна така сонячна батарея вартує 200 євро. Термін їх експлуатації складає близько 25 років. До того ж, всі модулі мають спеціальний захист, тому ані град, ані сніг, ані якісь механічні пошкодження таким поверхням не страшні, – розказує інвестор проекту Богдан Андріїв. – До того ж, батареї розташовані під тридцятиградусним кутом до землі і на такій відстані, щоб за будь-якої погоди, пори року чи доби на них не потрапляла тінь. А ще вони самоочищуються, тому з персоналу на території самої електростанції, у нас працюють тільки охоронці.

 Ідея вкласти гроші у альтернативну енергетику виникла під час поїздок Європою, пригадує бізнесмен – вразили величезні сонячні електростанції в Італії, Німеччині, Австрії. Важливо й те, що сонячні електростанції є абсолютно безпечними для навколишнього середовища. Процес вироблення електричної енергії є безшумним, нема жодних вуглекислотних та інших токсичних викидів. Відтак, разом з партнерами почали цікавитись можливостями використання відновлюваних джерел енергії на Закарпатті:

 – Дізнались, що перспективним використання сонячної енергетики є у низовинних районах, оскільки термін сонячного освітлення тут складає 2000 годин щорічно, а річний енергетичний потенціал сонячної енергетики становить 140 тис. тонн умовного палива. До створення проекту та монтажу систем залучили італійських інженерів – вони контролювали процес від початку і до самого завершення, – каже підприємець.

 Вартість цього проекту – близько 100 млн. грн. Окупність, за підрахунками фахівців, – близько 6 років. Одним зі стимулюючих факторів, зізнається інвестор, став і так званий «зелений тариф», котрий діє і в нашій державі. Він спрямований на підтримку таких інвестиційних проектів – держава гарантує підключення до мережі, довготривалий контракт за закупівлю виробленої енергії та надбавку до її вартості.

 Такі вигідні умови, створені державою, та контрольовані особисто Президентом, який наголошує на важливості розвитку альтернативної енергетики в регіонах та незалежної вітчизняної енергетики в цілому, стимулюють інвестора, дозволяючи не тільки заробляти, але й вкладати гроші у новітні технології:

 – Фактично, завдяки «зеленому тарифу», бізнесмени можуть більше витрачати на сучасне обладнання та дослідницькі роботи. До того ж, енергія, котру виробляють на цій електростанції, повністю інтегрована в мережу обленерго, відразу постачається на енергоринок, а продаж її відбувається у всій державі за спеціально регульованими тарифами, – зазначає технічний директор «Закарпаттяобленерго» Олександр Білак.

 – Для Закарпаття, де багато сонячних днів, саме такі проекти – найбільш перспективні. Ратівська сонячна електростанція працює вже майже рік й доводить свою ефективність. Сюди вкладені виключно приватні кошти, проте, безумовно, розглядатимемо можливість бюджетної підтримки, а про допомогу в оформленні документів та виділенні землі на місцевому рівні мова взагалі не йде – обласна влада однозначно підтримує такі ініціативи. Тим більше, що, зазвичай батареї встановлюють на площах, не придатних для вирощування сільськогосподарських культур, – наголосив голова Закарпатської ОДА Олександр Ледида. – Питання розвитку альтернативної енергетики, безперечно, на часі, а завдання щодо використання відновлюваних джерел енергії ставить Глава держави.

 До слова, уже найближчим часом в області планують відкрити ще одну сонячну електростанцію – удвічі потужнішу за Ратівську.

 Довідково: Сонячна електростанція «СЕ-1» розташована за адресою: Ужгородський район, с. Ратівці, вул. Добо Іштвана, 1а. Потужність станції становить 5,4 МВт. Введена в експлуатацію в липні 2012р. Розміщена на земельній ділянці правильної прямокутної форми розміром 500 х 200 м. Складається з 4-х інверторних підстанцій (1,2 МВт кожна) та 18 972 полікристалічних модулів потужністю 285 Вт, ефективність яких складає 14,68%.

сонячна

 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *