Закарпатська “Просвіта” пропонує перейменувати площу Пушкіна в Ужгороді на площу голови Сойму Карпатської України Августина Штефана (документ)

Закарпатська “Просвіта” пропонує перейменувати площу Пушкіна в Ужгороді на площу голови Сойму Карпатської України Августина Штефана  (документ)

                                                                                                                                                                

Пропозиції ГО «Закарпатське крайове товариство «Просвіта» щодо перейменування (дерусифікації) вулиць Ужгорода

Пропонуємо назвати вулиці  Ужгорода замість ще існуючих московських назв іменами визначних українських вчених, педагогів, письменників, громадських, культурних і політичних діячів, чиє життя і діяльність у різний час були пов’язані із Закарпаття, в тому числі Ужгородом.

Площу Пушкіна пропонуємо перейменувати на площу Августина Штефана – голови Сойму Карпатської України, вулицю Лермонтова пропонуємо перейменувати на вулицю Василя Гаджеги – визначного вченого, дослідника історії Закарпаття,

1. Августин Штефан (1893 — 1986) — визначний український педагог, громадсько-політичний, культурний і освітній діяч, автор шкільних підручників, редактор, публіцист, член редколегії ряду газет, автор цінних наукових праць з історії і культури Закарпаття, численних статей в українських журналах і газетах Закарпаття, США, Канади та інших країн.

 У 1917 — 1920 роках був професором Ужгородської учительської семінарії, у 1920—1922-— професором Ужгородської гімназії, у 1922 — 1926 — директором Руської державної торговельної академії в Ужгороді, у 1926 — 1938 — директором Мукачівської торговельної академії.

З листопада 1938 року до середини березня 1939 років очолював Міністерство шкільництва і освіти Карпатської України. 

До 1936 р. був заступником голови Учительської громади краю, а у 1936— 1939 роках її головою. 

12 лютого 1939 року обраний послом (депутатом) до Сойму (парламенту) Карпатської України, а на історичному засіданні Сойму 15 березня 1939 року у Хусті — головою Сойму Карпатської України. 

Після окупації у березні 1939р. Карпатської України Угорщиною, Августин Штефан у 1939 — 1940-му роках був директором Української торговельної академії в Братиславі, з 1940- — до квітня 1945р. — директор Української гімназії в Модржанах біля Праги, у 1945— 1949 роках — директором української гімназії в Аугсбурзі (Німеччина). 

У квітні 1949 виїхав до США, де до кінця 1969 р. працював професором Дівочої  гімназії  в Стемфорді.

У 1978 — 1985 роках був заступником голови уряду Української народної республіки в екзилі та почесним головою Карпатського Союзу Америки. 

 2. Василь Гаджега (1864 — 1938)  визначний вчений, дослідник історії Закарпаття, автор багатьох грунтовних наукових праць, громадський, культурний і релігійний діяч проукраїнського спрямування, канонік Капітули Мукачівської греко-католицької єпархії, професор Ужгородської духовної семінарії, співзасновник та один з очільників товариства «Просвіта» Підкарпатської Русі — найстарішої української громадської організації Закарпаття, яке відіграло важливу роль у національному освідомленні закарпатських українців, формуванні і утвердженні їх державницьких устремлінь. 

У 1901-1903 роках був редактором газети «Наука» — першого народного часопису краю, пізніше співзасновником Підкарпатського банку в Ужгороді, Кооперативного союзу, Руського (Українського ) Національного музею та інших українського спрямування установ та організацій. Навесні 1919р. був обраний членом правління центральної Руської Української народної ради і проводив на Закарпатті плідну національно-освідомчу працю.

З повагою 

Голова товариства                                              Павло Федака


Telegram @trybuna - новини у смартфоні

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ


Telegram @trybuna - новини у смартфоні

РЕКЛАМА

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.