Як реформувати медицину Закарпаття

«ЧАС УПУЩЕНИЙ, АЛЕ НЕ ВТРАЧЕНИЙ»,–
переконаний співбесідник ведучого програми РТК-Хуст «Мій лікарю…» Степана Томовича Біляка доктор медичних наук, професор-практик Володимир Михайлович Вайда. Пропонуємо нашим читачам текст вищезгаданого телевізійного інтерв’ю на тему реформування медичної галузі.

стаття
С.Т.Біляк. Добрий день, шановні телеглядачі передачі «Мій лікарю…» Сьогоднішня наша розмова, думаю, буде корисно для вас. Ми ведемо бесіду з доктором медичних наук, професором Вайдою Володимиром Михайловичем, практиком, який займався не тільки науковою роботою, але і все життя проводить біля ліжка хворого, який добре знає як нашу радянську медицину, так і сучасну і навіть світову, оскільки йому доводилося працювати і за межами нашої країни.
– Добрий день, Володимире Михайловичу!
В.М.Вайда. Добрий день!
С.Т.Біляк. Яке Ваше бачення сьогоднішньої ситуації в реформуванні охорони здоров’я і взагалі медичної практики у нашій області?
В.М.Вайда. Ми тепер живемо в буремний і цікавий час. Та водночас це дуже складний період. Є така поговірка – Не дай нам, Боже, часи перемін. І ці переміни тривають вже багато років. Я працюю в медицині вже тривалий час, з 1977 року, з 1983 року – в обласній лікарні. І всі ці роки, ще з радянського періоду говорили про реформи на різних рівнях, складалися програми, окремі з них запроваджувалися. Потім приходили нові Міністри – і все починалося по-новому, інколи повторювалося, інколи оновлювалося. Якщо порівнювати радянську медицину, я далекий ід того, щоб називати її поганою. Дуже багато в ній було позитивного. І це визнав увесь світ. Наприклад, у радянські часи декларувався профілактичний напрямок медицини. Звичайно, були й помилки, і багато чого не проводилося, але на цей момент зверталася особлива увага і певний позитивний результат від цього, звісно, був. Візьмемо інше питання – відновлювальне лікування. У радянський період у кожній лікарні було для цього відведено або ціле відділення,або, принаймні, ліжка. Тепер цього, на жаль, немає, ні на державному рівні, ні в приватній медицині. Остання, фактично, до цього ще не дійшла.
С.Т.Біляк. Так, пам’ятається, раніше працювали відновлювальні центри…
В.М.Вайда. Основна увага тут зверталася на повне відновлення здоров`я людини. Так, в першу чергу звертали увагу на людський фактор. Сьогодні ми про це забуваємо, з кожним роком медицина не наближується , а віддаляється від людей. І навіть не можу сказати, на скільки років відстаємо…
С.Т.Біляк. Впродовж багатьох років реформуємось, реорганізовуємось…
В.М.Вайда. У віковому часі ми відстаємо на десятиріччя, а то й на сотні років, від сучасного цивілізованого світу по наданню медичної допомоги. Багато упущено, але, думаю, не все втрачено. Була б на то наша воля. Сьогодні настав час запровадження сучасних іммуно-хірургічних операцій в медицині. Це значно покращить ситуацію в медицині, позитивно вплине на зменшення смертності населення, збіль­шенням тривалості життя людей на Україні, зокрема на Закарпатті. Хоч у нас немає такої різкої демографічної ями, як по країні в цілому. Нам усім треба зрозуміти, що кожен повинен починати реформи із себе. Переступивши в іншу формацію – від соціалізму до розвиненого капіталізму – і своє ставлення до медицини ми змушені переглянути. А у нас виходить так – формація змінилася, а медицина залишилася такою ж, як і 50 років тому. Всі це чудово розуміють – і лікарі, і пацієнти. Але змінювати щось ніхто не хоче, бо це велика відповідальність. Тут треба чітко розмежувати, що держава може зробити для населення безплатно, а що ні. Думається, що надання ургентної невідкладної медичної допомоги повинно здійснюватися за рахунок держави, деякі інші послуги повинні бути платними. Але це потрібно легалізувати, що вже окремі заклади і зробили…
С.Т.Біляк. Та між лікарем державної медицини і пацієнтом вже давно неофіційні стосунки платні.
В.М.Вайда. А їх потрібно перевести в офіційну площину. І хай на мене мої колеги не ображаються, але всі про це знають, та легалізувати ці стосунки не поспішають. Більше того, роблять і деякі навіть злочинні дії.
С.Т.Біляк. Але з чийого дозволу?
В.М.Вайда. Безумовно, що самостійно вони це не роблять. І дуже прикро, коли такі незаконні дії вчиняють молоді лікарі. Виживає , хто як знає . У цій проблемі вбачаються моральні аспекти, які для нашої формації є запіз­нілими. Та найбільше вражає, що молодь хоче все і відразу. А в медицині таке не буває. Тут приходить все з часом. А молоді лікарі, тільки-но приступивши до роботи, думають, що яскраве сонце повинно світити тільки для нього. Забувають про принципи і не знають межу. А починають працювати в обласних закладах прямо із сту­дентської лави. Це найбільший недолік у нашій медицині. Я думаю, що молодий лікар повинен пройти всі сходинки своєї кар’єри у наполегливій праці , з роками набувати практику і самовдосконалюватися. А обласні заклади приймають новоспечених лікарів і створюють тим самим для них лави запасних , бо вони не здатні надавати людям якісну і кваліфіковану допомогу. Безперечно, є серед них багато здібних людей, але в основному це так. Тож потрібно для цього розробити відповідну програму, яка б не дозоляла обласним медичним закладам приймати на роботу лікарів без досвіду роботи, необхідно звільняти з роботи тих, хто не справляється зі своїми обов’язками, створювати їм такі сучасні умови, щоб вони працювали на результат.
А молодих фахівців європейського рівня треба підтримувати, бо час іде швидко. Те, що сьогодні нове, завтра може бути непотрібним.  Не боятися проводити реформи і реорганізації, якщо вони спрямовані на покращення стану справ в охороні здоров`я. Так, пацієнту не цікаво, які перестановки робить керівництво, він приходить в лікарню по сучасну і якісну медичну допомогу.
Не можу не сказати і про бюджет. Всі ми нарікаємо – грошей мало. І знаєте, що при такому господарюванні, яке ми зараз маємо, нам ніколи не вистачатиме грошей. Вони відходитимуть кудись, а стан справ залишиться незадовільним. Немає у нас чітких програм і контролю
С.Т.Біляк. А також раціональне використання коштів…
В. М.Вайда. Звичайно. Наприклад, створили сімейну медицину, статус сімейного лікаря. Але декларували одне, а вийшло насправді інше. Якщо є сімейний лікар, то в першу чергу повинно було відбутися скорочення лікарів вузьких спеціальностей. Що маємо насправді ? Ще більші черги до лікарів вузькопрофільних.
С.Т.Біляк. Ну це спостерігається і під вашим кабінетом…
В. М.Вайда. Так, саме про це і я говорю – система не працює.
С.Т.Біляк. А що потрібно зробити, щоб запрацювала?
В. М.Вайда. Кожен повинен займатися своєю справою. Ми не повинні забувати , що не люди для лікаря, а лікар для людей. А у нас все робиться навпаки. В центрі – лікар ,і все обертається навколо нього…Я знаю випадки, коли хворі чекають лікаря по 4 години. Хіба це нормально? Вкрай необхідна організація спеціалістів медичної допомоги. І третій момент, не менш важливий. Не потрібно відкидати позитивні моменти радянської медицини, вибирати з неї краще…
С.Т.Біляк. Наприклад, вислів «Кадри вирішують все»…
В. М.Вайда. Так, як на мою думку, я би наклав мораторій на прийом молодих кадрів в обласні заклади. Бо від цього страждають хворі. По-друге, у керівників медицини повинні бути виборні посади. Але не колективи повинні вибирати, а кандидати повинні брати участь серйозних кваліфікованих конкурсах і назначатись на один рік. Потім керівник повинен звітувати перед громадою, а комісія вирішувати, чи гідний він залишатися ще на один рік на тїй посаді, продовживши йому контракт чи відмовивши у цьому. Поки що це не робиться. Ми тільки говоримо про реформування. Але без рішучих дій, змін на краще нам не бачити.
С.Т.Біляк. Володимире Михайловичу, Ви дуже цікаві речі розповідаєте і, головне , реальні, але , на жаль, рамки нашої програми не дозоляють нам продовжити інтерв’ю. Та ми ще не раз будемо говорити на цю тему, адже реформування триває. Вже подав у відставку начальник управління охорони здоров’я  Шніцер Р.І., дехто після проходження люстрації буде замінений достойними лікарями, які будуть працювати для людей, а не брати хабарі і т.д. Бажаю всім міцного здоров’я і відчути покращення в медичній галузі Закарпаття уже найближчим часом. Дякую за розмову, на все добре!

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ
Новини партнерів

Comments:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *