Letyshops

Виставка на честь Рауля Валленберга

валенберг Оновлена он – лайн виставка «Вони були нашими сусідами…» (Szomszédaink voltak…),                                на честь Рауля Валленберга,відкрита на початку серпня, приурочена до 102-ї річниці з дня народження відомого шведського дипломата-гуманіста, Угорським державним архівом (Magyr Országos Levéltár).  Виставка суттєво доповнена новими змістовними документами про переслідування і нищення та порятунок угорських євреїв у роки Другої світової війни. Горе і трагедію єврейського народу розкривають два десятки досьє, 78 оригінальних оцифрованих документів, насамперед періоду 1944 року.

Угорський державний архів планує ще декілька разів до кінця року оновити зазначену тематичну виставку, що викликала помітний інтерес науковців і громадськості не тільки в Угорщині, Ізраїлі, але і в інших країнах Європи та світу. Чимало з виставлених для загального ознайомлення документів, і тих що будуть виставлятися, раніше були недоступними для дослідників та інших людей. Хоча, зазначимо, саме угорці часто полюбляють говорити про закритість окремих архівів.

Виставка покликана відтворити в памʻяті людей трагічні події Голокосту  в Угорщині, у складі якої у роки Другої світової війни перебувало  і окуповане Закарпаття, і віддати належну шану безневинно убієнним. У підготовці виставки, на якій представлені документи із 15 архівів Угорщини,  брали участь 79 архівістів країни.  На зазначену тематику проведено  декілька наукових конференцій, опубліковано нові документи угорською і англійською мовами, в усіх державних і комітатських архівах підготовлено довготермінові тематичні виставки документів.

Особа  Рауля Валленберга, професійного шведського дипломата і розвідника, який врятував життя багатьох тисяч угорських євреїв, і до нині зберігає чимало нерозкритих таємниць, оповита легендами і вигадками, чекає на свого високопрофесійного дослідника.

Народився Р. Ваалленберг 5 серпня 2012 року в одній з найбагатших і найвідоміших родин шведського королівства у Стокгольмі.

70 років тому, у липні 1944 року дипломат був призначений першим секретарем Шведського представництва в столиці Угорщини  – Будапешті і пробув там всього 6 місяців. Завдяки гуманістичним принципам та користуючись своїм дипломатичним статусом, Валленберг видавав багатьом євреям шведські «захисні паспорти», що надавало особам статус шведських громадян, які очікували репатріації.

Варто зазначити, що всі дослідники чомусь замовчують про те, що такі рішення і видача паспортів подібного зразка, очевидно, не могли бути в компетенції одного, навіть першого секретаря Шведського представництва в столиці фашистської Угорщини. Вважається, що Валленбкерг мав просто таки неймовірні здібності і силу, завдяки яким йому вдалося шляхом погроз неминучого покарання за військові злочини переконати окремих німецьких генералів не видавати накази на виконання вказівок Гітлера щодо вивезення євреїв до таборів смерті, якими була усіяна Європа. Є припущення, що саме в результаті його зусиль вдалося не допустити знищення Будапештського гетто в останні дні перед наступом Радянської Армії і таким чином врятувати життя не менше 100 тисяч угорських євреїв. Тільки з одного Будапештського гетто радянські війська звільнили 97 тисяч євреїв. А з 800 тисяч жителів Угорщини єврейської національності Другу світову війну пережили тільки 204 тисячі. Частина з тих, хто вижив, мали бути вдячними саме Раулю Валленбергу, його безстрашній і сміливій роботі, боротьбі з людиноненависницьким фашизмом.

валенберг2   Таємничість і неясність супроводять усю подальшу долю дипломата. Після вступу радянських військ до Будапешта, згідно однієї з версій, Р. Валленберг був затриманий радянським військовим патрулем у приміщенні Міжнародного червоного хреста. Інша версія говорить про те, що він нібито особисто звернувся до радянських військових  з проханням організувати йому зустріч з командуванням. За третім варіантом –  його заарештували працівники народного комісаріату внутрішніх справ СРСР на квартирі і відправили до командуючого 2-м Українським фронтом Р. Я. Малиновського, якому він хотів повідомити якусь важливу інформацію. Однак, по дорозі до штабу 2-го Українського фронту його затримали і заарештували співробітники СМЕРШу.  Ще одна версія говорить про те, що після арешту на квартирі дипломата відправили до штабу Радянської Армії. Звичайно, документальних підтверджень жодної із версій до цих пір, зусиллями численних дослідників багатьох країн світу, не знайдено.

Уже 8 березня 1945 року будапештське «Кошут – радіо» повідомило про загибель Валленберга в результаті вуличних боїв. У той час радіо перебувало на території, яку контролювали радянські війська.

На нинішній час дослідники не піддають сумніву той факт, що Р. Валленберг у кінці Другої світової війни був доставлений до Москви і утримувався у відомій в’язниці на Лубʻянці.

Точної дати і місця смерті Рауля  Валленберга досі не відомо. В лютому 1957 року радянська сторона визнала, що Валленберг був заарештований і вивезений до Москви, де і помер від інфаркту 17 липня 1947 року. Шведські експерти заявляють про відсутність вагомих доказів про  те, що Р. Валленберг помер у липні 1947 року. Цю версію підтримали і два американські історики у 2010 році.

Згідно іншої версії дипломат був живим ще у 1989 році…  Доля шведського дипломата Рауля Валленберга чекає свого часу на розгадку.

За визначні заслуги перед людством Р. Валленбергу встановлено пам’ятники: в Нью-Йорку, Будапешті, Стокгольмі,  Москві – у дворику бібліотеки ім. М. І. Рудоміно, в Сантяго (Чилі) – на вул. Амеріго Веспуччі, навпроти посольства Росії в Чилі і багатьох інших містах світу.

У 2013 році, в рамках спільного проекту Міністерства закордонних справ Угорщини і мерії міста Мукачево (голова З. Лендєл), пам’ятну дошку Р. Валленбергу встановлено на одному з будинків в м. Мукачеві. Автор дошки – відомий закарпатський скульптор Михайло Колодко. В центрі міста  одну з вулиць, де у роки Другої світової війни було гетто,  також назвали іменем шведського дипломата.

У травня 1944 року  тільки з Мукачева до фашистських таборів була насильно відправлено більше 28 тисяч євреїв, з яких додому повернулося тільки  близько 2 тисяч.

На відкритті пам’ятника був присутній, зокрема, і Державний секретар Міністерства закордонних справ Угорщини Жолт Неймет, який у своєму виступі зазначив, що за короткий час Валленберг врятував життя багатьом угорським євреям.  Ж. Неймет порівняв Рауля Валленберга  з біблійним Давидом, який рятував жертв з пащі лева. «Він від одного диктаторського режиму рятував тисячі людей, а від іншого сам загинув», він «не боявся смерті, але правду про його смерть ми й досі не знаємо», зазначив угорський дипломат. Неймет висловив сподівання, що Росія колись скаже повну правду про долю легендарного шведського дипломата-рятівника.

На честь Валленберга названо: Дитячий фонд (ім. Рауля Валленберга) у столиці Швеції  Сокгольмі, вулиці в багатьох містах Ізраїлю та ряду інших країн, концерт для оркестру памʻяті Рауля Валленберга «Жовті зірки» («Пурим-шпиль у гетто») Ісаака Шварца, Інститут спеціальної педагогіки та психології у Санкт-Петербурзі…

Нинішнього року  Конгрес США посмертно нагородив Р. Валленберга золотою медаллю за «особистий вклад і героїчні дії під час Голокосту». Золота медаль Конгресу США – найвища цивільна нагорода країни. Р. Валленберг почесний громадяни США з 1981 року.

Пам’ять про Р. Валленберга має служити застереженням  від багатомільйонних жертв, жахів і горя, які принесли людству Перша і Друга світові війни, негайного припинення воєнних дій на сході України, збереження людського життя.

Науковий співробітник Інституту

інноваційних технологій і змісту освіти

Міністерства освіти і науки України,

голова Закарпатської обласної організації

Національної спілки краєзнавців України                                               М. В. Делеган

 

МВД

Ужгород

20.08.2014

 

Doc.ua запис до лікаря
НОВИНИ ПАРТНЕРІВ
Новини партнерів

Comments:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *