Виборча кампанія на Закарпатті: агітація з порушеннями, адмінресурс та інша активність кандидатів

Виборча кампанія на Закарпатті: агітація з порушеннями, адмінресурс та інша активність кандидатів

На Закарпатті в депутати обласної ради балотуються представники десяти політичних сил, в Ужгородські міську раду – 25. Також на посаду міського голови Ужгорода балотуються 22 кандидата. Як зазначають представники Громадянської мережі ОПОРА, окремі учасники виборчих перегонів на Закарпатті у період виборчої кампанії порушували правила ведення агітації. Також спостерігачі ОПОРИ фіксували факти, коли кандидати долучалися до різного роду благодійності, випадки використання адміністративного та корпоративного ресурсів тощо. Про це під час пресконференції 23 жовтня зазначив координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами в Закарпатській області.

Хто і куди балотується

Ужгородська міська територіальна виборча комісія зареєструвала 22 кандидатів на посаду міського голови Ужгорода, серед них – чинний міський голова Богдан Андріїв та два його тезки. Із 22 двох кандидатів за крісло очільника міста бореться лише одна жінка – Вікторія Слюсаренко. 12 із 22 кандидатів балотуються як самовисуванці, інші 10 – від політичних партій: «Слуга народу», «Голос», «Патріот», «Ідея нації», «Альтернатива», «Команда Андрія Балоги», «Опозиційна платформа – За життя», «Пропозиція», «Незалежність», «Рідний дім».

Також Ужгородська міська ТВК зареєструвала кандидатів у депутати Ужгородської міської ради від 25 політичних партій. Рада після виборів нараховуватиме 38 депутатських крісел, нині таких – 36. Наразі за депутатські крісла в Ужгороді боротимуться кандидати від партій «КМКС «Партія угорців України», ВО «Свобода», «Народний рух України», «Слуга народу», «Партія розвитку громад», «Голос», «Рідне Закарпаття», ВО «Батьківщина»,  «Наш край», «Європейська солідарність»,  «Рідний дім»,  «Опозиційна платформа – За життя», «Пропозиція», «Разом сила»,  «Демократична партія угорців України»,  «Патріот», «Команда Андрія Балоги», «Альтернатива», «Сила і Честь», «Партія Твого Міста», «Об’єднання «Самопоміч», «УДАР», «За Майбутнє», «Незалежність», «Ідея нації».

Закарпатська обласна територіальна виборча комісія зареєструвала кандидатів в обласну раду від 10 політичних сил, в тому числі від 4 парламентських партій. Всього в обласній раді налічуватимуться 64 депутати. За депутатські крісла боротимуться кандидати від партій «Слуга народу», «Рідне Закарпаття», ВО «Батьківщина»,  «Наш край», «Європейська солідарність»,  «Опозиційна платформа – За життя», «КМКС «Партія угорців України», «Команда Андрія Балоги», «Сила і Честь», «За Майбутнє».

На посаду міського голови Мукачева балотується 6 кандидатів від різних політичних сил, на посаду міського голови Хуста – 8 кандидатів, серед яких – 4 самовисуванці. В Ужгородську районну раду своїх кандидатів подали 10 політичних сил, Берегівську – 9, Мукачівську – 8, Хустську – 8, Тячівську – 7, Рахівську – 12.

За інформацією ОПОРИ, у період до шостого жовтня на Закарпатті обласна, міські та районні територіальні виборчі комісії скасували реєстрацію окремих учасників виборчих перегонів – кандидатів у депутати та на голови міських громад. Зокрема, як зафіксували спостерігачі ОПОРИ, різні ТВК скасували реєстрацію кількох кандидатів від партій «Слуга народу», «Радикальної партії Олега Ляшка», «Рідного Закарпаття», «КМКС «Партії угорців України», ВО «Батьківщина», ВО «Свобода», «Українська стратегія Гройсмана», «Ідея нації», «Голос», «Демократична партія угорців України», «Сила і честь», «Об’єднання «Самопоміч». Також Рахівська міська ТВК скасувала реєстрацію двох кандидатів на посаду голови міста – Михайла Фірки від партії «Рідне Закарпаття» та Олександра Мартина – самовисуванця. Виноградівська міська ТВК скасувала реєстрацію одного кандидата на посаду голови громади – самовисуванця Йосипа Вамошія.

Висунення кандидатів

«До 24 вересня на Закарпатті окремі осередки політичних партій провели свої конференції стосовно висунення кандидатів на місцеві вибори. Однак спостерігачам ОПОРИ вдалося потрапити не на всі заходи. Зокрема, на конференцію обласного осередку партії «Опозиційна платформа – За життя» спостерігача ОПОРИ не акредитували, мотивувавши це  карантином, а у закладі, де анонсувалася конференція обласної організації партії «За майбутнє», спостерігачу ОПОРИ повідомили, що нічого не знають про проведення заходу.  Закарпатський осередок партії «Пропозиція» анонсував свою конференцію у місті Дніпрі, відтак дістатися до заходу представнику ОПОРИ не виявилося можливості. Партія «Перемога Пальчевського» вказала в повідомленні про проведення конференції адресу житлового будинку. Спостерігач ОПОРИ прибув за вказаною адресою, однак, ймовірно, конференції там не було. Зрештою, ця політична сила не зареєструвала своїх кандидатів для участі на місцевих виборах. Окремі осередки провели свої збори у два етапи», – зазначив під час пресконференції координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами в Закарпатській області Ярослав Гулан.

За інформацією спостерігачів ОПОРИ, про проведення конференцій стосовно висунення кандидатів на місцеві вибори 25 жовтня 2020 року анонсували  осередки 23 партій:  «Сила і честь», «Альтернатива», «Команда Андрія Балоги», «Голос», «Об’єднання «Самопоміч», «Демократична партія угорців України», «УДАР», «Рідний дім», «Слуга народу», «Патріот», «Разом сила», «Народний рух України», «Рідне Закарпаття», «Європейська солідарність», «Ідея нації», «КМКС «Партія угорців України», «За майбутнє», «Наш край», ВО «Батьківщина», «Опозиційна платформа – За життя», ВО «Свобода», «Громадсько-політичний рух Валентина Наливайченка «Справедливість», «Пропозиція».

Як зафіксували представники ОПОРИ, які були присутні на заходах, окремі політичні партії під час своїх конференцій не озвучували повністю єдиний та територіальні списки кандидатів до всіх рад, а називали  лише перші імена у списку. Зокрема, так висували кандидатів політсили «Сила і честь», «Голос». На своїх конференціях партії «Європейська солідарність», ВО «Батьківщина», «Рідне Закарпаття», ВО «Свобода», «КМКС «Партія угорців України» озвучували усіх кандидатів у єдиних та територіальних списках. Під час конференції осередку партії «Команда Андрія Балоги» зачитували лише назви місцевих рад, до яких політсила висуватиме кандидатів, а імен кандидатів – не озвучували. Варто додати, що дві політичні організації – «Голос» та «Наш Край» – по закінченню конференції наголосили, що не закривають її, а роблять перерву.

«Закарпатський осередок «Слуги народу» повідомив відповідні територіальні виборчі комісії, а також на офіційному сайті партії, про проведення конференції з приводу висунення кандидатів на місцеві вибори у суботу, 19 вересня. Кореспондент видання «Точка ОПОРИ» акредитувався на захід, прийшов у визначений час, однак сама конференція того дня так і не відбулася. За інформацією кореспондента «Точки ОПОРИ», закарпатський обласний осередок партії «Слуга народу» 19 вересня конференцію відкрив, однак після відкриття одразу оголосили технічну перерву, мотивуючи її тим, що вносять правки до списків кандидатів. Спершу представнику «Точки ОПОРИ» повідомили, що конференцію продовжать того ж дня, пізніше зазначили, що, ймовірно, вона відбудеться вже у неділю – 20 вересня. Однак ні 19, ні 20 вересня в Ужгороді конференція так і не відбулася. В якому саме форматі відбулася конференція – невідомо», – додав Ярослав Гулан.

Крім цього, на Закарпатті виникла проблема із реєстрацією кандидатів від партій обласні осередки яких не є юридичними особами, тому за них грошову заставу вносив центральний апарат партії. Так, Ужгородська районна територіальна виборча комісія відмовила в реєстрації кандидатів від партії «Разом сила», однак після рішення Закарпатського окружного адміністративного суду, зареєструвала кандидатів від цієї політсили. Спершу в реєстрації відмовили через те, що заставу сплатив не обласний осередок, а всеукраїнська організація політичної сили. Як тоді зазначив юрист комісії під час засідання, у платіжному дорученні від цієї політсили розмістили також печатку центрального апарату партії, який, по факту, не має виборчих прав на місцевих виборах.  Аналогічна ситуація виникла і щодо реєстрації кандидатів від «Радикальної партії Олега Ляшка» до Берегівської міської ради, яку, після рішення суду, також було зареєстровано на виборах міськради навіть попри те, що застава була сплачена всеукраїнською організацією партії.

Передвиборна активність кандидатів: адміністративний та корпоративний ресурси, прояви благодійності

25 вересня Закарпаття із робочою поїздкою відвідав Президент України Володимир Зеленський. У рамках візиту він побував в Ужгородському аеропорті, заводі «Єврокар», Хрестовоздвиженському греко-католицькому кафедральному соборі та низці інших локацій в області. Також за час візиту президент представив Стратегію розвитку Закарпаття та був присутній під час представлення потенційних кандидатів на місцевих виборах від політичної партії «Слуга народу», що може мати ознаки дочасної агітації та використання бюджетного адмінресурсу. В Закарпатській обласній державній адміністрації ОПОРІ повідомили, що бюджетні кошти на проведення представлення Стратегії розвитку Закарпатської області не виділялися. У Державному управлінні справ ОПОРІ повідомили, що відрядні витрати на підготовку і забезпечення робочої поїздки делегації на чолі з президентом до Закарпатської області 24-25 вересня становлять 26,3 тисяч гривень. Також зазначили, що станом на 12 вересня документи на оплату інших послуг із забезпечення цієї поїздки до Державного управління справами не надходили, відповідно – не оплачувалися. Однак Державне управління справами здійснило оплату авіаперевезення делегації на чолі з президентом за маршрутом Київ – Миколаїв – Братислава – Кошице – Ужгород – Київ у сумі 963, 3 тис. грн.

Також інформацію про робочі здобутки та реалізовані проєкти на займаних посадах окремих кандидатів у депутати місцевих рад на Закарпатті використовують задля піару у межах передвиборної кампанії. Зокрема, на сторінці «СН – Рахів» повідомили, що за сприяння голови Рахівської районної державної адміністрації, кандидата на посаду голови Рахівської громади Віктора Медвідя подарували сироті квартиру, а на сторінці партії «Слуга народу – Виноградів» оприлюднили відео про реалізовані проєкти депутаткою облради, заступницею голови Виноградівської РДА, кандидаткою в депутати Наталією Костелебою-Веремчук.

Крім цього, окремі кандидати упродовж виборчої кампанії долучалися до різних благодійних акцій: дарували форму спортивним командам, брали участь у проведенні міських свят, ремонту доріг, дарували принтери тощо.

Кандидати, які володіють або асоціюються  із бізнес-проєктами, помічені ОПОРОЮ у використанні бізнес-активів у цілях піару. Наприклад, власник супермаркету «Alma» у Мукачеві, кандидат Андрій Лукач розмістив плакати із своїм зображенням та політичним гаслом на вітринах магазину, а на заході в Ужгороді люди могли отримати консультації лікарів медичної клініки «Prevention», серед співзасновників якої є кандидат від партії «Команда Андрія Балоги» в Ужгороді Віктор Петров.

Зовнішня агітація

На вулицях Закарпаття спостерігачі ОПОРИ фіксували у період реєстрації ТВК кандидатів на місцевих виборах білборди без вихідних даних вже зареєстрованих кандидатів та партій, які на той момент були суб’єктами виборчого процесу. Така агітація має містити інформації про особу-замовника, установу, що здійснила друк, тираж тощо. Також на вулицях міст області були білборди вже зареєстрованих кандидатів, які містили вихідні дані, втім, ймовірно, були профінансовані не з виборчих фондів, оскільки рекламоносії розмістили ще напередодні дати реєстрації кандидатів відповідних партій. Також спостерігачі ОПОРИ фіксували політичну агітацію у заборонених місцях. Зокрема, на зупинках громадського транспорту. Крім того, спостерігачі ОПОРИ фіксували як кандидати, які володіють або асоціюються  із бізнес-проєктами, використовували свої бізнес-активи, зокрема – як майданчик для розміщення друкованої агітації.

Відзначимо, що білборди окремих політичних сил в Ужгороді невідомі псували, обмальовували різними написами та обливали фарбою.

Розслідування поліції та судові справи

За інформацією ОПОРИ, наразі поліція Закарпатської області зареєструвала 281 звернення, відкрито 21 кримінальне провадження (з яких 6 закрито), складено та направлено до суду 35 протоколів.

У період із початку до 20 жовтня у Закарпатському окружному адміністративному суді зафіксовано 17 справ щодо виборчих спорів, окремі з яких – закінчувалися у Восьмому апеляційному адміністративному суді, який, в абсолютній більшості випадків, підтвердив рішення суду першої інстанції. Втім були й винятки. Наприклад, Закарпатська обласна територіальна виборча комісія 5 жовтня скасувала реєстрацію кандидата в депутати обласної ради від політичної сили «Слуга народу». Реєстрацію кандидата ТВК скасувала на підставі заяви від політичної сили. Однак сам кандидат – Івана Синетар, звернувся до суду із проханням його реєстрацію поновити. Закарпатський окружний адміністративний суд скаргу не задовольнив, однак 13 жовтня Восьмий апеляційний адміністративний суд скасував постанову суду першої інстанції та скасував постанову ТВК про скасування реєстрації кандидата Івана Синетара. У селищі Буштино партія «Слуга народу» вирішили зняти із реєстрації трьох своїх кандидатів, втім остання поновили своє право балотуватися через суд. Обласний осередок партії «Слуга народу» подав апеляцію, втім її – не виграв.

 

 

За коментарями звертайтеся:
Ярослав Гулан, координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами в Закарпатській області
тел.: 0976446639; 09903198862
e-mail: zakarpattya@opora.org.ua
Ольга Беца, комунікаційниця Громадянської мережі ОПОРА у Закарпатській області
тел.: 0502309596

Telegram @trybuna - новини у смартфоні

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ


Telegram @trybuna - новини у смартфоні

РЕКЛАМА

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.