В Закарпатській ОДА презентували унікальне видання «Два ювілеї Августина Волошина» (ФОТО)

В Закарпатській ОДА презентували унікальне видання «Два ювілеї Августина Волошина» (ФОТО)

Унікальне видання «Два ювілеї Августина Волошина», яке містить невідомі досі документи з особистого архіву президента Карпатської України, презентували сьогодні (29.03) в Закарпатській ОДА.
Книжка, видана за кошти обласного бюджету, базується на матеріалах із двох альбомів, знайдених випадково на горищі старого будинку в Ужгороді. В них зібрані вітання, адресовані персонально Августину Волошину до 50- та 60-літнього ювілею (1924 та 1934 року), й зібрані ним особисто.
Історичні матеріали на початку року облдержадміністрації запропонував завідувач відділу електронних процесів Інституту електронної фізики НАН України професор УжНУ Олександр Снігурський. Йому вони дісталися в 1997-му від університетського товариша Ференца Паппа , коли той від’їжджав до Угорщини на постійне місце проживання. Альбоми ужгородець випадково знайшов на горищі будинку, готуючись до еміграції.
За словами О. Снігурського, його багаторічні спроби зробити документи надбанням громадськості не мали успіху. Лише тепер, за особистого сприяння керівника краю Геннадія Москаля, їх вдалося  опублікувати коштом обласної програми книговидання на підтримку закарпатських авторів.
–Матеріали надзвичайно цінні тим, що доводять: Августина Волошина, коли він ще навіть не був президентом Карпатської України, знали й поважали далеко за межами Закарпаття. Вітання йому надсилали представники держустанов, у тому числі й високопосадовці Чехословаччини, священнослужителі греко-католицької церкви, освітяни й представники «Просвіти», банкіри, політики й письменники, зокрема й із Галичини, зарубіжні еміґрантські громади та окремі українці в екзилі, – наголосив під час презентації Геннадій Москаль. – Що важливо –  мова вітальних адрес нехай і не така, як сучасна, але все ж українська. І це доводить, що Закарпаття вважали українським краєм ще задовго до подій Карпатської України.
Як розповів упорядник видання Ігор Ліхтей, загалом знайдені альбоми містять приблизно 700 листівок і телеграм, з них до книжки увійшли близько трьохсот. Насамперед вражає географія усіх вітань. «Надзвичайно багато привітань з-за меж Чехословаччини, з Галичини, зі Львова, з української бібліотеки імені Петлюри з Парижу, від Українського бюро в Лондоні, від українських емігрантських організацій з усього світу, – каже І. Ліхтей. – Тож перед читачем відкривається справді велична постать людини, яка зуміла стати для краю і світу символом єдності українців».
Робота над виданням велася дуже активна, перші примірники встигли надрукувати до річниці Карпатської України. Сигнальні екземпляри  презентували 17 березня, на день народження Августина Волошина, в його рідному селі Келечин Міжгірського району. Там же планують зберігати й оригінали історичних документів. «Ми попросили власника  архівних матеріалів пана Олександра передати їх у рідне село Волошина – Келечин. Спочатку вони зберігатимуться в кімнаті-музеї Волошина в місцевій школі, а далі стануть експонатами Музею Августина Волошина, який там побудують, – повідомив Г. Москаль. – На моє переконання, Августин Волошин, президент Карпатської України, найвизначніша постать в історії Закарпаття. Тому ми робимо максимум для того, щоб увіковічнити його пам’ять».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.