В Ужгороді відбудеться вулична виставка міжвоєнної архітектури

smrihaВ Ужгородському прес-клубі відбулася прес-конференція з нагоди проведення в Ужгороді вуличної виставки «Міжвоєнна архітектура Ужгорода (1919 – 1939)» та відкритих лекцій з архітектури функціоналізму, що заплановані на 15 та 16 жовтня у Совиному гнізді.

Виставка має на меті у цікавій і доступній формі донести цінність та унікальність архітектури чехословацького періоду до всіх жителів міста. Враховуючи сучасний стан, в якому перебувають об’єкти культурної спадщини, спроектовані та збудовані в період Чехословацької Республіки, організатори прагнуть привернути більше уваги як влади, так і громадськості до їх цінності та важливості для формування обличчя й духу міста, а також почати активну стадію з оновлення цих частин.

Тетяна Смріга, керівник мистецького центру «Кубло», розповіла: «Ми виграли грант у великому міжнародному проекті CHOICE, чому були страшенно раді, бо займаємося питаннями культурної спадщини і стану архітектури Ужгорода вже не перший рік, а грантова підтримка організації ALDA дозволяє нам системніше проводити ці заходи. Маємо два блоки – інституційний (робота з чиновниками, нормативними актами) та освітній і мас-медійний. Ми вже проводили навчальні заняття для дітей, де навчали їх урбаністиці в ігровій формі, міжнародні семінари. зустрічі. Зараз проводимо вуличну виставку міжвоєнної архітектури Ужгорода, котра супроводжується цікавими лекціями, екскурсіями та квестом. Багатьом ці будівлі не здаються цінними – будинки та й будинки. Зокрема, тому, що їх стилю притаманні простота й лаконічність. А насправді Ужгород – унікальне для України місто, в якому є представлені цілі квартали з архітектурою функціоналізму. Люди часто навіть не розуміють, що фасади будинків – це не їхня власність, яку можна обшити пінопластом для утеплення. Це надбання всього міста. І якщо його знищити, то Ужгород назавжди втратить своє обличчя».

За словами Тетяни Смріги, до організації виставки долучилася міська рада. Перед виставкою заплановано провести екскурсію центральною частиною міста для чиновників, а після – провести міжнародний круглий стіл для обговорення поточної ситуації з культурною спадщиною та напрацювань для її вирішення. Для громадян міста заплановані лекції, екскурсія та сімейний квест чеськими кварталами.

У суботу, 15 жовтня, усіх запрошують об 11:00 у Совине гніздо на лекцію авторів виставки, а о 12:00 – офіційне відкриття вуличної виставки. Виставка діятиме упродовж тижня, а під кінець її планується перенести на Театральну площу, щоб її побачили ті, хто ніколи не ходить на виставки. «Можливо, хтось побачить там власні будинки і навіть здивується, що це теж – культурна спадщина міста», – каже Тетяна.

15 жовтня о 13:00 виступить гостя зі Львова, яка розповість про архітектуру на прикладі міст, які на цьому зробили власну туристичну родзинку. Йдеться про лекцію про архітектуру функціоналізму та її практичну цінність для міста від Мар’яни Куземської, асистентки кафедри культурології Українського католицького університету, менеджерки проектів КУ «Інститут міста Львів».

Андрій Хархаліс, архітектор, один із авторів виставки, додав: «Я навчався на кафедрі реставрації Інститут архітектури «Львівської політехніки», і дуже добре розумію, чому архітектура того чи іншого періоду є цінною. У ході своєї дипломної роботи я досліджував чехословацьку спадщину: райони Мала Прага, Великий та Малий Галагов, Старий Ринок тощо. Саме в Берегівському архіві я почув про дослідницю з Чехії, яка проводить подібне дослідження про Ужгород – Романа Фіалова, кандидат архітектури. Тоді ми і вирішили провести спільну виставку, адже багато робіт, над якими працюють в університетах, рідко доходять до суспільства, яке в результаті, не маючи інформації, не цінує те, що має, те, що йому подарували».

«Ми запрошуємо ужгородців прийти, навіть якщо буде дощ – можна буде дізнатися багато цікавого про історію рідного міста, про наукові дослідження у доступній цікавій формі, познайомитися з цікавими людьми», – закликав Андрій Хархаліс.

Це перша із серії вуличних виставок, яку проводить Мистецький центр «Кубло» (ГО «Асоціація сприяння освіті та культурі «ЛІК») у рамках проекту з актуалізації культурної спадщини «Ми місто». Міжнародний проект CHOICE (Cultural Heritage: Opportunity for Improving Civic Engagement – Культурна спадщина: можливості для покращення громадянської активності) відбувається за підтримки Європейської асоціації для місцевої демократії ALDA.

Ужгородський прес-клуб

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ
Новини партнерів

Comments:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *