В Ужанському нацпарку відзначили 155 річницю падіння найбільшого в Європі метеориту “Княгиня”

В Ужанському нацпарку відзначили 155 річницю падіння найбільшого в Європі метеориту “Княгиня”

9 червня 1866 року, подолавши близько двохсот кілометрів,  над селом Княгиня на висоті 40 кілометрів вибухнув  метеорит, розпавшись на більш ніж 1200 шматків, чим викликав короткочасний метеорний потік.

Тоді осколками Княгині обсипало значну площу в радіусі до 5 кілометрів. Основна маса метеоритного тіла (імовірно ядро), вагою в 279 766 грамів приземлилася у восьми кілометрах від села Княгиня, на схилі гори Стінка (1078 м) в урочищі Чорні Млаки (координати 48°54′ пн. ш. 22°24′ сх. д.).

Через кілька днів цей осколок був знайдений жителем села Княгиня Василем Крив’яником на глибині близько 2 метрів. При падінні ядро розпалося на дві майже однакові частини, вагою 141833 і 137933 грамів, а від останнього шматка відколовся ще осколок вагою 2350 грамів. Незабаром про знахідку дізнався лісничий Великого Березного Антон Покорний. За його словами, він викупив у Крив’яника знайдений метеорит «за два воли, які той сам вибрав». Згодом, останній і сам вигідно перепродав його до Віденського імператорського музеєю (сучасний музей природознавства), в якому метеорит зберігається і досі.

Сьогодні, 9 червня 2021 року, працівники Ужанського НПП та туристи відвідали місце падіння метеориту в урочищі «Чорні млаки», де 5 років тому силами працівників Ужанського НПП був встановлений пам’ятний знак до 150-тиріччя. Прибрали територію, підремонтували рекреаційне містечко.

За словами керівника установи Віктора Бирковича у 2016 році на місці падіння метеориту був підписаний меморандум про створення «Парку темного неба» між Україною, Словаччиною та Польщею щодо розвитку нового напрямку туризму – астротуризму.

Цього року Ужанський національний природний парк став партнером грантового проекту між Словаччиною, Угорщиною та Україною щодо розвитку астротуризму у рамках якого також буде побудована інфраструктура на території Ужанського НПП.

Ужанський НПП має перспективи з розвитку астротуризму, адже тут в десятки разів більше видно зірок на небі, ніж у Братиславі, Будапешті та Києві

 


 

 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ
Новини партнерів

Comments:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *