В Кошицях помер почесний член закарпатської “Просвіти”

Гарастей_2ПАМ’ЯТІ ЮРІЯ ГАРАСТЕЯ
29 травня 2014 р. у Кошицях, Словаччина, відійшов у вічність учений, видавець, благодійник українських справ, громадський, культурний і політичний діяч, почесний член Закарпатського крайового культурно-освітнього товариства «Просвіта» Юрій Гарастей.
Покійний належав до найзаслуженіших постатей земляків-закарпатців української діаспори, зробив вагомий внесок у розвиток науки, духовного, культурного і громадсько-політичного життя рідного краю, України, країн поселення українців у Європі та світі.
Народився Юрій Гарастей 10 вересня 1930 р. у лемківському селі Чорноголова Великоберезнянського округу, розташованому в долині річки Лютянки, біля підніжжя гір Яворник і Боронський.
Початкову й середню освіту здобував в Ужгороді, Перечині, Хусті, пізніше – Маріянських Купелях в Чехії. Далі навчався в університетах Риму і Фрісбургу Швейцарія), закінчив теологічні і філософські студії, а згодом – Ватиканську архівістику і дипломатику.
Упродовж багатьох років Ю. Гарастей ретельно вивчав архівні джерела і проводив дослідження церковної історії слов’янського сходу Європи, зокрема України і Білорусії. Наслідком цієї подвижницької роботи стало видання ним (у співпраці з о. Атанасієм Великим, ЧСВВ) 14 томів звітів нунціїв до апостольської столиці, зміст яких стосується теренів України і Білорусії. Таким здобутком міг би пишатися будь-який учений — дослідник історії і культури європейських країн!
Значний внесок зробив Юрій Гарастей у видання і перевидання знакових книжок на церковну та історичну тематику. Завдяки його благодійництву за останні десятиріччя побачили світ кілька сот цінних книжок. Серед них і перевидана через крайове товариство «Просвіта» факсимільним способом у 2003 р. «Карпатська Україна в боротьбі» (з книжки, що вийшла у 1939 р. у Відні — одразу ж після героїчних і трагічних подій березня і включала статті та спогади 22 активних будівничих і оборонців Карпатської України). А у 2001–2003 рр. він сприяв виданню поважної тритомної «Історії Закарпаття» о. Степана Папа.
Слід згадати ще одну важливу зроблену Юрієм Гарастеєм справу: за його благодійництва у 1959–1960 рр. знято 60-хвилинний документальний фільм «Український Рим» — про пам’ятні місця, пов’язані з українською історією і культурою апостольської столиці.
Не можна не згадати його великі особисті заслуги у спорудженні в селі Середнє на Ужгородщині гарної ґреко-католицької церкви, відкритої і освяченої на початку 2004 р. До його добрих справ слід віднести пожертви на видання щорічних календарів-альманахів «Просвіти» та інших книжок, на діяльність крайового просвітянського хору, передачу в бібліотеку товариства «Просвіта» цінних книжок з власної бібліотеки та інше.
Особистість енциклопедичних знань, який володів 14(!) мовами (українською, англійською, німецькою, італійською, латинською, французькою, російською, чеською, словацькою, угорською, польською та іншими), благодійник українських справ як на рідній землі, так і в поселеннях українців у різних країнах світу, Юрій Гарастей був взірцем справжнього трудівника і патріота, який упродовж багатьох років не словом, а ділом, робив гарні справи — на благо України, для добра українського народу.
За багатолітню плідну працю на ниві українського наукового, громадського, культурного, духовного і політичного життя та визначний особистий внесок у благодійництво українських справ 24 серпня 2003 р., у день 12-ої річниці незалежності України, Юрія Гарастея було обрано Почесним членом Закарпатського крайового культурно-освітнього товариства «Просвіта».
9 травня 2012 р., за вагомий особистий внесок у розвиток духовно-культурного, громадсько-політичного життя Закарпаття та благодійництво українського книговидання Юрію Гарастею присуджено просвітянську премію ім. Президента Карпатської України, Героя України о. Авґустина Волошина.
Покійний був чесною, мудрою, доброзичливою і відвертою людиною, українським патріотом, просвітянином, який самовіддано орав рідну землю плугами Просвіти, щедро засівав її зернами правди, добра і любові. В його особі Закарпаття, Україна і вся українська спільнота світу втратили вірного сина і невтомного трудівника.
Світла пам’ять про Юрія Гарастея назавжди збережеться у серцях просвітян, вдячних нащадків, усіх, хто його знав, хто мав щастя з ним співпрацювати і спілкуватися.
Вічная йому пам’ять і блаженний спокій!

Рада Закарпатського крайового культурно-освітнього товариства «Просвіта»

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ
Новини партнерів

Comments:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *