Ужгородські студенти відвідали лінію Арпада

Ужгородські студенти відвідали лінію Арпада

Студенти історичного факультету УжНУ та студенти комерційного коледжу мали можливість відвідати унікальну пам’ятку Закарпатської області – лінію Арпада. Вона є свідченням подій, що відбувалися на теренах нашого краю в період Другої світової війни.

Екскурсія відбулася за сприяння проректора з науково-педагогічної роботи й перспектив розвитку Р.А.Офіцинського, декана історичного факультету В.І.Фенича та кількох науковців-ентузіастів. Керівником групи студентів був завідувач кафедри історії Стародавнього світу і Середніх віків, кандидат історичних наук, доцент Ліхтей Ігор Михайлович, а також ст. лаборант цієї ж кафедри Понзель Василь Васильович. Студенти, зокрема, оглянули найбільш доступну частину цих оборонних споруд, які були збудовані поблизу селища Колочави силами місцевого населення в період з 1943–1944 років.

лініяНагадаємо, що лінія Арпада – оборонна лінія, що створювалася угорськими військами в Східних Карпатах у 1943–1944 роках проти наступу Червоної Армії і простяглася майже на 600 кілометрів. Завданням угорського командування було побудувати ефективну лінію оборони з мінімальними затратами в найкоротші терміни. Переважно завдяки праці місцевого населення це завдання було виконано. Лінія Арпада не була суцільною і складалася з окремих опорних пунктів, ДОТів, ДЗОтів і под.  На деяких з них ми й побували. Крайні точки лінії Арпада: перевал Дукля на заході та Яблуницький перевал на сході.

Оборону на лінії Арпада у рамках Східно-Карпатської військової операції вела армійська група ген. Хейнріці в складі німецької 1-ї танкової армії та 13-ї піхотної дивізії 1-ї угорської армії котрим протистояли війська Першого та Четвертого Українських фронтів. На оборонній лінії тільки в межах Четвертого Українського фронту було побудовано 99 опорних пунктів, 759 ДОТів, 394 ДЗОТи, 439 відкритих вогневих рубежів, 400 км траншей і стрілецьких окопів, 135 км протитанкових споруд.

Разом із студентами УжНУ в цьому історичному екскурсі брали участь і студенти комерційного коледжу, їх очолював викладач історії Гангур Віталій Васильович, випускник історичного факультету УжНУ.

Загалом поїздка студентам обох навчальних закладів сподобалася і дала можливість установити, якщо не дружбу, то міцні взаємовідносини.

Валентин Грошик, громадський декан

 історичного факультету, учасник експедиції

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *