Ужанський нацпарк: пандемія, браконьєри та тиск силовиків

Ужанський нацпарк: пандемія, браконьєри та тиск силовиків

В Ужгородському прес-клубі відбулася пресконференція представників Ужанського національного природного парку. Мова йшла про проблеми природоохоронної території та виклики, які постали у цьому році перед Ужанським національним парком.  Також про те, як впливає карантин на роботу парку і чи має вплив на діяльність браконьєрів пандемія. Детальніше про це розповіли Віктор Биркович, представник Ужанського НПП, Марина Заяць, заступниця директора Ужанського НПП, голова ради трудового колективу Ужанського НПП та Юрій Дербаль, начальник відділу науково-дослідної та еколого-освітньої діяльності Ужанського НПП.

«За перше півріччя 2020-го року Ужанський національний природний парк виконував всі поставлені завдання і економічні показники, не дивлячись на труднощі, які, зокрема, спричинила пандемія COVID-19, – зазначив Віктор Биркович. – Але те, що Закарпаття перебуває у червоній зоні з огляду на показники захворюваності, дестабілізує ситуацію, особливо в активний туристичний період, обмежує рух людей». За словами Віктора Бирковича, такі показники- це або маніпуляції з цифрами, або упущення посадовців, які повинні були вжити заходів щодо мінімізації впливів пандемії. «Ми очікуємо зняття обмежень всередині країни, бо внутрішній туризм не розвивається належним чином, – каже Віктор Биркович. – Згідно із стратегією розвитку області, одним із пріоритетних напрямків є  розвиток туристичної галузі, яка на сьогодні розвивається хаотично і не отримує належного фінансування. Є відсутність фаховості у топменеджменті і розуміння процесів». Віктор Биркович зауважив, що в Ужанському НПП чимало зроблено саме для залучення туристичних потоків. Це і туристичне районування, облаштування численних туристичних місць, розроблені туристичні тури, маршрути, які в докоронавірусний час відвідувало не тільки багато українців, але й іноземців. 

  Ще однією проблемою Ужанського НПП крім наслідків пандемії, зауважує Віктор Биркович, є 60 км території, які проходять уздовж українсько-словацько-польського кордону. Тут діє прикордонний режим і необхідна реєстрація відвідувачів.  

 З прикордонною територією пов’язані, за словами представників Ужанського НПП не тільки увага правоохоронців, але й браконьєрів та контрабандистів. А ще не завжди розуміє роботу науковців місцеве населення. Юрій Дербаль, начальник відділу науково-дослідної та еколого-освітньої діяльності Ужанського НПП зауважив, що від цього страждає насамперед робота науковців. «На території Ужанського НПП є дійсно що вивчати і захищати. У нас понад 200 оленів, понад 400 косуль, 14 бурих ведмедів (у 2015-му їх було 5-6),  зайшли бобри з польської сторони, єнотовидні собаки, – каже Юрій Дербаль. –  81 вид занесено до Червоної книги України. Два види занесені до європейського списку. Колись думав, що буду чисто займатися науковою роботою. Довелось працювати в еколого-освітньому напрямку. 50% роботи – це  робота з населенням. Куди утилізувати сміття, чому газ недешевий тощо. Крім того, останні роки ми зіткнулися з нездоровою атмосферою з боку правоохоронних органів. Працівники СБУ нещодавно були, незрозумілі сили рвуться до кордону тощо. Цими діями хочуть дестабілізувати нашу роботу». 

  «Постійно у парку зідйснюється тиск на працівників, на колектив, – каже Марина Заяць, заступниця директора Ужанського НПП, голова ради трудового колективу Ужанського НПП. – Парк є перлиною, але і перевагою, і недоліком є державний кордон, яикй проходить оп території парку. З одного боку ми можемо брати участь у міжнародних проектах. З іншого – кордон приваблює не тільки туристів, але і бравих контрабандитів, якими славиться область. Також нардеп Віктор Балога постійно переживає за Ужанський НПП. 28 січня цього року він звертався до гернпрокурора по розслідуванню справ щодо УНПП.. У 2019 році була порушена фейкова справа по незаконній вирубці. Також хотіли всадовити у крісло керівника парку браконьєра, але це не вдалося». За словами Марини Заяць, за цей час на неї напав зловмисник та наніс тілесні ушкодження, про що порушено справу. «Як відреагували правоохоронні органи? Приходять працівники СБУ, понятим був син чоловіка, який мене побив,- додала Марина Заяць. — Нестерпно працювати останні півроку, то кожен день приходять, то вилучили всі документи». 

  Віктор Биркович зауважив, що таких територій, як Ужанський НПП, небагато в Європі, праліси внесені у список всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. «Служба охорони парку виконує поставлені завдання, не дозволяє чиновникам різного рівня втручатися у роботу, організовувати незаконне полювання. Багато фактів протистояння з працівниками з приводу незаконного полювання, – каже Віктор Биркович. – На жаль, в Ужанському НПП  на сьогодні відбувається рейдерське захоплення держустанови з боку криміналізованих груп. Я звертаюся до голови Закарпатської ОДА Олексія Петрова, щоб посприяв дотриманню конституційних прав працівників парку. Два місяці тому працівнику парку був підпалений автомобіль, здійснюється тиск на працівників, незаконні обшуки, безпідставні відкриття кримінальних справ, незаконне заволодіння майном парку, до сьогодні це свавілля продовжується». У разі, в області не відреагують на звернення працівників Ужанського НПП,  вони звертатимуться до міжнародних інституцій. Також, досі, зауважують працівники Ужанського НПП, не проведено конкурс на посаду директора УНПП і не призначено керівника установи.

 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ
Новини партнерів

Comments:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *