Українська громадськість Закарпаття вимагає відновити діяльність Редакційно-видавничої групи «Реабілітовані історією» (документ)

18 лютого 2021 р., представники українських політичних партій та громадських організацій Закарпаття звернулися з відкритою заявою-протестом до Президента України Володимира Зеленського, голови Закарпатської обласної державної адміністрації Анатолія Полоскова, голови Закарпатської обласної ради Олексія Петрова та обласного депутатського корпусу з вимогою відмінити раніше прийняте ганебне розпорядження голови Закарпатської ОДА від 30 жовтня 2020 р. № 647 про ліквідацію «Редакційно-видавничої групи обласної Книги «Реабілітовані історією» і відновити її діяльність.

Наводимо текст заяви-протесту:

Президенту України
Володимиру Зеленському

Голові Закарпатської обласної державної адміністрації
Анатолію Полоскову

Голові Закарпатської обласної ради
Олексію Петрову

ЗАЯВА-ПРОТЕСТ

     Нещодавно Закарпаття сколихнула звістка про рішення Закарпатської обласної державної адміністрації ліквідувати «Редакційно-видавничу групу обласної Книги «Реабілітовані історією», згідно із розпорядженням тогочасного голови державної адміністрації Олексія Петрова за № 647 від 30 жовтня 2020 р.

У зв’язку з цим, громадськість Закарпаття, представники української наукової і творчої інтелігенції, громадських організацій та політичних партій звертаються із відкритою заявою і висловлюють рішучий протест проти поспішного та невмотивованого припинення діяльності (шляхом ліквідації) «Редакційно-видавничої групи обласної Книги «Реабілітовані історією», звільнення її працівників та передачі її майна на баланс облдержадміністрації. Згадані дії керівництва Закарпатської області є безпрецедентним кроком влади, який є неприпустимим у час відновлення історичної правди з історії української нації, українського державотворення, національно-визвольних змагань, зокрема, в ХХ столітті, необхідності реабілітації славних імен українського народу, які були піддані переслідуванню і репресіям із боку комуністично-радянського окупаційного режиму Союзу РСР/КПРС та інших чужинських держав-окупантів.

Діяльність «Редакційно-видавничої групи обласної Книги «Реабілітовані історією» за останні роки важко переоцінити. Вона була надзвичайно плідною, потрібною і такою, що відкрила можливість для ліквідації «білих плям» із історії України та проведення подальшої роботи щодо реабілітації імен тисяч невинних жертв політичних репресій окупаційних режимів на Закарпатті та за його межами, серед яких не тільки українці, а й представники інших націй та народностей.

Завдяки копіткій роботі колективу цієї інституції, про яку не може бути невідомо обласним можновладцям, опрацьовано й оприлюднено тисячі кримінальних справ каральних органів, повернуто із забуття сотні й сотні несправедливо забутих і репресованих імен, відновлено історичну справедливість, вшановано пам’ять величезної кількості жертв сталінського тоталітарного та інших чужинських окупаційних режимів. Як зазначено на головній сторінці центрального органу загальноукраїнської головної редакції згаданого проєкту, «розсекречені документи державних та архіву ЦК Компартії України, її місцевих партійних комітетів, матеріали архівних підрозділів колишнього Комітету державної безпеки УРСР, опубліковані спогади колишніх в’язнів ГУЛАГу стали головною джерельною базою для дослідників. Це уможливило проведення фундаментальних досліджень з проблем впровадження сталінської моделі соціалізму в Україні; державного терору як методу управління; ролі радянської спецслужби як одного з інструментів державного терору…».

Однак, як видно із недолугих дій окремих державних службовців у Закарпатській області, які повинні бути носіями демократичної влади в Україні й гарантами збереження та примноження національних цінностей, не всі розуміють надважливе значення роботи з відновлення історичної справедливості, вшанування історичної пам’яті про масові жертви комуністично-радянського тоталітарного окупаційного режиму Союзу РСР/КПРС та інших чужинських окупаційних режимів.

Зважаючи на вище викладені обставини, вважаємо дії керівництва Закарпатської обласної державної адміністрації щодо ліквідації «Редакційно-видавничої групи обласної Книги «Реабілітовані історією» та видання відповідного розпорядження головою державної адміністрації за № 647 від 30 жовтня 2020 р. невмотивованими, свавільними та шкідливими для української державності, її національних інтересів, традицій і цінностей, зневажливими по відношенню до історичної пам’яті тисяч невинних жертв тоталітарних окупаційних режимів. Розцінюємо такі дії високопосадовців також як такі, що нівелюють зусилля науковців і дослідників усієї України у напрямку повернення історичної справедливості та несуть загрозу національному вихованню українського суспільства і молоді, зокрема. Вбачаємо у таких діях черговий аморальний вчинок представників вищого щаблю регіональної публічної влади в особі керівництва Закарпатської обласної державної адміністрації (на той час – голова Олексій Петров) та Закарпатської обласної ради (на той час – голова Михайло Рівіс) після того, як минулого року вони допустили ганебне позбавлення права на користування приміщенням обласної комунальної власності та виселили на вулицю із них Закарпатську обласну організацію Товариства політичних в’язнів та репресованих і цинічно проігнорували громадський протест та звернення борців за Українську Незалежність у ХХ столітті з цього питання.

Враховуючи наведене й суспільний резонанс названих подій, а також всеукраїнське відзначення цього року 30-річчя Незалежності сучасної України, звертаємо увагу Президента Володимира Зеленського на невідкладність відновлення справедливості та вимагаємо від голови Закарпатської обласної державної адміністрації Анатолія Полоскова відмінити згадане ганебне розпорядження попереднього голови державної адміністрації Олексія Петрова за № 647 від 30 жовтня 2020 р. й відновити роботу Редакційно-видавничої групи обласної Книги «Реабілітовані історією» в Закарпатській області у повному обсязі з усіма передбаченими пільгами й умовами відповідно до вимог чинного законодавства України.

Звертаємося також до сьогоднішніх голови Закарпатської обласної ради Олексія Петрова, його заступників – Андрія Шекети й Дениса Мана, усього депутатського корпусу з вимогою проявити свою громадянську позицію, висловити підтримку щодо необхідності відновлення діяльності Редакційно-видавничої групи обласної Книги «Реабілітовані історією» і підтримати заяву-протест з даного питання.

Закликаємо всі українські політичні партії, громадські організації, науковців та представників небайдужої громадськості підтримати наш протест проти цинічної наруги регіональної влади над пам’яттю тисяч наших співгромадян і засудити антидемократичне рішення, яке суперечить сучасним тенденціям прозорості й відкритості публічної влади та розвиткові громадянського суспільства в Україні.

Про розгляд нашого звернення просимо повідомити письмово за адресою: вул. Ю.Гойди, 4, м. Ужгород, 88000. E-mail: [email protected].

Телефон для зв’язку: + 380 98 600 90 91.

м. Ужгород, 18 лютого 2021 р.

За дорученням

голова Закарпатського обласного товариства борців за незалежність України в ХХ столітті, почесний голова Закарпатської крайової організації Народного Руху України, народний депутат України 1-го скликання Віктор БЕДЬ   

голова Закарпатського крайового культурно-освітнього товариства «Просвіта» Павло ФЕДАКА

голова Закарпатської організації ветеранського об’єднання Української Гельсінської Спілки Михайло БАСАРАБ

голова Управи Закарпатської крайової організації Народного Руху України Віктор ПОНЗЕЛЬ  

голова ГО Агенція досліджень «Карпатія» Маріан ТОКАР

голова ГО «Українська асоціація інвалідів АТО в Закарпатській області» В’ячеслав ХАРЧЕНКО

відповідальний секретар Християнсько-Народної спілки Закарпаття Антоніна ВЧОРАШНЯ                        

голова ГО  «Радіоекологія Карпат» Наталія СВАТЮК

заступник голови Закарпатського осередку ВГО «Молодий Народний Рух» Едуард ДОВБИШ

     Заява-протест відкрита до підписання.

     Пресслужба ЗКО НРУ

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *