У рейтингу областей за демократичним розвитком Закарпаття опинилося на 16-му місці

14 березня в Ужгородському прес-клубі відбулася прес-конференція «Індекс демократичного розвитку областей України – 2016». Презентувала результати дослідження по Закарпатській області координатор проекту в області, експерт Асоціації регіональних аналітичних центрів, журналіст Лариса Романюк.

За словами Л. Романюк, було розроблено методологію для вивчення рівня розвитку саме демократії у розрізі регіонів. Дослідження базується на основі опитування закарпатських експертів. Окрім того, у дослідженні використовувалися й інші джерела інформації – аналітика, результати моніторингів, наукові дослідження, відповіді на запити до органів місцевого самоврядування, інформація про перешкоджання роботі журналістів, зведення представлених в органах місцевої влади політичних партій.

У загальному рейтингу Закарпатська область посіла 16 місце. Водночас, область отримала індекс 2,94 за п’ятибальною системою. Натомість Івано-Франківщина, яка на першому місці, отримала індекс 3,48. Тобто, розрив не є надто значним. Жоден регіон не отримав індекс, що відповідає статусу «регіон з розвинутою демократією». Більшість – у категорії «регіон із змішаним, перехідним типом демократії».

Блоки, які отримали найбільшу середню оцінку – «Соціально-економічний стан» – 3,55 та «Стан ЗМІ» – 3,30. У першому випадку на високі оцінки анкети вплинуло те, що в наслідок децентралізаційних процесів область вперше отримала додаткові кошти. Окрім того, показник свідчить не стільки про розвиток економіки, як про забезпечення основних, базових потреб, як-то доступ до медицини чи освіти.

Натомість блоки «Корупція» та «Громадська активність і самоорганізація громадян» отримали найменше балів – 2,38 та 2,56. Приміром, низька оцінка 2-го блоку обумовлена пасивністю громади щодо важливих процесів у цілому.

А от у блоці «корупція», хоча це  загальнодержавна проблема, Закарпаття має свою специфіку. Респонденти відзначили такі аспекти як клановість, системність та спротив серед населення, що має вигоду від оборудок, в .т.ч. пов’язаних із державним кордоном.  Відсутність альтернативних конкуруючих центрів прийняття рішень тощо. Бракує й журналістських розслідувань на цю тему. Стан реалізації захисту прав людини зокрема стан правосуддя отримав середній бал 2,67. Характерно, що при доволі низьких оцінках судочинства, в області не було зафіксовано жодної заборони мирних акцій за 2016 рік. Власне респонденти відмічали свободу збиратися на мирні зібрання, як одну з кращих характеристик, натомість справедливість правосуддя, як найбільшу проблему. А також кумівство, закритість та корумпованість органів влади,

Індекс стане щорічним, відповідно до нього розроблять методичні рекомендації, що надаватимуться органам влади, громадським активістам, аналітичним центрам. Лариса Романюк наголосила, що однією із особливостей дослідження в регіоні стало те, що під час пошуку зовнішніх джерел постала проблема їх відсутності за останні роки по багатьом темам. Нерідко аналітична інформація про ту чи іншу сферу діяльності в області представлена саме завдяки роботі зовнішніх експертних груп чи їх представників в Закарпатті. Тож показники індексу можуть стати базисом для подальших наукових досліджень.

Захід проводився в рамках проекту «Сприяння реформам та розвиток підзвітності в регіонах України», який реалізується Поліським фондом міжнародних та регіональних досліджень (м. Чернігів) у складі Асоціації регіональних аналітичних центрів за підтримки National Endowment for Democracy (NED).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.