У Чопі угорці волають про “утиски”

У Чопі угорці волають про “утиски”

ууЗавтра, 6 березня, в 14.00 у Чопі в приміщенні залізничного вокзалу міська рада ініціює круглий стіл для того, аби обговорити і спробувати вирішити ситуацію, що склалася в місті з представниками угорської нацменшини

Так, за словами заступника міського голови Лариси Ступак, після прийняття сумнозвісного «мовного закону» Колесніченка-Ківалова у низці угорськомовних ЗМІ регулярно подавалася неправдива і однобока інформація про, начебт, утиски прав нацменшини в місті. Незважаючи на те, що на одній із сесій міськради угорській мові надали статусу регіональної, непорозуміння угорців з місцевою владою на цьому не закінчилися.

Останній конфлікт інтересів стався у суботу, 2 березня. Як розповіла Лариса Ступак, у січні до Чопської міської ради звернулася Лівія Балог — керівник товариства угорської культури Закарпаття у Чопі (ТУКЗ-КМКС) з проханням угорською мовою надати їм сесійний зал міськради для проведення підсумкової звітної конференції їх організації. «Ми їм на угорській же мові відмовили і пояснили, що не надаємо зал для подібних заходів взагалі, до того ж, він має доволі малий розмір. Однак натомість запропонували їм використати для своїх потреб великий зал у міському будинку культури. Але приміщення БК їм не підійшло і вони звернулися в міське управління освіти з проханням дозволити їм провести захід в угорськомовній школі. Управління освіти такого дозволу їм не надало», – пояснила заступник міського голови. До речі, аби виявити, чи управління діяло в межах своїх повноважень і на яких підставах воно відмовило, у міськраді проведуть службове розстеження.

Одразу ж після цього у під’їздах багатоповерхівок Чопа хтось масово розкидав листівки із закликом збиратися о 17.30 в суботу, 2-го березня, під стінами мерії, аби таки провести звітну конференцію ТУКЗ-КМКС, а також взяти участь у мовчазній акції протесту проти дій «антиугорської» влади. Крім того, клич до місцевих угорців з’явився на деяких сайтах та у соціальних мережах.

Однак про проведення публічної акції органи місцевого самоврядування офіційно ніхто так і не попередив. Увечері, вже в темряві, під міськрадою зібралося кілька сотень людей. Під час акції присутні не лише мовчки протестували, але й виконували гімн Угорщини, а містом їздили машини, завішені угорськими прапорами. Був присутній на заході і голова КМКС, депутат Закарпатської обласної ради Міклош Ковач, який виступив перед протестуючими.  На сайті karpatinfo.net в матеріалі про акцію в Чопі Міклош Ковач називає дії міської влади ганебними і безпрецедентними, такими, що порушують права місцевих корінних народів в угорському місті.

До того ж, на заході були присутні кореспонденти з угорського загальнонаціонального громадського каналу Duna-TV, які, за словами Лариси Ступак, вже не вперше подають в ефір заангажовані сюжети про, нібито, утиски угорців у Чопі.

«У зв’язку з такою напруженою ситуацією ми збираємо круглий стіл, на який запрошуємо представників Генерального консульства Угорщини в Ужгороді, депутатів обласної ради, лідерів КМКС, священиків тощо. Для того, аби зрозуміти, які до нас є конкретні претензії, почути про факти дискримінації та знайти якийсь вихід із ситуації», – зауважила заступник міського голови Чопа. Голова обласної організації партії КМКС, депутата Закарпатської обласної ради Василь Брензович, до якого з проханням прокоментувати ситуацію звернувся журналіст, відмовився обговорювати це питання.

До речі, після таких активних дій угорців обурилися вже українці: місцеві депутати підготували звернення про відміну рішення про надання статусу регіональної угорській мові в Чопі.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *