Сьогодні виповнилося 154 роки з дня падіння на Закарпатті метеорита “Княгиня”

Сьогодні виповнилося 154 роки з дня падіння на Закарпатті метеорита “Княгиня”

9 червня 1866 року, подолавши близько двохсот кілометрів,  над селом Княгиня на висоті 40 кілометрів вибухнув  метеорит, розпавшись на більш ніж 1200 шматків, чим викликав короткочасний метеорний потік.

Тоді осколками Княгині обсипало значну площу в радіусі до 5 кілометрів. Основна маса метеоритного тіла (імовірно ядро), вагою в 279 766 грамів приземлилася у восьми кілометрах від села Княгиня, на схилі гори Стінка (1078 м) в урочищі Чорні Млаки (координати 48°54′ пн. ш. 22°24′ сх. д.).

Через кілька днів цей осколок був знайдений жителем села Княгиня Василем Крив’яником на глибині близько 2 метрів. При падінні ядро розпалося на дві майже однакові частини, вагою 141833 і 137933 грамів, а від останнього шматка відколовся ще осколок вагою 2350 грамів. Незабаром про знахідку дізнався лісничий Великого Березного Антон Покорний. За його словами, він викупив у Крив’яника знайдений метеорит «за два воли, які той сам вибрав». Згодом, останній і сам вигідно перепродав його до Віденського імператорського музеєю (сучасний музей природознавства), в якому метеорит зберігається і досі.

В 2016 році на Великоберезнянщині стараннями директора Ужанського національного природного парку Віктора Бирковича в пам’ять про падіння “Княгині”  було облаштовано знакове місце, дана локація набула європейського вигляду і приваблює туристів з Австрії, Словачиини, Угорщини та Польщі.

На додадок до цієї локації дуже перспективно виглядає розвиток у цьому районі астротуризму. Ужанський нацпарк підписав договори зі словацькою та  польською стороною про створення парку зоряного неба, зараз готуються проекти щодо створення на території парку стаціонарних пунктів споглядання за зірками.

 


 

 

1
НОВИНИ ПАРТНЕРІВ
Новини партнерів

Comments:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *