Словацький етнограф Ян Олейнік знайшов найбільше естетики у русько-українських селах

У рамках фестивалю театрального мистецтва „Академічний Пряшів” 2 травня ц. р. у пряшівській Університетській бібліотеці відбулася бесіда з сеньйором словацької етнографії – 92-річним Яном Олейніком на тему „Естетичність в народній культурі”.

Етнограф Ян Олейнік
Етнограф Ян Олейнік

 

Ян Олейнік, уродженець Спиша, спочатку розповів про своє дитинство, кількарічне  учителювання та директорування в різних школах східної Словаччини, заочне навчання етнографії в Карловому університеті в Празі, де 1968 році здобув звання кандидата наук, але й про 27-річну працю в Музеї Татранського національного парку у Татранській Ломниці та вже 28-річне життя на пенсії.

Протягом свого життя Я. Олейнік опублікував кілька книжок та понад півтори тисячі наукових та науково-популярних  статей. За його сценаріями було знято кілька телевізійних фільм. Детальніше він зупинився на своїх дослідженнях в терені, підкресливши, що найцінніші з точки зору естетичності він знайшов в русько-українських селах східної Словаччини. Цю тезу він демонстрував показом телефільму „Великдень в Якуб’янах”.

В бесіді він відповідав на питання учасників, головним чином про місцезнаходження своїх фольклорно-етнографічних записів.  Д-р. А. Дерев’яник у своєму виступи підкреслила, що саме праці Яна Олейника допомогли їй глибше зрозуміти естетичну функцію народної пісні її рідного підтатранського регіону.

Програму бесіди збагатив виступ жіночої групи колективу „Ториса”, яка в супроводі оркестру проспівала кілька шариських пісень.

Учасники бесіди, головним чином, викладачі та студенти кафедри музичного виховання Педагогічного факультету бурхливими оплесками та букетом квітів подякували Яну Олейнику за цікаву й повчальну розповідь про місце й значення народної культури в житті і побуті сучасної людини.

Микола Мушинка

Виступ співацької групи ансамблю „Ториса”

Частина учасників бесіди

Фото М. Мушинка 

Закарпаття онлайн

Залиште відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *