Штрихи до портрету закарпатського махінатора

Штрихи до портрету  закарпатського махінатора

       балога Свій шлях у політику герой нашого матеріалу починав із професійного товарознавця. Його так і звуть до цих пір  – товарознавець чи пак завгосп. Лише у 1984 році Віктор Балога закінчив Львівський торгово-економічний інститут. Жителі Закарпаття охоче розповідають про те, що вже протягом багатьох років найбільшою бізнес-структурою на території області є мукачівське ТОВ « Барва» , одним із спадкових батьків-засновників якого є Віктор Балога. А заснував фірму Михайло Токар , більш відомий в 1990 -х рр. як кримінальний авторитет на прізвисько « Геша ». Серед засновників  –  і двоюрідний брат Балоги Василь Петьовка.

Підйом «Барви» на контрабанді та бандитських грошах

Отримуючи величезні фінансові вливання від контрабандних оборудок « Геші » (до слова, після розвалу Радянського Союзу він контролював фактично весь потік контрабандних товарів , поступаючих через Закарпатську область) , «Барва» дуже швидко розкрутилася. Та у  1998 -му році « Геша » був убитий , а Віктор Балога став мером Мукачевого , офіційно відмовившись від ведення бізнесу. Але запропонував брату Геші масу преференцій.
У 1999 -му році відбувається новий виток політичної кар’єри Балоги , до того часу члена СДПУ (о) – Віктор Іванович стає губернатором Закарпатської області. Він кидається на задекларовану тоді урядом Віктора Ющенко ліквідацію величезних заборгованостей по зарплатах бюджетникам. Правда , в Закарпатті ця ліквідація проводилася досить оригінально – мільйонні борги « виплачувалися бюджетникам , які роками не бачили зароблених грошей, простроченими продуктовими наборами і горілкою , за цінами рази в три вище ринкових . Вгадайте , звідки поставлялися ці набори? Так , зі складів фірми « Барва ». Після чого на рахунках « балогівського » ТОВ осідали реальні гроші з місцевого бюджету і Пенсійного фонду. Ці факти свого часу озвучив народний депутат Михайло Сятиня з Народної Партії на пленарному засіданні Верховної Ради. Втім , для закарпатців вони новиною аж ніяк не стали.

   Губернаторство з присмаком Сицилії та Венеції

Після катастрофічної повені 2001 -го року ( однією з головних причин якого багато в чому послужила небачених масштабів вирубка карпатських лісів , санкціонованих саме губернатором області) Віктор Балога пішов з посади голови Закарпатської ОДА і став готуватися до парламентських виборів 2002 -го року. Він переміг і незабаром влився у фракцію Віктора Ющенка « Наша Україна ».
Потім були вибори мера Мукачева в 2004 -му році , на яких « нашоукраїнець» Балога програв « есдеку » Ернесту Нусеру (правда , в грудні , під час « Майданного стояння » , мукачівський міськрайонний суд визнав результати цих виборів недійсними і відновив на посаді мера міста і, як ми пам’ятаємо , кузена Віктора Івановича Василя Петьовку ) ; потім – торжество « помаранчевої революції» і друге пришестя Віктора Балоги на пост губернатора Закарпаття.
Насамперед,  губернатор області позбувся представників « старої влади » (один приклад – Іван Різак , який займав крісло голови Закарпатської ОДА до «революції» , загримів до в’язниці,) і оточив себе вірними людьми.
До речі, Закарпаття, за роки правління В.Балоги, отримало дві іронічні назви – «Українська Венеція» – за кількість повеней, пов`язаних з безконтрольною вирубкою лісу; та «Українська Сицілія» – за високий рівень криміналізації регіону. На початку 2000-х років в Карпатах по-варварськи вирубували ліс понад 300 фірм і приватних підприємців. Для полегшення роботи велися суцільні вирубки – причому половина лісу не вивозилася і залишалася гнити на місцях. Губернатор Балога не лише знав про це, але й сам брав активну участь – його дочірні фірми з ООО «Барва» теж безбожно вирубували ліс. У зв`зку з цим Закарпаття серйозно постраждало від повеней у 1998, 2001та 2005 роках. На ліквідацію стихійного лиха державою періодично виділялася немала сума грошей. Але закарпатці й досі задають собі питання – чому не зроблені висновки ще у 1998 році, куди йдуть гроші, виділені урядом і чому обласна влада вкотре виявляється не підготовленою до стихії?..…

            Як Балога завіз угорську отруту на Закарпаття

За час другого губернаторства пана Балоги стався ще один гучний скандал з так званим « Преміксом »  – відходами першого класу небезпеки, тисячами тонн завезеними в Закарпаття з Європи. Процитуємо:
« Про те , яку небезпеку несуть в собі сотні мішків з смердючим чорним порошком , розкиданих по численних місцях області (включаючи комбінат хлібопродуктів і шкільний двір) , закарпатці дізналися тільки завдяки пресі . Журналісти повідали , що і ким завозилося в область протягом багатьох років під виглядом « теплостійких наповнювачів ». Але знання закарпатців лишепримножили їх скорботи – за винятком одного шкільного двору , більше нічого вивезено не було. І вже точно жодної тонни імпортного добра не було хоча б нейтралізувати (про утилізацію , тобто витяг КОРИСТІ з суміші порошкоподібних відходів , і говорити не варто). Звинувачувати в цьому закарпатського губернатора ніби як і немає за що. Адже Балога заявив , що двічі звертався до прем’єра Тимошенко , і дай вона три мільйони гривень , спецзагін і спецтраснпорт , і проблема б зважилася за пару днів. Але … дозвіл на ввезення відходів з Угорщини ( транзитом на переробку ) було видано їм ще в першому бутність губернатором в 1999 році ! А ще цікаво , чому за 8 місяців прокурор Закарпаття Юрій Бенца не може встановити, хто ж завіз ці кляті відходи , і хто б , по ідеї , повинен був і оплатити витрати на їх нейтралізацію ? І чи немає якому зв’язку з таким довгим розслідуванням і тим , що пан Бенца пану Балозі … кум ? » («Обком».)
Незабаром міністр Балога , вже витративши ще кілька мільйонів з держбюджету, зайнявся вивезенням «Преміксу» , який сам же і завіз на Закарпатті за кілька мільйонів винагороди від зарубіжних «інвесторів ». Ура!
           
Балога: “Тото ужгородське бидло проголосує за Погорєлова, як я скажу. А остальноє — я куплю…”.

Тандем «Балога – Бенца » забезпечив у Мукачевому кінця 90 -х років повний правовий «бєзпрєдєл» , при якому « Барва» творила в цьому місті все , що їй тільки хотілося. Правління цього бізнес-прокурорського тандему в Мукачеві ознаменувався появою в Європейському суді з прав людини відразу декількох справ, порушених за заявами підприємців саме цього міста, розорених і принижених « Барвою» не без участі місцевих органів прокуратури , міліції та суду. Саме цей « тандем » довів до самогубства і колишнього мера Мукачева р. Василя Ільтьо , який , на відміну від покійного ректора Володимира Сливки , все ж залишив передсмертну записку. А в цій записці містилося конкретне звинувачення : «Будьте ви прокляті , Балога , Петьовка (мер Мукачева і двоюрідний брат В. Балоги , – О.Ж. ) і Бенца ! »
А ще кажуть, що саме Балога посприяв тому , що майбутнього Президента України восени 2004 -го року доставили в австрійську клініку « Рудольфінерхаус » , де працював лікар – давній знайомий Віктора Івановича  закарпатець Микола Корпан . А всім відомо , як щедро вміє дякувати Віктор Андрійович. І в такому випадку стають зрозумілими сказані якось Балогою слова про те , що за будь-якої ситуації в нинішній Україні він залишиться «на коні».
І ще. У 2010 році  Віктор Балога за 200 тисяч доларів купив у Тигіпка право формувати на Закарпатті списки «Сильної України». Отож, можна сказати, що в області є балогівські кишенькові партії “Сильна Україна”, “Наша Україна”, ЄЦ. А ось  перли, які видав Балога під час однієї з бесід із плиовою людигною на Закарпаті Цей діалог розкрив  наміри мукачівського ОЗУ щодо способу захоплення влади в обласному центрі. Отож, цитуємо: “Тото ужгородське бидло проголосує за Погорєлова, як я скажу. А остальноє — я куплю…”.

За що Балога побив брата та рідну жінку?

І ще декілька «штрихів до портрету героя». У лютому минулого року відвідувачі одного з мукачівських ресторанів могли спостерігати захоплююче дійство – товкли віце-губернатора області Івана Балогу… Ніхто в бійку не вмішувався – адже справа була сімейна – високопосадовця розуму навчав його рідний брат Віктор Балога…Кажуть, причиною бійки стали протилежні думки братиків щодо результатів минулих президентських виборів…Але жителі Закарпаття переймаються через подібні неконтрольовані вибухи сказу у Віктора Балоги до своїх рідних…Адже як стало відомо з достовірних джерел, 16 січня, напередодні виборів президента України, екс-керівник Секретаріату Президента Віктор Балога жорстко побив свою дружину Оксану. Постраждала перебувала в реанімаційному відділенні Мукачівської лікарні.У потерпілої був зламаний ніс, вибиті два зуби, надрив нирок, перелом пальців і гематома голови.Завдяки вірному лікарю Васюті вдалося не лише врятувати життя дружині, а й зам»яти скандал… Проте мукачівці остерігаються випадкових зустрічей з Балогою…
А чи не треба вже остерігатися усім  нам?
Євген Морозов

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ
Новини партнерів

Comments:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *