Секрети закарпатських румунів (відео)

Секрети закарпатських румунів (відео)

Етнографічна експедиція журналістів до Карпат завершилася відвідинами закарпатських румунів. Це славетні будівельники та великі любителі позмагатися в красі своїх осель із сусідами, йдеться в сюжеті ТСН.19:30.

Гроші на свої багаті палаци вони заробляли важкою працею – інколи навіть цілодобовими заробітками, без відпусток на морі чи поїздок у санаторій. Українські румуни проживають лише в двох областях – Чернівецькій та Закарпатській. Представників цього етносу щойнаменше 150 тисяч, є суто румунські населені пункти. Закарпатське село Нижня Апша розташоване у двох кілометрах від кордону з  Румунією, там живе десять тисяч людей.  Однією дорогою їздять запряжені коні й розкішні авто, а замість будинків стоять справжні палаци, здатні вразити будь-кого. Нижня Апша завжди  славилася багатством: люди весь час на заробітках за кордоном, і додому привезли ледь не бюджет країни.

Іван Ботош – власник етнографічного музею.  Кольори на румунських рушниках, народному одязі й ковдрах просто засліплюють. “Румуни люблять виділятися, і вони роблять це”, – визнає він. На своїй кухні Ботош чаклує над токаном – стравою з кукурудзяного борошна, бринзи і сала. Щонайменше раз на тиждень ця страва на столі в кожного румуна. Правдивий токан готують чоловіки і тільки на дровах. За розмовами з’ясовується головна таємниця: вишукані палаци стоять порожніми. Взимку і влітку господарі на заробітках, а будують, мовляв, аби просто кудись подіти гроші. За 25 років української незалежності саме ці палаци й прив’язують людей до їх місць – жодна сім’я звідси не емігрувала. У Європі, де українські румуни звикли заробляти, їм важко було б підтримувати таку будівельну традицію.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ
Новини партнерів

Comments:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *