Сажка картоплі (Thecaphora solani)

Сажка картоплі (Thecaphora solani)

 

Thecaphora solani-вид грибів з роду Thecaphora, який викликає сажку картоплі. Даний вид поширений в Андській частині  Південної Америки. В Євразії допоки не зафіксований. Є об’єктом карантину в країнах ЄСОЗР (Європейсько-середземноморська організація із захисту рослин), серед яких є і Україна.

Перші повідомлення про сажку зявилися в 1928 році,коли було описане нове захворювання картоплі в Андських високогірях Перу.

Основним господарем є картопля. У природних умовах збудник (гриб) трапляється на бульбоутворюючих дикорослих видах роду паслін (Solanum). Відомо,що дурман звичайний (Datura stramonium) також є сприятливим господарем для Thecaphora solani.

Збудник хвороби може призвести до значних економічних наслідків.Втрати врожаю картоплі деяких сортів, які не мають стійкості до хвороби можуть досягти 80%

  Морфологічно-біологічні особливості.

Збудник зимує в грунті або на рештках уражених бульб. Спори зберігають життєздатність довгий час,але не відомо,як довго. Розповсюдження хвороби збільшується за відсутності сівозміни,а також при високій вологості й засоленості грунтів. Польові спостереження показують,що захворювання передається бульбами картоплі. Зрілі хламідоспори T.solani складаються з 2-8 спор і мають забарвлення від коричневого до іржаво-бурого кольору,розміром 15-50 x 12-40мм.

  Симптоми ураження.

Надземні частини рослин не уражуються. Уражені бульби деформовані,мають бородовчасті здуття поверхні,тверді.Бульба може бути уражена грибом цілком або частково. У мякоті бульб утворюються численні коричнево-чорні плями змішані з світло-коричневими краплинками. Плями діаметром близько 1 мм,наповнені спорами іржаво-коричневого кольору.З часом такі бульби перетворюються в суху коричневу пилову масу,яка містить велику кількість хламідоспор.Гали,що нагадують деформовані бульби,розвиваються під землею,на нижній частині стебла та столонах.

Способи поширення.

Хвороба поширюється як із хворими, так і із здоровими бульбами картоплі(в основному з насінневою картоплею). Грунт із заражених районів також може стати причиною поширення захворювання між країнами.

Фітосанітарні заходи.

T.solani належить до групи південно-американських хвороб картоплі, до яких застосовуються суворі карантинні обмеження при завезенні в Європу, які включають обов*язкову перевірку перед експортом. Завезення картоплі із заражених зон країн дозволяється лише для наукових цілей,наступним розміщенням такого матеріалу у інтродуційно-карантинних розсадниках. Для вчасного виявлення захворювання – обстеження посівів картоплі в період збирання врожаю.

 Провідний та Головний спеціалісти-державні інспектори відділу фітосанітарних заходів на кордоні ГУ Держпродспоживслужби в Закарпатській області:

Михайловська Ю.В.

Граб Л.М.

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ
Новини партнерів

Comments:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *