Розписи храмів Закарпаття вражають

Показати їх мистецьку витонченість і духовність, що втішають уяву справді духовних людей, змогла Спілка фотохудожників Закарпаття. Її очолює хороший хлопець із Чорнотисова – Володя Ньорба.

ньорбаПружно відштовхнувшись від осердя закарпатської весни, митці показали в обласному краєзнавчому музеї непересічну фотовиставку «Розписи древніх храмів Карпатського регіону». Учасники виставки, серед яких Михайло Пацкан, Іван Буркало, Володимир Ньорба з України, а також Павол Кочіш, Ігор Шимко, Андрій Беловещик із Словаччини представили світлини, що репрезентують церковний живопис храмів України на теренах Закарпатської області, Угорщини, Словаччини та Румунії ХІV-ХVІІІ століть. Всього тут представлено близько півсотні робіт.
– На своїх світлинах ми, з максимальною досконалістю щодо відтворення оригіналів, намагалися показати, – говорить В.Ньорба, – церковний живопис храмів України, Угорщини, Словаччини та Румунії. Із закарпатських сакральних об’єктів ми обрали для знімання неповторні розписи в храмах Хуста, Чорнотисова, Паладь-Комарівців, Олександрівки, Новоселиці та Горянської ротонди в Ужгороді.
Дійсно, тільки тішити око й душу можуть розписи чотирнадцятого століття в селі Ловня (Угорщина), що неподалік від українсько-угорського кордону. Приваблює розпис реформатського храму з іншого угорського села Чарода «Євангеліст Іван та святі лікарі-цілителі Козьма і Деміан». Не поступаються за рівнем виконання і храмові образки з українських теренів. Скажімо, з римо-католицького храму села Чорнотисове Виноградівського району під назвою «Хрещення Господнє». Неперевершені, само собою, розписи чотирнадцятого століття з вівтарної частини греко-католицької церкви Покрови Пресвятої Богородиці – Горянської ротонди в обласному центрі нашої області. Просто чудесним мистецьким образом є «Невідома свята мучениця» з села Ловня (Угорщина), а також розписи п’ятнадцятого століття з церкви в Мартінцеку.

ньорба2 Цікаві розписи і п’ятнадцятого століття реформатського храму в Хусті. Приміром, фрагмент із зображенням святих королів Іштвана і Ласло. Нації та народи, переплітаючись у Карпатському регіоні, дають у підсумку цікавий синтез культур. Про це говорить і настінний розпис церкви сімнадцятого століття в румунській Легніці, де демонструються давніми митцями різні сцени чудес та етюди страсного циклу. Наразі ці дива сакрального мистецтва знаходяться в музеї народної архітектури і побуту міста Негрешти-Оаш. А чи не подивує сучасника словацька церква 1245 року святого Егідія з Попрада? Бо ж тут можна побачити навіть розписи, що датуються другою половиною тринадцятого століття. Не менший інтерес може викликати римо-католицька церква святого Франциска в місті Герваршов.
Перед цим Спілка фотохудожників Закарпаття робила виставку світлин із дерев’яними храмами. Наразі в Хусті, у місцевій картинній галереї, триває виставка «Верховинські мотиви», де роботи вправних лицарів об’єктива демонструють під різним фокусом розмаїті життя і побут наших верховинців. Діяльність крайової Спілки набрала значних міжнародних обертів. Про це свідчить і відкриття закарпатської виставки в угорському місті Шовготор’ян, як і аналогічної репрезентації крайового фотомистецтва в Українському домі столиці Східно-Словацького краю – Пряшеві. Одночасно Спілка фотохудожників Закарпаття встигла вклинитися у виставку на теренах словацького міста Руженберг.
– А кілька днів тому, – похвалився Володимир Ньрба, – я від нашої Спілки взяв участь у фото-пленері в польському місті Кросно за участю провідних фотоклубів Карпатського регіону. Були в чарівних горах Бесчадах – географічного аналогу наших Бескидів. Символічно прихистила всіх найбільша ялинка Польщі – 5 метрів 18 сантиметрів в обхваті, 36-метрової висоти віком 250 років.
…Ще раз із насолодою продивляємося в обласному краєзнавчому музеї інтер’єр Храму Успіння Пресвятої Богородиці 1669 року з нашої Новоселиці, ренесансний орнаментальний мотив з реформатського храму в угорському місті Чарода та інші роботи, які на відкритті вразили навіть знаменитого мистецтвознавця Михайла Приймича. Згадуємо принагідно й попередні славні імпрези карпатських фотомитців «Замки Карпатського регіону», сольну виставку словака – спелеолога Павола Кочіша «Печери Карпатського регіону».
…А нині закарпатські фотохудожники готуються до Салону художньої фотографії «Карпатський Драг-2014». Ще не дано йому офіційного старту, але пильно слідкуйте за повідомленнями. Це ж дуже цікаво для всіх!
Надія Пожар

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ
Новини партнерів

Comments:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *