Професор УжНУ Маріан Токар презентував першу збірку власних віршів

У «Чорно-білих днях» автор торкається тем релігії, душевних переживань та війни

Передостаннього дня акції «Письменник за прилавком» у книгарні «Кобзар» відбулася зустріч із відомим науковцем, професором кафедри політології і державного управління УжНУ Маріаном Токарем.

Професор приніс на презентацію таку кількість наукових доробків, що на столі не залишилося вільного місця. Організатори жартують, що наступного року доведеться ставити більший стіл. А пан Маріан зазначає, що це далеко не всі книги, написані ним одноосібно чи у співавторстві.

Цього року виповнилося 25 років видавничої діяльності Маріана Токаря. Нині він політолог, доктор наук з державного управління, проте основною пристрастю науковця залишається історія.

Перша книга, опублікована автором, мала назву «За покликом серця». Вона побачила світ 1998 року й була присвячена 100-річчю з дня народження Андрія Міня – громадського та культурного діяча, учителя, соратника Августина Волошина.

«Це була проба пера. Але саме завдяки тій книзі була написана наступна, якою я дуже пишаюся, – «Сторожниця. Сторінки історії суспільного та духовного життя»», – каже професор. Пан Маріан нині проживає в цьому селі, хоч воно не є його рідним. Колись працював тут учителем історії і познайомився з багатьма мешканцями, які щиро любили свою малу батьківщину. Так з’явилася ідея книги спогадів та історій людей, у якій також багато історичних ілюстрацій.

Однією з улюблених книг Маріан Токар називає «Політичні партії Закарпаття в умовах багатопартійності (1919–1939 рр.)». Цікава праця тим, що на кінець 90-х – початок нульових цю тему не висвітлювали в такому модерному стилі й контексті розвитку демократії, як це зробив автор.

Чимала частина доробку професора присвячена Ужгородському університету й окремим його підрозділам. Зокрема це «Під покровительством музи Кліо. Історичному факультету Ужгородського національного університету – 60 років», «Суспільні науки в Ужгородському університеті», «Кафедра політології і державного управління УжНУ. 25 років» та інші. Звичайно, всі ці збірники підготовані у співавторстві з іншими колегами.

Та не наукою єдиною. Цього року Маріан Токар видав першу збірку власних віршів «Чорно-білі дні». У ній торкається тем релігії, душевних переживань та війни. На зустрічі автор зачитав кілька власних поезій публіці. За словами пана Маріана,  вірші почав записувати 3–4 роки тому, а до того було чимало незафіксованих. Зізнається, що навмисно часу поезії не присвячує – основною справою й далі є наука. А це своєрідні віршовані думки, спогади, переживання, власні погляди на певні речі.

На завершення науковець поділився планами на майбутнє. Каже, що ідей багато, хоче їх реалізувати й радіє, що має чудовий колектив однодумців, який підтримує всі його починання.

Анастасія Лабик, Медіацентр УжНУ

Залиште відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *