Патріарху закарпатської фольклористики – 85

Туряниця8 квітня 2014 р. вченому-фольклористові, літературознавцю і педагогу Юрію Туряниці виповнюється 85.

Народився ювіляр у селі Кальник Мукачівського району, тут здобув початкову освіту. Далі навчався в Мукачівській реальній гімназії. У 1948 р. поступив на українське відділення історико-філологічного факультету УжДУ, яке закінчив 1953 р. У 1953 – 1957 рр. вчився в аспірантурі на кафедрі української літератури УжДУ, після закінчення якої працював директором Дубриницької середньої школи на Перечинщині. З вересня 1960 р. – асистент, згодом викладач і доцент кафедри української літератури УжДУ. Понад 40 років успішно викладав для студентів університету курси українського фольклору та української літератури.
Був членом ради крайового товариства «Просвіта».
Як вчений Юрій Дмитрович Туряниця зробив помітний внесок в українську і європейську фольклористику.
У 1970 р. захистив у ІМФЕ ім. М.Рильського АН України кандидатську дисертацію «Тема рекрутчини і солдатчини в українських народних піснях». З проблем фольклористики і літературознавства у закарпатських періодичних виданнях, журналах «Українське літературознавство», «Народна творчість та етнографія», «Науковий вісник Ужгородського університету» та ін. Ю.Туряниця опублікував понад сто наукових статей.
Його записи народних пісень і народної прози опубліковано у збірниках «Закарпатські пісні та коломийки» (1965), «Колядки та щедрівки» (1965), «Легенди Карпат» (1968), «Легенди нашого краю» (1972), «Співанки-хроніки» (1972), «Легенди та перекази» (1985) та ін. Ним упорядковано фольклорні видання «Пісні Карпат» (1972), «Від пиття – нема пуття» (1987), «Колядки Закарпаття» (1992), «Пісні наших предків» (1993), здійснено упорядкування, записи та підготовку текстів до друку, написано вступні статті до книжок «Колядки Закарпаття: українські, словацькі, угорські, російські, чеські, польські, німецькі, румунські» (2012), «Карпатські йсьме діти: Чеські народні пісні з нотами» (2011), а також до дитячих фольклорних видань «Про пухнасту кицьку Сімку: Народні сказання-бувальщини для дітей-малят і батьків» (2007), «Про священне дерево і квітку, яка стріляє: Народні сказання-бувальщини для дітей-школярів і батьків» (2009). Він також є автором кількох навчально-методичних посібників з питань літературознавства і фольклористики. Всього в активі вченого – понад двадцять окремих видань.
Незважаючи на поважний вік, Ю.Туряниця і досі плідно працює на ниві фольклористики, збирає, публікує і популяризує перлини народної творчості рідного краю, передає свої знання і досвід молоді.
То ж побажаймо йому, невтомному трудівникові. у здоров’ї, життєвих гараздах і творчій праці – ще многая і благая літа!
Рада Закарпатського крайового товариства «Просвіта»

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ
Новини партнерів

Comments:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *