ОПОРА розповіла про закарпатських порушників виборчого законодавства

 Напередодні Дня голосування за Президента України ОПОРА презентувала попередні підсумки спостереження за перебігом кампанії.

прес
Зокрема, Мережа проінформувала про випадки порушення та зловживання учасниками виборчого процесу, про труднощі в роботі виборчих комісій, про стан готовності виборчих дільниць до організації голосування. Детальніше про кампанію спостереження розповів Володимир Феськов, координатор громадського спостереження за виборами Президента України у Закарпатській області.
Як розповів Володимир Феськов, за результатами спостереження найбільш масштабні передвиборчі кампанії провели кандидати на пост Президента України Петро Порошенко (1 місце за рівнем активності), Юлія Тимошенко (2 місце), Анатолій Гриценко (3 місце), Олег Тягнибок (4 місце), Олег Ляшко (5 місце). Цей рейтинг відображає охоплення кандидатами виборчих округів агітаційною діяльністю та характеризує масштабність передвиборчої кампанії кожного претендента  на пост глави держави.
За результатами моніторингу ОПОРИ найпоширенішим видом передвиборчої агітації на позачергових виборах Президента України стала медійна (публікації, повідомлення, виступи, сюжети в місцевих ЗМІ). У цьому сегменті агітації перше місце за Юлією Тимошенко. Другою за популярністю є зовнішня реклама, де найактивніше відзначився Петро Порошенко. Пряма робота із виборцем (кампанія «від дверей до дверей», збір підписів, листування, зустрічі) на цих виборах усіма кандидатами проводилася найменше. Вулична агітація (мітинги, походи, демонстрації, пікети; робота в наметах; розповсюдження друкованих агітаційних матеріалів; концерти, вистави, спортивні змагання, демонстрація фільмів тощо) займає третю позицію та найчастіше застосовувалася теж Юлією Тимошенко.
«Найбільш потужні мережі виборчих штабів у виборчих округах розгорнули такі кандидати: Юлія Тимошенко, Петро Порошенко, Анатолій Гриценко, Олег Тягнибок, Олег Ляшко. Майже не мають своїх постійно діючих організаційних структур в округах Андрій Гриненко, Володимир Саранов,  Василь Цушко,  Вадим Рабінович, Ренат Кузьмін.
З активізацією агітаційних заходів на фінальному етапі виборчої кампанії, почастішали випадки незаконної агітації та інших зловживань з боку кандидатів. Спостерігачі фіксують майже у всіх регіонах України сплеск «брудної агітації» (друкованих матеріалів і контенту в соціальних мережах), об’єктами якої насамперед є Юлія Тимошенко та Петро Порошенко. Типовими стали випадки розповсюдження агітаційної продукції без вихідних даних та розміщення її у заборонених Законом місцях. Фактично масовими є випадки поширення так званої «джинси» –  політичної реклами в друкованих ЗМІ без відповідного маркування й під виглядом новин», – каже Володмимр Феськов.
Окружні виборчі комісії, за його словами, в цілому якісно виконали покладені на них обов’язки, однак найбільші труднощі і окремі порушення мали місце на етапі утворення ДВК і в ході внесення змін до їхнього персонального складу. Ситуація ускладнювалася тим, що в складі самих ОВК тривав процес масових ротацій.
Якщо його проаналізувати в розрізі Закарпатської області то можна виявити чимало проблем, які виникли у ОВК в процесі формування ДВК. Так, усі без винятку окружні виборчі комісії зіткнулися з проблемою недостатньої кількості поданих від кандидатів у Президенти кандидатур до складу ДВК. Вісім кандидатів на посаду Президента взагалі не подали своїх кандидатур до складу ДВК на Закарпатті. Тому ОВК були вимушені самостійно доукомплектовувати їх кадрами. Це типова ситуація для всієї України, зрештою, недостатня кількість кандидатів для роботи в ДВК у мінімально допустимому складі, призвела до необхідності внесення змін до Закону України «Про вибори Президента України», у відповідності з якими мінімально допустимий склад ДВК було зменшено з 12 до 9 осіб.
Що ж до ротацій у складі дільничних виборчих комісій, то вони зумовлені неякісною організацією штабами кандидатів процесу відбору та підготовки членів виборчих комісій. Іншою, типовою для усієї України, причиною ротацій в складі комісій є наявність в них осіб, які не давали свої згоди на участь в роботі і були самовільно внесені довіреними особами кандидатів, або неіснуючі особи («мертві душі»).
На Закарпатті не скористалися правом подання кандидатур до складу ДВК 8 кандидатів (Андрій Гриненко, Валерій Коновалюк, Ренат Кузьмін, Вадим Рабінович, Володимир Саранов, Олег Царьов, Василь Цушко, Дмитро Ярош). На мою думку, ці кандидати або виконують технічну функцію, або неналежно підготувалися до участі у виборчій кампанії. Підстави для таких висновків дає не лише те, що вони не подали жодної кандидатури до складу ДВК, але й те, що за ними на території області не було зафіксовано проявів високої агітаційної активності.
Натомість по максимуму скористалися своїм правом мати по одному представнику в складі кожної ДВК Сергій Тігіпко та Петро Порошенко – їхні представники є у кожній з 805 ДВК. Майже максимально реалізували це право Юлія Тимошенко (представлена у 732 ДВК), Микола Маломуж (представлений у 804 ДВК), Зорян Шкіряк (представлений у  803 ДВК), Анатолій Гриценко (представлений у 707 ДВК), Олександр Клименко (представлений у 804 ДВК) Олег Тягнибок (представлений у 750 ДВК) та Михайло Добкін (представлений у 781 ДВК). Найменше своїх представників до складу ДВК Закарпаття делегував Юрій Бойко (12 членів ДВК).
«Загалом можна констатувати, що процедури утворення ДВК на позачергових виборах Президента України в цілому заслуговують на позитивну оцінку. – каже Володимир Феськов. – У травні ДВК були зобов’язані отримали попередні списки виборів від відділів ведення Держреєстру і надати виборцям можливість ознайомитися зі списком виборів у приміщенні дільниці. Суттєвих порушень на цьому етапі громадські спостерігачі не виявили. Більшість ДВК надала можливість вільно ознайомитися зі списками виборців, однак є випадки, коли приміщення ДВК були тимчасово зачиненими. Дільниця № 210765 (голова – О. Хосід за квотою О. Богомолець), що розташована у спорткомплексі «Юність», була закрита щонайменше 20 хвилин, після очікування у приміщенні ніхто не з’явився. Не застали спостерігачі ОПОРИ жодного члена дільниці № 210755, що у приміщенні місцевої школи № 15. Як пояснила голова ДВК С. Лукач (за квотою С. Тігіпко), на дільниці повинна була чергувати саме вона, однак відлучилася для вирішення організаційних питань щодо роботи самої дільниці. Після того, як голову ДВК телефоном повідомили – у приміщення школи прийшов виборець перевірити себе у списках, вона з’явилася до нього за 10 хвилин. На дільниці № 210732 на момент візиту спостерігачів ОПОРИ не виявилося списку виборців. Як пояснила голова ДВК Т. Ткач (за квотою О. Тягнибока), список виборців є, але його тримають у іншому місці, оскільки у приміщенні дільниці (ляльковий театр) нема сейфу. Список виборців, зі слів голови, знаходиться поруч – у приміщенні бібліотеки, там працює один з членів ДВК і там є сейф. Якщо виборець приходить на дільницю перевірити себе у списках, то за документом ідуть у бібліотеку і приносять його».
Нещодавно ОПОРА разом з Комітетом Виборців України проводили в Ужгороді презентації для представників громадянських організацій, засобів масової інформації, представників неформальних об’єднань, громадських активістів, виборців та членів штабів. Їм було представлено можливості для підвищення обізнаності щодо виборчих прав, процедур, механізмів реалізації та захисту виборчих прав. Мова йде про численні інтернет ресурси, на яких кожен охочий може отримати необхідні знання з вебінарів, з матеріалів сайту «Вибори в України», «ВИБОРЦЮ», «ЧЛЕНАМ КОМІСІЙ», «Я — СПОСТЕРІГАЧ!», отримати консультації за допомогою «гарячої лінії», пройти он-лайн навчання членів виборчих комісій «ВИБОРКОМ» та http://electioninfo.org.ua/. Для допомоги спостерігачам ОПОРА створила навчальну програму, яку можна знайти на офіційному сайті організації. Цей інформаційний продукт надає зручний доступ до форм документації, яка необхідна під час спостереження за виборами, на ньому зібрана необхідна для спостереження законодавча база, розміщено посібник та поради щодо ефективного спостереження, а також передбачена функція онлайн-перевірки знань спостерігача.
Що стосується агітації в області, то значна кількість продукції, що поширюється або розміщується в області є незаконною, адже не містить вихідних даних. В цьому були помічені кандидати Олег Тягнибок, Петро Порошенко, Олег Ляшко та Анатолій Гриценко. Це найпопулярніший вид порушення не тільки на Закарпатті а й в Україні в цілому.
Друковані ЗМІ області часто подають інформацію про діяльність та ідеї окремих кандидатів у Президенти України у вигляді іміджевих матеріалів про них. При цьому позначка «політична реклама» або ж «передвиборча агітація» біля таких матеріалів відсутня. Статті розміщені на тих же сторінках, де й загальна політична чи аналітична інформація.  Хоча, це є порушенням виборчого закону.
Зафіксувала ОПОРА і ознаки «чорного піару», тобто текстів, які спрямовані на формування негативного іміджу кандидата. Значна кількість таких матеріалів стосується кандидата в Президенти України Петра Порошенка.
Також, спостерігачі ОПОРИ зафіксували випадки, коли місцеві посадовці ведуть неприховану агітацію за кандидатів у Президенти, або використовують бюджетні матеріально-технічні ресурси в агітаційних цілях. До прикладу, перший заступник голови Закарпатської обласної Ради Василь Брензович агітує за Петра Порошенка через комунальну газету «Новини Закарпаття». Тоді як Віктор Балога – Народний депутат України, висловлює підтримку П. Порошенку через соціальні мережі.
Щоб виборці мали можливість відслідковувати порушення виборчого законодавства, які зафіксували спостерігачі, Громадянська мережа ОПОРА створила та розмістила в інтернеті «Мапу порушень». Вона дозволяє, отримувати інформацію про порушення, як в межах всієї України, так і в межах Закарпаття. На цьому інформаційному ресурсі виборці мають можливість також ознайомитись із звітами за результатами спостереження за виборами. Сьогодні – це порушення, які були зафіксовані нашими спостерігачами.
Однак закликаємо виборців не лише стежити за порушеннями, але й самим виявити громадянську позицію і допомогти спостерігачам фіксувати порушення. Якщо виборець виявив порушення, то за допомогою функції «Повідомити про порушення», якою наділена «Мапа порушень», він може про це повідомити спостерігачів ОПОРИ. Після цього спостерігачі перевірять достовірність поданої виборцем інформації. Якщо інформація про порушення підтвердиться – вона буде розміщена на мапі порушень. Це дозволяє не лише інформувати виборців про перебіг виборчого процесу, але й залучати їх до спостереження за виборами.
В день виборів наші спостерігачі будуть знаходитись на дільницях по всій території області. Також працюватимуть групи швидкого реагування, що готові будуть виїхати в місця, де з’являтиметься інформація про порушення.
Для того, щоб з мінімальною статистичною похибкою оцінити якість виборчого процесу та максимально точно спрогнозувати результати виборів, ОПОРА буде застосовувати швидкий статистичний підрахунок голосів. Методика ШСПГ передбачає стаціонарне спостереження за процесом голосування та підрахунком голосів на виборчих дільницях, вибраних шляхом випадкової статистичної вибірки. 26 травня, у післядень голосування, об 11:30 в інформаційному агентстві «УНІАН» ОПОРА оприлюднить результати власного паралельного підрахунку голосів.
Громадське спостереження ОПОРИ – це сфера діяльності мережі, спрямована на об’єктивну оцінку процесу підготовки та проведення виборів, а також на запобігання порушенням виборчого законодавства через ефективно організований громадський контроль. Починаючи з березня, ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за позачерговими виборами Президента України, а також за проміжними парламентськими (83 округ) та позачерговими місцевими виборами. Організація співпрацює з 175 довготерміновими спостерігачами, які стежать за перебігом кампанії у всіх регіонах країни. У день голосування, 25 травня, до них долучаться ще 3 000 активістів для здійснення швидкого статистичного підрахунку голосів.
За коментарями звертайтеся до:  Володимир Феськов, координатор Громадянської мережі ОПОРА в Закарпатській області, 066 317 36 13, feskov.v@gmail.commailto:a.olja@opora.org.ua

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ
Новини партнерів

Comments:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *