Doc.ua запис до лікаря

Новий закон збільшить тарифи на газ для закарпатців

газУхвалюючи закон «Про ринок природного газу», парламент регламентував не тільки його лібералізацію і розподіл держхолдингу «Нафтогаз України». Нові правила створюють передумови для подальшого зростання тарифів на газ, а їхня імплементація ризикує призвести до конфліктів у галузі, – інформує Форбс.Україна.

Учора Верховна рада підтримала у другому читанні та в цілому законопроект «Про ринок природного газу». Ухвалення цього документа було однією з умов Міжнародного валютного фонду для отримання другого траншу за кредитною програмою на $17,5 млрд, схваленою 12 березня і передбаченою для підтримки «структурних реформ в Україні». Сума першого траншу, що вже надійшов у розпорядження Кабміну, становила близько $5 млрд.
З подачі Олександра Ксенжука, депутата з пропрем’єрської фракції «Народний фронт», парламент підтримав поправку №213, яка забороняє приватним операторам газорозподільних мереж використовувати державні ГРС на основі договорів господарського відання без плати за експлуатацію. Такі повноваження залишилися закріпленими виключно за державними операторами. А приватним власникам облгазів доведеться платити за транспортування газу по державних ГРС.
Для цього їм потрібно буде укладати договори на концесію або оренду мереж. Це буде нова практика для приватних облгазів в Україні, близько 70% яких контролює Дмитро Фірташ. Раніше їхні договірні відносини з державою будувалися інакше.
Тепер же, коли набудуть чинності норми згаданого закону, плата за експлуатацію облгазами державних ГРС на умовах оренди чи концесії ляже на плечі кінцевих споживачів. Тобто суму платежу державі за договором оренди чи концесії буде закладено в тариф на транспортування газу.
Неофіційно це підтвердили в бесіді з Forbes представники кількох облгазів. Вони прогнозують складний перехідний період, який супроводжуватиметься конфліктами між приватними власниками і державою, коли Міненерго приступить до імплементації норм закону «Про ринок природного газу» і почне розривати чинні договори з облгазами на господарське відання ГРС, щоб укласти нові – про оренду чи концесію.
У прес-службі «Нафтогазу» звернули увагу на інші переваги закону «Про ринок природного газу». У повідомленні держхолдингу зазначено, що документ визначає механізми вільного ринкового ціноутворення, до того ж він «закріплює сформовані в Євросоюзі економічно обґрунтовані підходи до організації роботи газового ринку», розділяє функції оператора від функцій добувачів і постачальників, розмежовує функції держави і регулятора ринку. Впровадження такої практики «має сприяти підвищенню конкуренції завдяки входженню нових гравців на ринок, що, у свою чергу, є стимулом зниження цін на енергоресурси».
Після підписання президентом закон «Про ринок природного газу» набирає чинності з дня опублікування. Але діяти він почне з 1 жовтня 2015 року (крім деяких положень, які починають діяти пізніше). З цієї ж дати дію закону України «Про засади функціонування ринку природного газу», за правилами якого ринок формувався останнім часом, буде припинено.
Doc.ua запис до лікаря
НОВИНИ ПАРТНЕРІВ
Новини партнерів

Comments:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *