Категорії Новини

Новий КПК спростив оперативникам стеження і проникнення в житло

Вони можуть вилучати дані комп’ютера, контролювати SMS-листування і проводити прихований аудіо- чи відеоконтроль.

З набранням чинності нового Кримінально-процесуального кодексу правоохоронні органи отримали право здійснювати негласні слідчі дії (НСД) стосовно будь-якого громадянина.

Порядок їх проведення був затверджений спеціальною інструкцією, підписаною СБУ, Генпрокуратурою, МВС та Держприкордонслужбою.

Серед іншого документ регламентує негласне проникнення оперативників у житло, зняття даних з особистого комп’ютера та взяття біологічних зразків.

В інструкції, зокрема, йдеться, що «негласними» є «слідчі дії, способи і факт проведення яких не підлягають розголошенню, а дані, отримані в їх результаті, є засекреченими».

Як повідомив журналістам один із розробників КПК, голова підкомітету з питань кримінально-процесуального законодавства Верховної Ради 6-го скликання Святослав Олійник, негласні слідчі дії можуть проводитися щодо «необмеженого кола осіб, які не є підозрюваними, але, за даними слідства, мають важливу інформацію».

Проводити НСД уповноважені прокурори або слідчі прокуратури, органів внутрішніх справ, безпеки, податкової служби.

Силовики можуть почати НСД з дозволу слідчого судді або ініціювати їх – якщо ситуація пов’язана “із рятуванням життя людей, попередженням тяжкого злочину”.

Оперативникам, зокрема, дозволяється проводити прихований аудіо- та відеоконтроль, перегляд, вилучення чи накладення арешту на кореспонденцію.

Окрім того, допускається контроль дзвінків, SMS, MMS, листування в інтернеті; вилучення даних із комп’ютера без відома власника, а також негласне отримання «зразків матеріалів або сировини у публічно недоступних місцях для проведення порівняльного аналізу».

Інструкція дозволяє силовикам вести спостереження у публічно доступних місцях «без відома присутніх осіб», а також обстежувати житло чи іншу власність громадян.

«Це не обшук, а негласне проникнення. Обшук, як і раніше, буде проводитися за рішенням суду в присутності свідків», – зазначив Олійник.

Завершує інструкцію пункт про дотримання прав громадян. У ньому йдеться, що особи, щодо яких проводилися НСД, повинні бути проінформовані про це протягом року з моменту їхнього завершення.

Таким чином, пояснив Олійник, громадяни зможуть оскаржити проведення негласних слідчих дій у суді, якщо це завдало їм якоїсь шкоди.

«НСД є законними, тому що обумовлені заходами безпеки. Для того щоб держава виконувала функції по боротьбі зі злочинністю, необхідно мати інструментарій», – підкреслив він.

Слід зазначити, що норма про НСД є нововведенням КПК, який набрав чинності 19 листопада. У старому КПК йшлося, що «особисте життя і таємниця листування громадян охороняються законом», а прослуховування телефонів, обшук або відеоспостереження можливі тільки за санкцією суду.

Залиште відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *