Нотатки з відзначення громадськістю Закарпаття 25-річчя незалежності України (ФОТО)

Нотатки з відзначення громадськістю Закарпаття 25-річчя незалежності України (ФОТО)

29 жовтня громадськістю краю в Ужгороді урочисто відзначено 25‑річчя відновлення державної незалежності України.

Організатором свята став Закарпатський обласний громадський комітет, який очолили визначні громадсько-політичні і культурні діячі, провідники національно-визвольних і державницьких змагань закарпатців у 1989–1991 та подальші роки Віктор Бедь і Павло Федака. До складу оргкомітету увійшли активні учасники тих вікопомних подій Іван Коршинський, Антоніна Вчорашня, Микола Вовк, Павло Федака-молодший та активний учасник київського Майдану Гідності Орест Дідух.
Біля пам’ятника Тарасові Шевченку в Ужгороді з усіх районів краю зібралися ті, які у кінці 80-х – напочатку 90-х років минулого століття виборювали національну і державну незалежність України. Від громадського комітету до підніжжя пам’ятника великому Кобзарю було покладено корзину живих квітів. Патріотичні промови тут виголосили Преосвященнійший Віктор (Бедь), єпископ Мукачівський і Карпатський, керуючий Карпатською єпархією УАПЦ, Павло Федака, голова крайового товариства «Просвіта», Микола Журавльов, підполковник, військовий комісар Ужгородського об’єднаного військового комісаріату.
Далі процесія рушила до пам’ятника Президентові Карпатської України, Герою України Авґустину Волошину, де живі квіти від імені учасників зібрання поклали співголови оргкомітету Віктор Бедь і Павло Федака. Пам’ять закатованого в московських тюремних застінках о. Авґустина Волошина було вшановано хвилиною мовчання.
Потім товариство борців за незалежність України попрямувало до пам’ятника політв’язням і репресованим, де вшанувало пам’ять жертв комуністичної інквізиції, а співголови оргкомітету Віктор Бедь і Павло Федака поклали до його підніжжя корзину живих квітів.
Відзначення свята відновлення державної незалежності України було продовжено у Кафедральному храмі Андрія Первозваного Карпатської єпархії УАПЦ, де молебень за Україну та заупокійну за всіма полеглими у боротьбі за національну і державну незалежність України відслужили священики УАПЦ на чолі з Пресвященнійшим Віктором (Бедь). Молитву за Україну у напрочуд гарному, ошатному храмі, за короткий час вибудованому зусиллями і важкими трудами керуючого Карпатською єпархією УАПЦ, ректора Карпатського університету імені Авґустина Волошина та Української богословської академії Віктора Бедь, зі сльозами на очах виконували усі присутні.
Опісля у великій актовій залі Карпатського університету імені Авґустина Волошина відбулися урочисті збори, присвячені 25-річчю відновлення державної незалежності України. Вступним словом відкрив зібрання співголова громадського комітету з відзначення свята, Преосвященнійший Віктор Бедь. Прозвучав Гімн України, який проспівали усі присутні.
Із доповідями про національно-культурне і громадсько-політичне життя України, в тому числі Закарпаття, у 1989–1991 рр., роль патріотичних організацій та окремих особистостей у здобутті державної незалежності України, зокрема, Народного Руху України, «Просвіти», УГС та ін., здобутки і втрати та помилки українського державотворення, причини невдач та ін., виступили народний депутат України І скликання (1990–1994), голова Тячівської районної (1989–1991) та Закарпатської крайової (1991–1992) організації НРУ, голова Християнсько-народної спілки Закарпаття Віктор Бедь та голова Ужгородської міської (1989–1991) і заступник голови Закарпатської крайової (1989–1991) організацій НРУ, голова крайового товариства «Просвіта» Павло Федака.
Своїми спогадами про незабутні дні боротьби за незалежність України, роздумами про проблеми українського державотворення поділилися у своїх виступах учасники національно-визвольних змагань Антоніна Вчорашня і Василь Олашин з Ужгорода, Андрій Шобей з Тячівщини, Василь Мулеса з Перечинщини, Володимир Пішко з Воловеччини, Петро Ференц з Рахівщини, Михайло Лісіцкі з Виноградівщини, Богдан Дикий з Мукачева та ін. Вірш Петра Скунця «Реквієм» майстерно виконав педагог, просвітянин, учасник подій 1989–1991 років Михайло Федака.
Потім Віктор Бедь повідомив про заснування громадським комітетом Книги Пам’яті борців за незалежність України, до якої вже занесено імена подвижників цієї боротьби, які у різний час відійшли у вічність (Петро Скунць, Йосип Баглай, Микола Бандусяк, Федір Сас, єпископ Іван Марґітич, Омелян Росул, Михайло Петричко, Микола Гриць, Василь Белей, Михайло Левдар, Михайло Баник, Олександр Орос, Василь Тегза, Степан Пойда та десятки інших); книга залишається відкритою.
Виготовлені з нагоди свята пам’ятні медалі «25 років незалежності України» та Нагородні листи «За активну участь, вияв мужності та патріотизму під час українських національно-визвольних змагань кінця 80-х – початку 90-х років ХХ ст. та особистий внесок у відновлення державної незалежності України 24 серпня 1991 р.» вручили близько ста учасникам історичних подій 1989–1991 рр. співголови громадського комітету Віктор Бедь і Павло Федака.
Завершилися урочистості святковим фуршетом у трапезній Карпатського університету імені Авґустина Волошина, де учасники історичного зібрання виголошували тости за Україну, добробут і процвітання українського народу, який достойний кращої долі, обмінювалися актуальними проблемами української дійсності. Співголова оргкомітету Павло Федака від імені учасників зібрання сердечно подякував Преосвященнійшому Віктору (Бедь) і очолюваному ним колективу Карпатського університету імені А. Волошина та Української Богословської академії за многотрудну, але благородну, роботу з організації свята, яке надовго залишиться в пам’яті присутніх і запишеться світлою сторінкою в історію Закарпаття, побажав їм у здоров’ї і Божій благодаті – многая і благая літа! «Многая і благая літа» Україні, українському народу, Преосвященнійшому владиці Віктору і його співпрацівникам у виконанні хору академії та усіх присутніх неодноразово лунало у стінах трапезної.
Свято вдалося на славу. Проведенням його підтверджено, що громадськість Закарпаття може успішно організовуватися на добрі справи – в ім’я України, для добра українського народу.
Павло МИХАЙЛЮК, газета “Трибуна”

komit27 komit26 komit25 komit24 komit23 komit22 komit21 komit20 komit19 komit18 komit17 komit16 komit15 komit14 komit13 komit12 komit11 komit10 komit9 komit8 komit7 komit6 komit5 komit4 komit3 komit2 komit

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ
Новини партнерів

Comments:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *