На Закарпатті впроваджують сонячну енергетику

Закарпаття – лідер в України зі встановлення автономного опалення в будинках. Та час і суспільство вимагають використання більш економних, не шкідливих для довкілля видів енергії.

Як стверджують експерти, наш край придатний для використання сонячних електростанцій. Тому завзяті інвестори зацікавлені реалізовувати свої інвестиційні проекти саме тут. Тим більше, як показує закордонна практика, установка та експлуатація малих сонячних електростанцій поблизу населених пунктів принесуть суттєву економічну та екологічну вигоду. Адже від альтернативної енергетики виграють не лише користувачі, а й держава. За допомогою сонячної установки можна отримувати енергію без шкідливого навантаження на навколишнє середовище.

Вдалий приклад інвестування коштів – робота підприємства ТОВ «Сонячна енергія Плюс». За словами представника фірми Емілії Матоли, торік поблизу села Ратівці Ужгородського району введена в дію сонячна станція потужністю 5,4 МВт. Вартість встановлених 20 тисяч фотоелектричних модулей – 60 млн.грн., з яких 12 млн.грн. склали митні платежі, направлені в бюджет області.

Накопичена сонячна енергія на цій станції, навіть не в дуже яскравий сонячний день, при температурі 15 градусів, і весною, і влітку і восени дозволяє нагрівати в оселях воду, не використовуючи електроенергію. Якщо правильно розрахувати геліосистему, то можна покрити до 60% енергетичних затрат, які зазвичай витрачаються на гаряче водопостачання.

На часі – будівництво більш потужних сонячних електростанцій, потужністю 10 МВт та 20 МВт біля сіл Ірлява та Тийглаш Ужгородського району.  До речі, як показує досвід Німеччини, деякі райони якої знаходяться набагато північніше за області України, успішно працюють завдяки сонячним систем. Більше того, німці ще й уміють заробляти на цьому кошти. Тому що вміло рахують: не скільки виробили електроенергії, а скільки заощадили на викидах.

Основні шляхи розвитку інвестиційних проектів обговорювали на нещодавній спільній нараді за участі керівництва Закарпатської облдержадміністрації, митної та податкової служб та представників бізнесу. Як зазначив очільник краю Олександр Ледида, за статистикою Закарпаття займає ІІ місце по кількості інвестиційних проектів в Україні. Завдяки вдалому геополітичному розташуванню області, інвестори готові вкладати кошти в інноваційні проекти. Серед таких – пілотний екологічний проект з переробки твердих побутових відходів, який вже успішно працює в одному з районів. У 2013 році планується залучити інвестицій на 205 млн.грн. Присутні на заході інвестори висловили задоволення механізмом відшкодування ПДВ, що позитивно впливає на бізнес-клімат. Також відзначили, що з введенням в дію нового Митного кодексу, ряду реформ, значно пришвидшилося оформлення всіх необхідних митних документів.

Окреслюючи основні аспекти співпраці митниці та суб’єктів господарювання, керівник митної установи Олександр Похилько повідомив, що в м.Хуст запрацює новий підрозділ митного оформлення товарів для зручності роботи тих фірм, які розташовані поблизу. Також запевнив у прискорені митних процедур для чесних бізнесменів та максимальному сприянні в оформленні завезеного на митну територію України інвестиційного обладнання. Адже це – суттєві кошти в державну скарбницю, направлені для реалізації соціально-економічних програм.

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *