На Закарпатті підняла голову п’ята колона Кремля

На Закарпатті підняла голову п’ята колона Кремля

шумицькаСаме так трактує патріотична громадськість Закарпаття звернення поширене президією товариства «Русь» “з приводу провокаційних висловлювань декана філфаку УжНУ Г.В.Шумицької”, яке було розміщене в окремих українофобських ЗМІ.

Представникам “Руського міра” ніхто не забороняє розмовляти на рідній мові, але на двох російських кафедрах УжНУ навчається пару студентів і в умовах економічної кризи це є надмірними розкошами. П’ята колона Кремля не повинна впливати на рішення, які є в компетенції української влади, освітніх закладів та органів місцевого самоврядування.

Подаємо провокативне звернення на розсуд читачів без змін.

Звернення президії товариства «Русь» з приводу провокаційних висловлювань декана філфаку УжНУ Г.В.Шумицької

Газета «Новини Закарпаття» у №№142-143 за 19 грудня 2015 року вмістила матеріал «Виживає той, хто краще відгукується на зміни. Галина Шумицька про те, що є, і що буде».

Згадана публікація стала предметом обговорення на президії Закарпатського обласного товариства російської культури «Русь». На засіданні вона була розцінена як така, що сіє розбрат і неприязнь, порушує традиції мирного співіснування людей різних національностей у загалом толерантному Закарпатті. Президія прийняла Звернення до міністра освіти, керівників Закарпатської області, правоохоронних органів і служби безпеки, зміст якого наводиться нижче.
***
Обвинувачення, кинуті в бік російської мови деканом філологічного факультету Ужгородського національного університету Г.В. Шумицькою, є неприхованим виявом русофобства, підгрунтям для розпалювання міжнаціональної ворожнечі. Ця публікація заслуговує на детальний аналіз тими органами державної влади, які відповідають за безпеку і територіальну цілісність країни.
Даючи інтерв’ю газеті, засновниками якої є Закарпатська облдержадміністрація і Закарпатська обласна рада, декан філфаку УжНУ підводить читача до висновків про «непотрібність», ба навіть «шкідливість» вивчення російської мови в державному вищому навчальному закладі.
Президія вважає висловлювання Г.В. Шумицької такими, що суперечать засадам державної мовної політики, мають провокативний характер, є принизливими для етнічних росіян та російськомовних жителів краю.
Як відомо, Конституція України гарантує «вільний розвиток, використання і захист російської, інших мов національних меншин України (стаття 10), сприяє «розвиткові етнічної, культурної, мовної та релігійної самобутності всіх корінних народів і національних меншин України» (стаття 11).
Висловлювання ж пані Шумицької заперечують право національних меншин на вільний вибір мови навчання та задоволення їхніх освітніх потреб, передбачені законами України «Про загальну середню освіту», «Про освіту», «Про засади державної мовної політики», «Про національні меншини в Україні».
Причому йдеться про задоволення освітніх потреб другої за чисельністю після українців етнічної групи в державі. На час останнього всеукраїнського перепису на території країни проживали 8 млн. 334 тис., Закарпаття ‒ 31 тис. осіб, які вважають себе росіянами.
В Законі України «Про ратифікацію Європейської хартії регіональних мов або мов меншин» серед тих мов, яких стосується цей документ і які зобов’язується захищати Українська держава, значиться і РОСІЙСЬКА. Вона перебуває під захистом, зокрема, і в галузі вищої освіти.
У ст. 2 цього Закону України наголошується (цитата): «Положення Хартії застосовуються до мов таких національних меншин України: білоруської, болгарської, гагаузької, грецької, єврейської, кримськотатарської, молдавської, німецької, польської, російської, румунської, словацької та угорської».
На підставі цього впевнено заявляємо: керівник філологічного факультету УжНУ Г.В. Шумицька або не володіє інформацією про існування відповідного Закону України та Документу, щодо якого наша країна взяла на себе міжнародні зобов’язання, або свідомо порушує норми вітчизняного і міжнародного законодавства. Ігнорування п. Шумицькою цих фактів є особливо показовим з огляду на те, що серед мов, які вивчаються на філфаці УжНУ, є і російська. Тут упродовж 70 років функціонують дві кафедри ‒ російської мови, російської літератури. Викладачами кафедр є троє професорів, п’ять кандидатів філологічних наук, два старші викладачі.
На запитання кореспондента Петра Поліхи щодо доцільності існування на факультеті двох кафедр Г.В. Шумицька безапеляційно заявляє: «має бути вольове рішення керівництва університету і держави. Доки будемо бавитися з недолугими двомовними форматами, … граючись у псевдотолерантність…». Така позиція викликає, щонайменше, подив, а за великим рахунком ‒ тривогу і стурбованість долею країни.
Розумне керівництво діє таким чином, щоб не зашкодити міжнаціональному миру і спокою, зберегти толерантні стосунки між людьми різних етнічних груп. Висловлювання ж п. Шумицької відсікають такі можливості, перекреслюють усталені норми поведінки в поліетнічному Закарпатті.
Декан філфаку Г.В. Шумицька в іншому місці публікації стверджує: «Тут би про своє, українське (!), подбати, поки хтось не подбав про нас на всю «широту» своєї натури. А для цього Україну потрібно любити до глибини своєї кишені…».
Не знаємо глибини кишені пані декана, якою вона готова вимірювати свій патріотизм, тож не можемо оцінити глибини її любові до Української держави. Хай це питання вивчають спеціальні служби безпеки.
Переконливо просимо вивчити зміст даної публікації на предмет розпалювання міжнаціональної ворожнечі та загрози державній безпеці, політизації вищої освіти.
Просимо вжити заходів упливу щодо декана філологічного факультету УжНУ Г.В. Шумицької, передбачених законодавством України, з метою недопущення в майбутньому її дій, що призводять до напруженості в міжнаціональних відносинах як у Закарпатській області, так і за її межами.
Учасники засідання правління ЗОО «Русь» ще раз застерігають про небезпеку висловлювань Г.В. Шумицької, оприлюднених газетою «Новини Закарпаття». Ці висловлювання пані декана повинні стати предметом вивчення СБУ та МВС України.
Слід також оцінити, чи містить загрозу територіальній цілісності держави сам факт розміщення матеріалу з провокативними висловлюваннями в газеті «Новини Закарпаття» — друкованому органі Закарпатської облдержадміністрації та Закарпатської обласної ради. У випадку позитивного висновку слід визначити міру відповідальності й тих осіб, які допустили появу даної публікації в газеті.
Шкода, що дану публікацію «Новин Закарпаття» прочитали десятки тисяч жителів нашої області, а також російськомовні учні та студенти, які переїхали на навчання до УжНУ та інших навчальних закладів Закарпаття зі Сходу України. Адже публікація завдала непоправної шкоди їхнім уявленням про злагоду і мирне сусідство представників різних етнічних груп, народностей краю.
Керівникові з такою антидержавницькою позицією, як у пані Шумицької, переконані, не місце в системі освіти.
Звертаємося з проханням опублікувати спростування фальсифікацій, брехливих і образливих висловлювань Г.В. Шумицької в тій самій газеті, в якій вони були опубліковані ‒ «Новини Закарпаття».
Про вжиті заходи просимо повідомити нас за адресою: 88000 м Ужгород, Головпоштамт, а / я 46 «А».

Володимир САЛТИКОВ,
голова Закарпатського обласного товариства російської культури «РУСЬ»
Прийнято 30 грудня 2015 року

P.S. Дане Звернення надіслане:
Міністрові освіти і науки України
Ректору Ужгородського національного університету
Голові Закарпатської облдержадміністрації
Голові Закарпатської обласної ради
Начальнику департаменту освіти і науки Закарпатської облдержадміністрації
Прокурору Закарпатської області
Начальнику управління СБУ в Закарпатській області
Начальнику МВСУ в Закарпатській області
Головному реакторові газети «Новини Закарпаття»


Telegram @trybuna - новини у смартфоні

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ


Telegram @trybuna - новини у смартфоні

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

2 Comments

  1. Шумицька давно точить зуби на руське відділення, та і на весь філфак. Усім би шиї перекусала з любові. А на відділенні – там усе би було нормально, коби вона кожен рік місця у них не забирала. Я студентка, я знаю, що студентів там нормально вчиться.

  2. Ольго, яка ж ти студентка, якщо навіть два речення без помилок написати не можеш?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.