Мукачівці розвінчують міфи про безпечність сміттєспалювального заводу на території міста

Мукачівці розвінчують міфи про безпечність сміттєспалювального заводу на території міста
Свідомі мукачівці не мають наміру ставати заручниками ситуації створеної намаганням влади міста збудувати в мікрорайоні Бороктелеп сміттєспалювальний  завод. Про це вони активно пишуть у соцмережах, наводячи вагомі аргументи проти екологічної “бомби”.
Юлія Тайпс:
Останні кілька тижнів надзвичайно напружені для мене та моєї команди, оскільки в нашому місті без належної кількості громадських слухань планують збудувати сміттєспалювальний завод у мікрорайоні Бороктелеп!
Крім того, більшість місцевих ЗМІ маніпулюють свідомістю мукачівців, заміщуючи поняття «сміттєспалювальний» на «сміттєпереробний» завод, що просто не припустимо!😡
❌Чому я не підтримую ідею будівництва сміттєспалювального заводу в Мукачеві?
У мене є на це 5 причин:
1. Спалювання відходів (зокрема з використанням найновітніших технологій), призводить до викиду токсичних металів у повітря, воду, ґрунти. Правда класно? Хотіли б подихати свіжим повітрям із домішком свинцю, ртуті, діоксинів, фуранів та інших токсичних речовин?
2. Інсинератори (засоби для спалення сміття) є найдорожчим методом отримання енергії та поводження з відходами! Вони створюють значне економічне навантаження для міст. Відомі випадки, коли муніципалітети Німеччини опинилися в боргах, щоб повернути інвестиційні витрати на сміттєспалювальний завод!!!
3.Сміттєспалювання погано впливає на зміну клімату. Під час спалювання сміття виділяється 1,355 кг СО2 за мегават-годину виробленої електроенергії. Для порівняння: на вугільних ТЕЦ виділяється 1020 кг/мегават-годину. Вражає, правда?
4. Спалювання сміття потребує величезних інвестицій, але дуже мало робочих місць! До речі, сміття, яке там будуть ліквідовувати, спалюватиметься за наші гроші. Цікаво, на скільки зростуть тарифи на вивіз відходів?))
Натомість, переробка відходів приноситиме користь усій економіці міста, створюючи принаймні в 10 разів більше робочих місць, ніж сміттєзвалище або сміттєспалювальний завод.
5. Я підтримую ідею будівництва СМІТТЄПЕРЕРОБНОГО заводу, тому що 90% матеріалів, які потрапляють у смітник можуть бути перероблені або компостовані! Люди, станьмо нарешті цивілізованими і почнемо сортувати відходи!
А тепер ближче до суті:
Мене бентежить проєктна історія так званого посередника з Німеччини – фірми INSIL Deutschland, яка немає жодного реалізованого проєкту з побудови сміттєспалювального заводу не тільки в Німеччині, але й далеко за її межами. Отже, досвіду та вибудованої репутації ця компанія немає.
Найбільше лякає той факт, що завод в Мукачеві мають запустити вже через 18 місяців. Якщо мислити логічно, то об’єкт за цей час збудувати із цеглин чи блоків не встигнуть, отже будівля підприємства буде модульною!!! Виникає ряд запитань: наскільки це безпечно та ефективно? Звідки привезуть цей модульний каркас? Хто його виробник? Він новий чи уже був у користуванні? Його часом не списали із якоїсь європейської країни? На жаль, конкретної та фахової відповіді я не знайшла і не почула.
І головне, чому для будівництва обрали саме мікторайон Бороктелеп? Невже в Мукачівській ТГ немає більш підходящого і віддаленішого місця? Вибачте, але аргументи, на кшталт «У Відні такий завод у центрі міста» мене не переконують. Досвід показує, що завод в Мукачеві не прийде розмальовувати Гундертвассер. І перед прийняттям таких рішень добре було б поцікавитись, чому все ж таки віденський завод функціонує тільки на 50%, а довгий час взагалі був закритим.
Сам факт спалювання сміття без того, аби населення сортувало його не втілює довіру до цього інвестиційного проєкту. Тобто, у 2021 році не потрібно привчати людей сортувати відходи, бо можна все кинути в один котлован і підпалити. Ой, перепрошую, термічно обробити.
А чи роблять так у Німеччині, яку нам так активно наводять у приклад? Із впевненістю можу сказати, що ні!
Чому у нас не можна спочатку почати із сортування сміття? Чому не можна заборонити використовувати поліетиленові пакети у продовольчих магазинах?
Я не хочу аби моя дитина росла у місті, де постійно смердітиме гаром. Не хочу аби наше Мукачево перетворювалося і квітучого міста сакур на промислову діру, яка постійно буде вкрита золою!
А що ви думаєте з цього приводу?
Роман Кушнір:
Екологія!!!
Дуже важливе рішення стоїть перед владою міста на днях! Що це за завод пропонують інвестори? Сміттєспалювальний чи сміттєпереробний?
Давайте проаналізуємо ті дані, які є на сьогодні перед громадськими слуханнями.
В звіті про діяльність заводу, на жаль, нічого не зазначено про санітарну зону в яку не мають потрапляти житлові будинки. Згідно нормативів санзона сміттєспалювального заводу складає 500 метрів і на її межі концентрація забруднюючих речовин не повинна перевищувати затверджених нормативів, що має бути перевірено розрахунком розсіювання. При перевищенні концентрації забруднюючих речовин на межі санзони, остання коригується в сторону збільшення. В санзоні запланованого заводу знаходиться житлова забудова, а на відстані 700 метрів від заводу є дитячий садочок. Чи є безпечним для дітей таке сусідство?
Не вказано скільки викидів буде формувати завод – не надано дані по валовому викиду забруднюючих речовин (тобто кількість викидів в тонах за рік), а наведені “гіпотетичні” концентрації не дають можливість оцінити реальний вплив заводу на стан повітря.
Викликає сумнів і достовірність наведених даних із закону про федеральний контроль за викидами Німеччини – наприклад те, що найвищі дозволені концентрації у сполук ртуті. Занадто поверхова інформація по газоочисному обладнанні не дає можливість оцінити ефективність очистки газів, а, отже, і вплив заводу в цілому на якість повітря.
Багато чого, на жаль, не вказано! Але громада має почути відповіді на ці запитання! Насторожує найголовніше – цитата з тексту про непоправну шкоду Закарпаттю, яку може завдати завод при недотриманні проєктних рекомендацій.
Саме тому, ми всі жителі не тільки Мукачева, але і всієї області, не маємо стояти осторонь, а вимагати будувати саме переробний, а не спалювальний завод!
Проблема із сміттям існує і її треба вирішувати, але не ціною здоров’я співгромадян! Тому, в першу чергу треба запровадити культуру сортування відходів та налагодити збір відсортованого сміття!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.